Kanada a Švédsko sú vo štvrťfinále, Lotyši sa môžu zachrániť

Najkrajšie momenty z deviateho dňa MS v hokeji
Francúzsky obranca Benjamin Dieude-Fauvel v súboji s Kanaďanom Braydenom Schennom počas zápasu A-skupiny na svetovom šampionáte v hokeji. Praha, 9. máj 2015. Foto: SITA/AP

PRAHA 9. mája (WEBNOVINY) – Reprezentácia Kanady má na 79. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Česku aj po svojom piatom vystúpení stopercentnú bilanciu.

Súťažte s nami o dres a lístky na zápasy MS:

Za selfie na MS v hokeji 2015!

Francúzi strelili dva góly za 35 sekúnd

Kanaďania sa v sobotu nečakane natrápili proti Francúzom, ktorých v stretnutí A-skupiny zdolali v Prahe tesne 4:3 a upevnili si líderskú pozíciu v tabuľke. Francúzski hráči majú na konte tri body.

Hokejisti krajiny javorového listu vstupovali do tretej tretiny s dvojgólovým náskokom 3:1, ale súperi v 47. minúte v priebehu 35 sekúnd nečakane vyrovnali. Kanadský tím napokon „vykúpil“ presný zásah Jordana Eberleho v 50. minúte pri početnej výhode. Tie zužitkovali Kanaďania v sobotu tri, kým Francúzi skórovali len v jednej presilovke.

Obrazom: Najkrajšie momenty z deviateho dňa MS v hokeji

Daugaviňš rozhodol o triumfe Lotyšska

Hokejisti Lotyšska zvíťazili nad Rakúšanmi 2:1 po predĺžení a urobili dôležitý krok k záchrane v elitnej kategórii. Ak Rakúsko nezaboduje v pondelok 11. mája s Nemeckom alebo v utorok 12. mája s Kanadou, zostúpi do A-skupiny I. divízie.

Rakúšania boli v úvode lepším tímom a svoju prevahu pretavili aj do vedenia 1:0 zásluhou Briana Leblera. V druhej časti pridali Lotyši na dôraze a vyrovnali v 33. minúte vďaka úspešnému pokusu Laurisa Darziňša. Rakúski hráči boli hladnejší po víťazstve a vytvárali si aj šance.

Súboj bol veľmi slušný, oba tímy hrali disciplinovane a dávali si pozor na zbytočné vylúčenia. Bližšie k výhre mali Rakúšania, napokon sa radoval pobaltský tím. V 33. sekunde predĺženia sa presadil Kaspars Daugaviňš.

Švédi rozhodli v predĺžení

Švédska hokejová reprezentácia má po sobote istotu postupu do štvrťfinále majstrovstiev sveta v Česku. Zverenci trénera Pära Maartsa v repríze finále MS 2013 zdolali v pražskej O2 Arene výber Švajčiarska 2:1 po predĺžení. V tabuľke základnej A-skupiny sú na čele Kanaďania, ktorí si už skôr zabezpečili postup do štvrťfinále. Druhí sú Švédi, Švajčiarom patrí 4. miesto.

Hokejisti Švédska mali počas celého duelu prevahu, ale využili ju len na strelenie jediného gólu. V prvej tretine platil na brankára Genoniho dôraz dobiedzajúceho Lindholma a „tri korunky“ viedli 1:0. Po bezgólovej druhej časti Švajčiari zaskočili súpera už v 34. sekunde tretej tretiny, strelu Bluma spomedzi kruhov za Enrotha usmernil Bodenmann.

Rozuzlenie duelu prinieslo až predĺženie, v ktorom putoval na trestnú lavicu Švajčiar Trachsler a po sedemnástich sekundách využil presilovku F. Forsberg.

A-skupina (Praha):
Francúzsko – Kanada 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)

Góly: 17. Desrosiers (Meunier, Auvitu), 47. Treille (Meunier), 47. D. Fleury – 12. Seguin (Spezza, Barrie), 13. Eberle (MacKinnon, Duchene), 38. Seguin (Spezza), 50. Eberle (Burns, Crosby)

Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Wehrli (Švaj.), Šindler (ČR) – Pihlblad (Švéd.), Šefčík (SR)

Rakúsko – Lotyšsko 1:2 po predĺžení (1:0, 0:1, 0:0 – 0:1)

Góly: 17. Lebler (Raffl) – 33. L. Darziňš (Daugaviňš), 61. Daugaviňš (L. Darziňš, Galviňš)

Vylúčení: 1:3 na 2 min, navyše: 3. Jerofejevs (Lot.) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Mayer (USA), Bjork (Švéd.) – Lazarev (Rus.), Lhotský (ČR)

Švédsko – Švajčiarsko 2:1 po predĺžení (1:0, 0:0, 0:1 – 1:0)

Góly: 8. Lindholm (Rask, Ericsson), 64. F. Forsberg (L. Eriksson, Ekman-Larson) – 41. Bodenmann (Blum, Ambühl)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Sidorenko (Biel.), Bulanov (Rus.) – Suominen (Fín.), Kilian (Nór.), 15 201 divákov

8. Rakúsko 5 0 1 1 3 6:17 3

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.