Kanada prežíva po debakli na MS v hokeji trpké sklamanie, Vlasic hovorí o trápnom vystúpení

Denmark Hockey Worlds
Hráči Kanady v zápase proti Fínsku na MS v hokeji 12. mája 2018

HERNING 13. mája (WebNoviny.sk) – Kanadská jazda za tretím titulom majstra sveta v hokeji za štyri roky vôbec nemusí byť bezproblémová. „Javorové listy“ v sobotu okúsili už druhú prehru na šampionáte v Dánsku.

Dostali až päť gólov

Zatiaľ čo Američanom podľahli v úvodný deň 4:5 po nájazdoch, s Fínmi už so štyrmi zápasmi v nohách prehrali hladko 1:5. Kanaďanom patrí v B-skupine posledná postupová priečka s náskokom 1 bodu pred Lotyšmi. Na čele sú Američania o 3 body pred svojimi zámorskými rivalmi.

Kanadskí hokejisti vstúpili do zápasu proti Fínom so stopercentnou úspešnosťou v oslabeniach (12 z 12), ale už v prvej tretine dvakrát inkasovali vo fínskych presilovkách a napokon dostali až päť gólov.

Dva z nich dosiahol v prvej dvadsaťminútovke Mikko Rantanen. Práve po jeho druhom zásahu a celkovo treťom fínskom už v čase 16:35 min došlo na kanadskej strane k striedaniu brankárov, Curtisa McElhinneya po 6 zákrokoch z 9 striel nahradil Darcy Kuemper.

Nevyužili výhody na ľade

„Neviem, či náš hlavný problém bola nedisciplinovanosť alebo sa nám len jednoducho nechcelo korčuľovať. V rýchlosti sme stále iba doháňali Fínov a potom sme súperových hráčov hákovali a držali. Z toho plynuli dlhé minúty v hre v oslabení,“ kriticky uviedol kapitán Kanaďanov Connor McDavid aj na webe tsn.ca.

„Prišiel som sem, aby som po konci sezóny v NHL zažil víťazstvá a už hneď v prvom zápase prišla prehra 1:5. To je neakceptovateľné, naše vystúpenie bolo trápne,“ kriticky uviedol nový hráč v kanadskej zostave, obranca Marc-Edouard Vlasic, ktorý priletel do Dánska zo San Jose.

Rovnako zle ako v oslabeniach hrali Kanaďania aj v presilovkách. Kým do zápasu s Fínmi v nich strelili 5 gólov, proti výberu „Suomi“ nevyužili ani jednu z piatich možností v početnej výhode na ľade.

Fíni opäť nadobudli sebavedomie

„Budeme musieť niečo zmeniť. V hre s pukom v útočnej tretine sme nevedeli dostať súpera pod dostatočný tlak,“ zamyslel sa tréner strieborných medailistov spred roka Bill Peters.

Zatiaľ čo kanadskí hráči si spytujú svedomie, Fíni po nečakanom zakopnutí s Dánmi (2:3) majú naspäť stratené sebavedomie aj body, s ktorými až tak nerátali. V piatich zápasoch nastrieľali 30 gólov, najviac spomedzi všetkých tímov na MS 2018, a na konte majú 12 bodov.

„Potvrdili sme, že herne máme aj na tých najlepších a môžeme proti nim pomýšľať na víťazstvá. Po prehre s Dánmi sme naspäť v solídne rozbehnutom vlaku a to je podstatné. S výkonom proti Kanade môžeme byť maximálne spokojní,“ pochvalne skonštatoval útočník Fínska Kasperi Kapanen.