Kanárske ostrovy po piesočnej búrke opäť otvorili letiská (video)

Piesočná búrka
Pre piesočnú búrku zavreli na Kanárskych ostrovoch letiská. Foto: SITA/AP, /Andres Gutierrez
  • aktualizované 24. februára 12:53

Španielske úrady v pondelok opäť otvorili letiská na Kanárskych ostrovoch, ktoré v nedeľu zatvorili pre piesočnú búrku. Tá zasypala súostrovie pieskom a prachom.

Prichádzajúce lietadlá predtým presmerovali do iných destinácií a žiadnym strojom z miestnych letísk nedovolili odletieť. Úrady v pondelok informovali, že „najhoršie je za nimi“.

Školy ostali zatvorené

Regionálna vláda Kanárskych ostrovov uviedla, že búrku sprevádzal vietor s rýchlosťou v nárazoch do 120 kilometrov za hodinu, ktorý rozšíril najmenej tri lesné požiare. Školy zostali v pondelok preventívne zatvorené.

Televízne zábery ukazovali palmy bičované vetrom a hustú oranžovú hmlu zahaľujúcu ostrovy.

Piesočná búrka „Calima“

Tento fenomén, nazývaný miestnymi tiež “calima”, dokáže zdvihnúť mračná piesku a prachu zo Saharskej púšte a preniesť ich až do vzdialenosti 95 kilometrov, ktorá oddeľuje ostrovy od afrického pobrežia.

Líder regionálnej vlády Ángel Víctor Torres vyhlásil, že úrady dúfajú v upokojenie situácie, keďže už nefúka taký silný vietor a na niektorých ostrovoch začalo pršať.

„Bola to naša víkendová nočná mora. Takéto niečo sme nevideli za uplynulých 40 rokov,“ vyjadril sa.

Politik potvrdil, že hasiči sa sústredia na uhasenie požiarov. Jeden z nich sa objavil v prírodnej rezervácii na ostrove Gran Canaria. Z Tenerife zase evakuovali približne dvetisíc ľudí, ktorí sa v pondelok už môžu vrátiť domov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom