Kancelárka Merkelová vylučuje spätnú rekapitalizáciu bánk

Angela merkelová
Foto: SITA/AP

BRUSEL 19. októbra (WEBNOVINY) – Po vzniku jednotného bankového dohľadu v eurozóne sa banky nebudú môcť spätne uchádzať o rekapitalizáciu z prostriedkov trvalého Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM).

Európska centrálna banka
Foto: SITA/AP

Vyhlásila to v piatok nemecká kancelárka Angela Merkelová.

„Žiadna spätná rekapitalizácia nebude… bude možná iba do budúcnosti, takže si myslím, že keď budeme mať fungujúci bankový dohľad, so španielskymi bankami už nebudeme mať žiadne problémy, prinajmenšom dúfam, že nie,“ povedala kancelárka na tlačovej konferencii počas druhého dňa summitu EÚ v Bruseli.

Lídri EU sa predtým dohodli, že do konca tohto roka vytvoria právny rámec jednotného dohľadu nad všetkými bankami v eurozóne. Nový mechanizmus, za ktorý bude zodpovedať Európska centrálna banka (ECB), by mal fungovať od začiatku roka 2014.

Centralizácia dohľadu je podmienkou k tomu, aby mohol ESM vkladať kapitál priamo do problémových bánk a nezvyšovať tak verejný dlh ich domovských krajín.

Predstavitelia vlády v Berlíne opakovane zdôrazňovali, že možnosť priamej rekapitalizácie bánk z prostriedkov ESM sa bude vzťahovať iba na riešenie problémov, ktoré vzniknú počas fungovania nového mechanizmu dohľadu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová