Kandidát na ministra Gál sa po stretnutí s Kiskom vyjadril aj k dekriminalizácii marihuany

Gábor Gál, Andrej Kiska
Minister spravodlivosti Gábor Gál a prezident Andrej Kiska počas prijatia nových kandidátov na ministrov v Prezidentskom paláci. Bratislava, 21. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 21. marca (WebNoviny.sk) – Policajná inšpekcia, voľba ústavných sudcov či dĺžka konaní na súdoch boli hlavné témy rozhovoru prezidenta Andreja Kisku s Gáborom Gálom (Most-Híd), ktorý je nominovaný na post ministra spravodlivosti. Ako Gál po stretnutí s prezidentom povedal, určite budú riešiť exekúcie.

Pokiaľ ide o zmenu voľby ústavných sudcov, je podľa Gála „vôľa na tom, aby boli kritériá nejako pozmenené“. To, či bude premiér v demisii Robert Fico ústavný sudca, nie je podľa Gála otázka. Keď to otázka bude, tak sa o nej budú baviť.

Dekriminalizácia marihuany

Gál sa vyjadril aj k dekriminalizácii marihuany. Práve o komplexnú zmenu drogovej politiky sa pokúšala jeho predchodkyňa Lucia Žitňanská, SNS však jej zákon zablokovala, hoci v medzirezortnom konaní nevzniesla pripomienky.

„Ja si myslím, že celoživotne poškodiť nejakého stredoškoláka pre jednu cigaretu, je problém. Treba nájsť riešenie, ktoré nájde podporu v NR SR,“ povedal v stredu Gál s tým, že ak sa o tom chcú baviť, musia to zúžiť na „veľmi nevinné prípady a nič viac“. Žitňanskej návrh hovoril aj o čiastočne dekriminalizácii tvrdých drog.

Problematika policajnej inšpekcie

Pokiaľ ide o problematiku policajnej inšpekcie, Gál pripomenul, že od ministerstva vnútra už dostali nejaký návrh aj pred vraždou Jána Kuciaka, určite to chcú riešiť.

Na otázku, čo so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom povedal, že samotný Kováčik deklaroval, že funkčné obdobie nedokončí. Gál sa chce určite rozprávať aj s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom o problémoch prokuratúry, ale až keď bude vymenovaný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KováčikGábor GálJán KuciakJaromír ČižnárLucia ŽitňanskáPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRMost-HídMS Ministerstvo spravodlivosti SRSMER-SDSNS Slovenská národná stranaÚstavný súd SR