Kanada vyhrala prestrelku so Švédmi, Lotyši majú prvý triumf

Najkrajšie momenty zo šiesteho dňa MS v hokeji
Sidney Crosby z Kanady pred brankárom Švédska Andersom Nilssonom počas zápasu A-skupiny na svetovom šampionáte v hokeji. Praha, 6. máj 2015. Foto: SITA/AP

PRAHA 6. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Kanady zvíťazili vo výbornom stredajšom večernom stretnutí A-skupiny na majstrovstvách sveta v Prahe nad výberom Švédska 6:4 a pripravili súperovi prvú prehru na šampionáte. Javorové listy, ktoré duel nezabalili ani za stavu 0:3, urobili dôležitý krok k prvenstvu v základnej skupine, momentálne sú na čele s dvanástimi bodmi. Druhí Švédi majú na svojom konte osem bodov.

Súťažte s nami o dres a lístky na zápasy MS:

Za selfie na MS v hokeji 2015!

Európsky tím viedol po prvej tretine nečakane 3:0. Najskôr sa presadil Anton Lander, potom v 18. minúte sa v rozpätí 28 sekúnd presadili Victor Rask i Filip Forsberg. V druhej časti hry javorové listy pridali na dôraze a po zásahoch Aarona Ekblada, Taylora Halla z trestného strieľania a Seana Couturiera vyrovnali na 3:3.

Nerozhodný stav trval len necelú minútu, pred bránkou sa presadil Oscar Moller a vrátil trom korunkám vedenie. V 51. minúte sa začínalo opäť odznova, po dobrej práci Sidneyho Crosbyho prestrelil Nilssona Patrick Wiercioch. Kanadský obrat definitívne zavŕšil v 54. minúte v presilovke Tyler Ennis. V power-play spečatil víťazstvo javorových listov Tyler Seguin.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo šiesteho dňa MS

Lotyši si až vo svojom štvrtom vystúpení v pražskej A-skupine na majstrovstvách sveta v Česku pripísali prvý bodový zisk.

V popoludňajšom zápase zdolali hráčov Švajčiarska 2:1 po predĺžení. Lotyši od 25. minúty vyhrávali 1:0 a radosť z víťazstva v riadnom hracom čase im až v 59. minúte vzal Matthias Bieber.

O úspechu pobaltskej krajiny rozhodol v tretej minúte predĺženia Kaspars Daugaviňš. Lotyšsko zostalo na poslednej ôsmej pozícii v tabuľke A-skupiny, Švajčiarsko je s ôsmimi bodmi na tretej priečke.

Výsledky – A-skupina (Praha):
Švédsko – Kanada 4:6 (3:0, 1:3, 0:3)

Góly: 6. Lander (L. Eriksson, Granberg), 18. V. Rask (Klefbom, Lindholm), 18. F. Forsberg (L. Eriksson, Klingberg), 36. Moller (Sjögren, Ekman-Larsson) – 27. Ekblad (Burns, R. O´Reilly), 32. Hall (z tr. strieľania), 35. Couturier (Ekblad), 51. Wiercioch (Eberle, Crosby), 54. Ennis (Hall, Spezza), 59. Seguin (R. O´Reilly)

Vylúčení: 2:2, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Wehrli (Švaj.), Rönn (Fín.) – Puolakka (Fín.), Lhotský (ČR)

Švajčiarsko – Lotyšsko 1:2 po predĺžení (0:0, 0:1, 1:0 – 0:1)

Góly: 59. Bieber – 25. Džeriňš (Darziňš, Redlihs), 63. Daugaviňš (Darziňš)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Sidorenko (Biel.), Šindler (ČR) – Lazarev (Rus.), Kilian (Nór.)

8. Lotyšsko 4 0 1 0 3 6:19 2

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.