Kandidatúra na ZOH by Slovensko stála takmer pol milióna eur

Olympiáda
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Predpokladané náklady Slovenska na prípravu spoločnej kandidatúry pod hlavičkou Krakova na zimné olympijské hry 2022 by mali do 31. júla 2015 dosiahnuť sumu 481-tisíc eur.

V roku 2014 sa plánuje využiť 310-tisíc eur. V rozpočte nie sú ešte kalkulované náklady na marketingové aktivity, keďže Krakov túto časť kandidátskej stratégie ešte len pripravuje.

Viac ako 40 percent z celkových nákladov tvoria výdaje na služby spojené s prípravou kandidatúry ako sú štúdie, expertízy, posudky, ďalších 35 % sú cestovné náklady a náklady spojené s realizáciou pracovných stretnutí. Píše sa o tom v nelegislatívnom materiáli „Správa o stave prípravy kandidatúry mesta Krakov na organizovanie zimných olympijských hier Krakov 2022 za spoluúčasti Slovenskej republiky„, ktoré predložilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky do medzirezortného pripomienkového konania.

Financovanie zo štátneho rozpočtu

Na slovenskej strane bude činnosť prípravného výboru zabezpečovaná prostredníctvom záujmového združenia právnických osôb (ZZPO) so 4 členmi: Žilinský samosprávny kraj, Mesto Liptovský Mikuláš, Obec Demänovská Dolina, Slovenský olympijský výbor. ZZPO vznikne najneskôr k 1. 1. 2014. Financovanie činnosti ZZPO spojenej s prípravou kandidatúry ZOH Krakov 2022 so slovenskou spoluúčasťou bude zabezpečené zo štátneho rozpočtu na roky 2014 a 2015 prostredníctvom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR,“ píše sa vo vládnom materiáli.

V súčasnosti nie je možné vyčísliť investičné náklady na organizáciu ZOH 2022. Nie je však plánovaná na Slovensku žiadna výstavba náročných športovísk a štadiónov. Potrebné sú investície do modernizácie a rekonštrukcie existujúcich objektov. Na Slovensku by sa v prípade úspechu kandidatúry Krakova uskutočnili súťaže v alpskom lyžovaní, ktorých centrom by bol existujúci areál v Jasnej. Olympijská dedina by bola v areáli Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši, zástupcovia médií by mali využívať ubytovacie kapacity v regióne Liptova.

Mal by sa uskutočniť prieskum verejnej mienky

Pred kandidátskymi výbormi oboch krajín je ešte niekoľko úloh. Zástupcovia Poľského olympijského výboru musia do 14. novembra informovať Medzinárodný olympijský výbor (MOV) o kandidátskom meste, do 14. marca 2014 musí predložiť už samotný Krakov prihlášku spojenú s rôznymi garanciami. Do 14. novembra 2013 by sa v regióne Liptovského Mikuláša a Demänovskej doliny i na poľskej strane mal uskutočniť prieskum verejnej mienky. V júli 2014 po inšpekciách komisie pre ZOH 2022 oznámi MOV mená finalistov, z ktorých o rok neskôr 31. júla 2015 na zasadnutí v Kuala Lumpure vyberie organizátora. O usporiadaní ZOH 2022 uvažujú v nemeckom Mníchove, kazašskom meste Almaty, nórskom Osle, švédskom Štokholme, španielskej Barcelone či rumunskom Brašove.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom