Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pavol Frešo, Ľudovít Kaník
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ľudovít Kaník (vpravo) a Pavol Frešo (vľavo) Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

Kaník má v SDKÚ novú funkciu, stranu opúšťajú ďalší členovia

BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) – Stranu SDKÚ opúšťajú na krajskej úrovni ďalší členovia.

Deje sa tak napriek vyhláseniam predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša, ktorý na štvrtkovom rokovaní Prezídia SDKÚ-DS zhodnotil, že žiadne odchody zo strany sa neudiali. Ako povedal Frešo po rokovaní prezídia pre agentúru SITA, nikto sa vo štvrtok ani odchodom z SDKÚ nevyhrážal.

Najvyšší stranícky orgán zasadne opäť na budúci týždeň. „Budeme sa venovať sfunkčneniu ďalších orgánov strany,“ uviedol s tým, že následne 13. decembra bude rokovať o tom aj ústredná rada strany.

Strana si vybrala pokladníka z jediného kandidáta

Prezídium si zvolilo nového pokladníka strany. Stal sa ním Ľudovít Kaník, ktorý bol doteraz predsedom poslaneckého klubu SDKÚ-DS v parlamente. Po odchode Martina Fedora z klubu však zanikol celý klub, a tým aj Kaníkova funkcia, čím zároveň prišiel aj o miesto v prezídiu SDKÚ-DS. Ako predseda rozpočtového výboru sa doň dostal opäť.

SDKÚ-DS bola bez pokladníka od septembra. Vtedy sa funkcie vzdal Ondrej Matej. „Kaník bol jediným kandidátom. Chceme finančne stabilizovať stranu,“ povedal Frešo s tým, že vedeniu sa darí finančná konsolidácia SDKÚ, keď zdedený dlh 3,7 milióna eur znížila na 1,4 milióna.

Zvolenie Kaníka vraj bolo spochybniteľné

Spôsob voľby nového pokladníka SDKÚ-DS bol podľa bratislavského krajského predsedu Michala Luciaka veľmi spochybniteľný. Ako povedal Luciak v piatok pre agentúru SITA, Ľudovít Kaník bol za predsedu rozpočtového výboru zvolený dvomi pochybnými hlasmi. Luciak upozornil, že Kaník hlasoval aj sám za seba, pritom podľa neho členom prezídia SDKÚ-DS už nebol.

Podľa Luciaka Kaník už nebol v čase rokovania prezídia predsedom klubu. Zároveň spochybnil aj hlasovanie predsedu Novej generácie, ktorý podľa neho tiež nebol legitímne zvolený na kongrese mládežníckej organizácie. „Najvyšší výkonný orgán strany musí presviedčať sám seba, kto má byť na rokovaní. Kaník bol zvolený dvomi pochybnými hlasmi. Spôsob voľby bol veľmi spochybniteľný,“ povedal.

Kaník nebol zvolený legitímne ani podľa košického predsedu SDKÚ-DS Viliama Novotného, pretože ho zvolila tesná väčšina, keď za neho hlasoval aj nový predseda Novej generácie. Ten však podľa Novotného nebol zvolený na riadnom kongrese.

Zo strany odchádzajú viacerí členovia

Krajskí predsedovia navrhli, aby za zlý výsledok SDKÚ v komunálnych voľbách niesli dôsledok všetci funkcionári vrátane predsedu Freša a dali svoje funkcie k dispozícii orgánom strany. Prezídium však takýto návrh odmietlo.

SDKÚ-DS začali opúšťať viacerí členovia strany. Po tom ako oznámil odchod poslanec NR SR Martin Fedor, ktorý bol aj trenčianskym krajským predsedom SDKÚ-DS, odchádzajú ďalší. Zo strany vystúpil jediný primátor SDKÚ-DS v Trenčianskom kraji Štefan Škultéty, ktorý bol v sobotu opätovne zvolený za primátora Trenčianskych Teplíc. V kraji zanikli viaceré stranícke organizácie. Spolu so Škultétym odišli aj ostatní členovia strany v tomto meste. Miestny zväz sa rozpadol v Prievidzi, v Partizánskom zo strany vystúpila väčšina členov. SDKÚ-DS mala doteraz v Trenčianskom kraji približne 350 členov.

Odchod členov strany sa začal už aj v Bratislave. Zo strany odišla dvojica bývalých hovorcov Michal Lukáč a Martin Maťko. Maťko donedávna pôsobil ako poslanecký asistent Pavla Freša. V súčasnosti je asistentom Fedora. Z SDKÚ-DS vystúpil aj šéf Kancelárie verejného ochrancu práv Marián Török, ktorý kandidoval za SDKÚ do parlamentu a v minulom volebnom období pôsobil ako tajomník poslaneckého klubu SDKÚ-DS v parlamente.

Vo štvrtok večer rokoval mestský koordinačný výbor SDKÚ-DS v Bratislave. Ako povedal v piatok pre agentúru SITA jeho člen Ján Bôcik, zo strany zatiaľ nikto neodchádza. „Nikto nevystúpil. Uvidíme čo sa udeje a na základe toho sa zariadime. Nemôžme si však nahovárať, že všetko je v poriadku. Nič nie je v poriadku,“ vyhlásil.

Poslanecký klub SDKÚ-DS v parlamente zanikne

preto, lebo odchodom Fedora bude mať menej ako osem členov.

Zánikom poslaneckého klubu SDKÚ-DS príde strana Pavla Freša v parlamente o viacero výhod – účasť na grémiách Národnej rady SR, pravidelný finančný príspevok či rokovaciu miestnosť. Poslanec Martin Fedor, ktorý v stredu ohlásil odchod z SDKÚ-DS aj z poslaneckého klubu strany, nateraz pravdepodobne zostane predsedom parlamentného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Pozície v osobitných kontrolných výboroch sa obsadzujú na základe volebných výsledkov, o stiahnutie Fedora z výboru by musela zažiadať SDKÚ-DS. „O tejto téme sme zatiaľ nediskutovali,“ povedal poslanec strany Ľudovít Kaník.

SDKÚ-DS začínalo aktuálne volebné obdobie s 11 poslancami. Koncom roka 2013 odišla zo strany aj z poslaneckého klubu trojica Lucia Žitňanská, Magda Vášáryová a Miroslav Beblavý. Pred letom 2014 vystúpili z SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš, v poslaneckom klube však zostali, takže mal potrebných osem členov.

Prezídium SDKÚ-DS vo štvrtok rozhodlo, že vnútrostraníckou situáciou sa bude 13. decembra zaoberať ústredná rada strany.

K téme

Frešo ostal sám ako Jakeš, ako kôl v plote, tvrdí politológ Fedor odchádza z SDKÚ, klub strany v parlamente zaniká

Neprehliadnite

Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry Vyzerá ako opice s červenými zadkami v zoo, povedal komentátor o Serene Williamsovej Dôchodkový automat sa zruší, vek odchodu do penzie bude uvedený priamo v zákone Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Slovenskí volejbalisti podľahli na ME domácim Belgičanom a pripísali si druhú prehru Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X