Kanadské hokejistky predviedli neskutočný obrat, majú zlato

Trinásty deň na olympiáde v Soči
Kanadská hokejistka Hayley Wickenheiserová v súboji s Američankou Alex Carpenterovou počas finálového zápasu na olympijskom turnaji v Soči. Foto: SITA/AP

SOČI 20. februára (WEBNOVINY) – Hokejistky Kanady obhájili zlaté olympijské medaily, keď vo štvrtkovom zámorskom finále na XXII. ZOH v ruskom Soči zdolali hráčky USA 3:2 po predĺžení.

Reprezentantky krajiny „javorového lista“ pritom ešte v 56. min prehrávali 0:2. Kanaďanky neprehrali na turnaji ani jeden zápas, v základnej skupine si s Američankami poradili 3:2 v riadnom hracom čase. Ženy Kanady získali štvrté olympijské zlato, triumfovali aj v Salt Lake City 2002, Turíne 2006 aj Vancouveri 2010. Pri premiére ženského hokeja pod piatimi kruhmi v Nagane 1998 sa z prvenstva tešili hráčky USA.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Skóre štvrtkového duelu v Ľadovom paláci Boľšoj otvorila v 32. min kapitánka Meghan Dugganová, poistku pridala v úvode tretej tretiny v presilovke 19-ročná Alex Carpenterová.

Kanaďanky sa nevzdávali a nádej im dala v 57. min Brianne Jennerová gólom na 1:2. „Javorové listy“ napokon vyrovnali pri hre bez brankárky, 55 sekúnd pred záverečným klaksónom sa to podarilo Marii-Philip Poulinovej, strelkyni oboch presných zásahov z finále ZOH 2010.

Spomenutá hráčka rozhodla o triumfe Kanady v deviatej minúte predĺženia gólom v presilovke. „Neviem, čo mám povedať. Je to celé neuveriteľné, sen sa opäť stal skutočnosťou,“ citoval slová Poulinovej informačný servis ZOH 2014.

Útočníčka Kanady Hayley Wickenheiserová opísala duel ako náročný. „My sme sa však vrátili do zápasu, nikdy sa nevzdávame, verili sme v seba a naše schopnosti. Mali sme skvelú taktiku. Stíhali sme aj po fyzickej stránke, v závere finále sme zachovali pokoj a napokon sme to otočili,“ uviedla Wickenheiserová.

Obrazom: Trinásty deň na olympiáde v Soči

Obidve družstvá hrali štvrté olympijské finále, medzi zámorskými reprezentáciami sa na ZOH o celkovom prvenstve nerozhodovalo iba v Turíne 2006, kde Kanada vo finále zdolala Švédsko. Na zimných olympijských hrách dokázali vyhrať nad niektorým z týchto tímov v histórii iba Švédky v turínskom semifinále.

Program hokejového turnaja na ZOH v Soči si môžete pozrieť

—->v tomto článku.

Bronzové medaily si vybojovali reprezentantky Švajčiarska. Zverenky Reného Kammerera zvíťazili v stretnutí o 3. miesto nad výberom Švédska 4:3, hoci po dvoch tretinách zaostávali 0:2. Skóre duelu otvorila v 14. min Michelle Löwenhielmová, gólovú poistku pridala krátko pred koncom druhej tretiny Erica Udén Johanssonová. Pri oboch presných zásahoch asistovala Marie Lindhová. V poslednej dvadsaťminútovke však prišiel dokonalý švajčiarsky obrat. Najprv Sara Benzová v 42. min znížila na 1:2, Phoebe Stanzová o päť minút neskôr vyrovnala a zvrat zavŕšila v 54. min Jessica Lutzová. Švajčiarske víťazstvo spečatila gólom do prázdnej bránky Alina Muellerová, presný zásah severanky Pernilly Winbergovej už prišiel neskoro.

Finále:
Kanada – USA 3:2 po predĺžení (0:0, 0:1, 2:1 – 1:0)

Góly: 60. a 69. Poulinová, 57. Jennerová – 32. Dugganová, 43. Carpenterová

Vylúčené: 5:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Tottmanová (V. Brit.) – Novotná, Svobodová (obe ČR), 10 639 divákov

Kanada: Szabadosová – Larocqueová, Mikkelsonová, Rougeauová, Fortinová, Wardová, Watchornová – Johnstonová, Heffordová, Poulinová – Quelletteová, Jennerová, Irwinová – Agostová, Wickenheiserová, Spoonerová – Wakefieldová, Appsová, Daoustová

USA: Vetter – Bozeková, Schleperová, Marvinová, Bellamyová, Steckleinová, Picardová, Pucciová – Stacková, Knightová, Carpenterová – Deckerová, Coynová, Kesselová – M. Lamoureuxová, Dugganová, J. Lamoureuxová – Chuová, Fryová

O 3. miesto:
Švajčiarsko – Švédsko 4:3 (0:1, 0:1, 4:1)

Góly: 42. Benzová, 47. Stanzová, 54. Lutzová, 59. Muellerová – 14. Löwenhielmová, 39. Udén Johanssonová, 60. Winbergová

Vylúčené: 5:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hertrichová (Nem.) – Caugheyová (Kan.), Hanrahanová (USA), 8283 divákov