Kanada sprísni hraničné kontroly, bude brať odtlačky prstov

Odtlacky prstov
Foto: SITA/AP

TORONTO 4. júna (WEBNOVINY) – Kanada sprísni kontroly na svojich hraniciach a cudzincom prichádzajúcim do krajiny bude odoberať odtlačky prstov a iné biometrické údaje. Vo štvrtok o tom informoval premiér Stephen Harper, ktorého konzervatívna vláda chce tiež vyčleniť viac finančných prostriedkov na činnosť tajných služieb a daňových úradov s cieľom zastaviť financovanie a operácie islamských extrémistov, napríklad prostredníctvom charitatívnych organizácií.

Sprísnenou hraničnou kontrolou bude vláda schopná identifikovať ako aj kontrolovať pohyb podozrivých osôb, ktoré sa pridali k bojom na strane islamistov. „Môžete si sfalšovať meno a vaše dokumenty, no nemôžete si sfalšovať odtlačky prstov,“ povedal Harper.

Podľa vládneho návrhu všetci cudzinci cestujúci do Kanady na víza prejdú biometrickým skenovaním. Doteraz Kanada vyžadovala biometrické odtlačky prstov od občanov 29 krajín sveta. Sprísnenie kontroly súvisí s odchodom mnohých mladých z krajiny do Sýrie alebo Iraku, kde sa pridávajú k islamistom, pričom po návrate do vlasti predstavujú bezpečnostnú hrozbu. Úrady za posledné tri mesiace evidujú 75 Kanaďanov, ktorí odišli bojovať po boku Islamského štátu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stephen Harper
Firmy a inštitúcie Islamský štát