Kandidátkou na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu EÚ môže byť Martina Jánošíková

Súd
Foto: ilustračné, GettyImages

Súdna rada Slovenskej republiky bude voliť Martinu Jánošíkovú za kandidátku na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu Európskej únie (EÚ). Rade ju navrhla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) a jej voľba sa uskutoční 21. septembra. Informovala o tom hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Müller.

Slovensko nedokáže od roku 2016 obsadiť post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Na súd už poslalo štyroch kandidátov – Máriu Patakyovú, Radoslava Procházku, Ivana Rumana a Michala Kučeru, avšak panel, ktorý posudzuje jednotlivých kandidátov, nebol presvedčený o žiadnom našom kandidátovi.

Rada bude na riadnom zasadnutí 21. septembra voliť aj kandidátov na Súdny dvor EÚ a podpredsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (NS SR). Zatiaľ jediným kandidátom na sudcu európskeho súdneho dvora je u Miroslav Gavalec. Toho navrhli členovia rady Juraj Kliment a Elena Berthotyová.

Predseda súdnej rady Ján Mazák pritom v pondelok 31. augusta predĺžil lehotu na predkladanie kandidátov na sudcu súdneho dvora do 11. septembra. Požiadala ho o to ministerka spravodlivosti Kolíková. Žiadosť odôvodnila krátkosťou pôvodnej lehoty na navrhnutie odborne a morálne nespochybniteľného kandidáta. Sudcom Súdneho dvora EÚ za Slovenskú republiku je v súčasnosti Daniel Šváby, ktorému sa funkčné obdobie končí v októbri 2021.

Kandidátkou na podpredsedníčku NS SR je Andre Moravčíková. Na tento post ju navrhol podpredseda NS SR Ján Šikuta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan RumanaMária KolíkováMária PatakyováMartina JánošíkováMichal KučeraMiroslav GavalecRadoslav ProcházkaVeronika Müller
Firmy a inštitúcie Súdna rada SRVšeobecný súd Európskej únie