Kancelárka Merkelová nechce prerušiť vzťahy s Putinom

Vladimir Putin, Angela Merkelová
Zľava: Ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: SITA/AP

BERLÍN 13. augusta (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová odmieta prerušenie vzťahov s ruským prezidentom Vladimirom Putinom pre krízu na Ukrajine, no zároveň dodala, že na konštruktívne vzťahy treba viac ako jednu stranu.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Dlhoročná nemecká líderka v rozhovore pre stredajšie vydanie drážďanského denníka Sächsische Zeitung taktiež uviedla, že nikdy neakceptovala marcové pričlenenie ukrajinského polostrova Krym k Rusku. Podľa svojich slov však napriek tomu pracuje „veľmi tvrdo, aby udržala komunikačné linky otvorené“, keďže bola „vždy za konštruktívnu spoluprácu“ s Ruskom a bude tomu tak aj v budúcnosti.

Obrazom: Na Ukrajinu vyrazil ruský konvoj s 280 kamiónmi

„Ak by sa anexia, ktorá porušuje medzinárodné právo, stala akceptovaným politickým nástrojom, potom by všetko, čo nám umožnilo žiť v mieri a prosperite pol storočia, bolo ohrozené. Preto nemôžeme akceptovať ruské konanie. My Európania rešpektujeme územnú celistvosť našich štátov – jednostranne nemeníme hranice,“ povedal Merkelová, ktorej krajina má s Ruskom dlhodobo nadštandardné diplomatické aj obchodné vzťahy.

Nakoniec však Berlín v júli súhlasil so zavedením hospodárskych sankcií EÚ voči Moskve. Stalo sa tak po zostrelení malajzijského lietadla nad Ukrajinou a následnom obvinení proruských povstalcov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováVladimir Putin