Kandidátov do EP budeme možno voliť z dvoch kandidátok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Europsky parlament
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) – S cieľom posilniť demokratickú legitimitu Európskeho parlamentu by mali mať voliči od roku 2014 možnosť vybrať si kandidátov z dvoch listín: národnej a celoeurópskej.

Rozdelilo by sa tak 776 mandátov. Poslanci sa k návrhu vyjadria v stredu. V budúcich voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014 tak na Slovensku budeme možno okrem 13 národných poslancov voliť aj ďalších 25 poslancov z celého územia Európskej únie.

„Ide o snahu zvýšiť legitímnosť Európskeho parlamentu, keď by sa 25 poslancov EP malo voliť v rámci jedného volebného obvodu, ktorý by zahŕňal celé územie Európskej únie,“ povedal pre agentúru SITA europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD). Podľa neho je však lepšie, keď ľudia poznajú bližšie svojich kandidátov, teda keď sú z rovnakého regiónu. V európskych voľbách by tak každý volič mal k dispozícii okrem hlasu pre národnú alebo regionálnu kandidačnú listinu aj jeden hlas pre kandidačnú listinu EÚ.

Test Lisabonskej zmluvy

Europoslanci sa touto iniciatívou po prvýkrát usilujú o využitie nových právomocí, ktoré vyplývajú z Lisabonskej zmluvy,“ dodal Maňka. Európsky parlament tiež bude diskutovať o možnosti presunúť termín európskych volieb z júna na máj. „Zároveň sú aktivity, aby Rada, Komisia a členské štáty vystupňovali úsilie zamerané na pomoc občanom EÚ s bydliskom v inom členskom štáte ako ich vlastnom zúčastniť sa na európskych voľbách v krajine ich bydliska,“ uviedol Maňka.

Lisabonská zmluva umožňuje poslancom iniciovať zmeny týkajúce sa zloženia Európskeho parlamentu. Niektoré zo súčasných návrhov by si vyžiadali zmenu existujúcich zmlúv, a teda zvolanie medzivládnej konferencie a ratifikáciu nových pravidiel všetkými 27 členskými štátmi. Novelizovať by sa musel aj akt o voľbách do Európskeho parlamentu z roku 1976. Zmeny by si tiež vyžiadali prijatie nových vykonávacích predpisov.

Voľby poslancov Európskeho parlamentu sa uskutočňujú v členských krajinách EÚ od roku 1979 vždy po piatich rokoch systémom pomerného zastúpenia. Európsky parlament má v súčasnosti 736 poslancov. Na voľbách sa môžu zúčastniť ako voliči občania, ktorí v deň volieb dovŕšili minimálne 18 rokov. Za poslancov EP môžu byť volení občania starší ako 21 rokov. Počet poslancov z každého členského štátu EÚ stanovuje Zmluva o pristúpení k EÚ. Z nej vyplýva, že SR v EP zastupuje 13 poslancov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Maňka
Firmy a inštitúcie Európsky parlament