Kandidáti na prezidenta podporujú jadrovú energetiku, Mikloško upozornil na závislosť od Ruska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
atómová energia, kandidáti na prezidenta
Kandidáti na prezidenta: horný rad - František Mikloško, Milan Krajniak, Maroš Šefčovič, dolný rad - Marián Kotleba, Béla Bugár, Štefan Harabin. Foto: SITA - koláž WBN

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) – Kandidáti na prezidenta SR podporujú rozvoj jadrovej energetiky na Slovensku. Využívanie jadrovej energie na Slovensku je podľa Maroša Šefčoviča plne v súlade s cieľmi na znižovanie produkcie skleníkových plynov.

Fanúšik jadrovej energetiky

„Pokiaľ si tento zdroj energie udrží ekonomickú výhodnosť v porovnaní s inými zdrojmi, bude sa môcť využívať aj v budúcnosti. Tento zdroj tiež zásadným spôsobom prispieva ku skutočnosti, že podiel nízkouhlíkových zdrojov pri výrobe elektriny na Slovensku vysoko prevyšuje priemer EÚ,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Šefčovič.

Kandidát na prezidenta Štefan Harabin je presvedčený, že Slovensko by nemalo premárniť svoje skúsenosti v jadre. „Slovensko je v jadrovej energetike jedna z mála krajín, ktorá zvláda všetky fázy jej používania. Bolo by škoda schopností, ktoré ako krajina máme nevyužiť,“ podotkol Harabin.

Marian Kotleba sa netají, že je fanúšikom jadrovej energetiky. „Určite som za rozvoj a modernizáciu súčasných slovenských jadrových elektrární. Rezolútne však odmietam snahy USA o prevzatie kontroly nad dodávkami jadrového paliva do Slovenskej republiky,“ upozornil Kotleba.

Nevyhnutný zdroj výroby elektrickej energie

Podľa Béla Bugára je jadro v súčasnosti pre Slovensko nevyhnutný zdroj výroby elektrickej energie. „Samozrejme smerom do budúcnosti je potrebné viac sa zameriavať na obnoviteľné zdroje energie, aby dosahovali väčší podiel na výrobe elektrickej energie,“ myslí si Bugár.

František Mikloško poukázal na to, že nukleárna energia neprispieva k tvorbe skleníkových plynov, ide teda podľa neho o produkciu elektrickej energie nezaťažujúcej životné prostredie.

„Jadrová energetika však prehlbuje energetickú závislosť Slovenska na dovoze uránu z Ruskej federácie a prevádzkované reaktory sú rovnako postavené na ruskej technológii. Z hľadiska súčasného vývoja medzinárodných vzťahov by Slovensko nemalo túto závislosť posilňovať a v energetických otázkach by malo diverzifikovať svojich dodávateľov ako v oblasti surovín, tak technológií a predovšetkým sa orientovať na krajiny Európskej únie a OECD,“ dodal Mikloško.

Kostra slovenskej energetiky

Atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce považuje Milan Krajniak za kostru slovenského energetického systému, ktorá nám zabezpečuje dlhodobú energetickú sebestačnosť.

„Myslím si, že po dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce budeme mať dostatočnú kapacitu na to, aby sme v najbližších desiatkach rokov nemuseli uvažovať o zvyšovaní podielu jadrovej energie v našom energetickom mixe,“ konštatoval pre portál vEnergetike.sk Krajniak.

Portál vEnergetike.sk oslovil prvých ôsmich kandidátov na post prezidenta SR, ktorí podľa posledného oficiálneho prieskumu získali viac ako 1,01 % volebných preferencií. Kandidátka Zuzana Čaputová na otázky neodpovedala a Eduard Chmelár sa k jadrovej problematike nevyjadril.

Viac o téme: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe František MikloškoMarian KotlebaMaroš ŠefčovičMilan KrajniakŠtefan Harabin