Kanoista Beňuš vyhral v Poľsku s parádnou jazdou zlato

Benus
Slovenský reprezentant Matej Beňuš počas finálovej jazdy kategórie C1 muži, na MS vo vodnom slalome, v ktorej sa umiestnil na 3. mieste. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

KRAKOV 27. júna (WEBNOVINY) – Slovenský kanoista Matej Beňuš sa v sobotu stal víťazom C1 mužov na pretekoch 2. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v poľskom Krakove.

Dvadsaťsedemročný Bratislavčan mal v boji o medaily suverénne najlepší čas a o prvenstvo ho nepripravila ani dvojsekundová penalizácia na bránke číslo sedemnásť.

Kanál v Krakove Beňuš nemá rád

Beňuš triumfoval o 2,86 sekundy pred Britom Davidom Florenceom, tretí skončil Slovinec Benjamin Savšek. Ani jeden z desiatky finalistov sa nevyhol zaváhaniu pri prejazde niektorou z bránok.

„Bola to parádna jazda. Škoda ťuku, ale vzhľadom na to, že v spodnej časti trate boli nepríjemné vraťáky, je to fajn. Napriek tomu, že kanál v Krakove nemám rád, darí sa mi tu jazdiť výborné výsledky. O to lepšie, lebo sa viem odosobniť. Okrem finálovej mi vyšla aj kvalifikačná jazda, v ktorej som mal najlepší čas, na tretiu priečku ma odsunuli štyri trestné sekundy. Teším sa, že sa mi darí gradovať formu. Pretekom pomohlo, že organizátori zdvihli bránky vyššie. Mohli sme jazdiť dynamickejšie a nemuseli sme dávať toľko pozor,“ zhodnotil po súťaži Matej Beňuš.

Alexander Slafkovský ťukol už pri nájazde na protivodnú bránku číslo štyri, potom na osmičke za nesprávny prejazd dostal päťdesiatku a skončil vo finále na 10. mieste. Michal Martikán, ktorý minulotýždňové preteky SP v Prahe vynechal, nepostúpil do finále a skončil trinásty.

Halčinova forma stúpa

V K1 mužov obsadil vo finále Martin Halčin druhé miesto. Od pretekov k pretekom stúpa jeho forma a v Krakove prehral len o 12 stotín sekundy s Čechom Vavřincom Hradílkom. Halčin predviedol čistú a dostatočne rýchlu jazdu.

V sobotu si už mohol počínať uvoľnene, keďže v piatok si zabezpečil miesto v reprezentácii na septembrové majstrovstvá sveta do Londýna a môže bojovať aj o miestenku na olympijské hry do Ria de Jainero 2016. Spoločne s ním budú v reprezentácii Jakub Grigar a Andrej Málek.

„Mám za sebou tri vyrovnané jazdy. V tejto finálovej bolo jedno miesto na bránke číslo päť, kde som musel trochu korigovať. Nechal som sa odtlačiť od prekážky a mal som mierne obavy, či to ustojím, ale podarilo sa. V závere mi trochu nevyšla voda, čo ma stálo prvú priečku. Prvá medaila zo sveťáku však pre mňa má obrovskú cenu. V poslednej sezóne som končil tesne na štvrtých alebo prvých nepostupových priečkach, konečne som to prelomil. V kajaku rozhodujú drobnosti, ktoré ťažko dopredu definovať. Najdôležitejšie je zájsť čisto, zvyšok potom musí jednoducho sadnúť. Zopakovať medailu doma v Liptovskom Mikuláši by bolo geniálne, ale treba ísť postupne: zvládnuť prienik do finále a potom mať aj kúsok šťastia,“ skonštatoval Martin Halčin.

Výsledky – 2. kolo Svetového pohára vo vodnom slalome v poľskom Krakove:

Muži:

C1 – finále: 1. Matej Beňuš (SR) 83,33 (2), 2. David Florence (V. Brit.) 86,19 (2), 3. Benjamin Savšek (Slovin.) 86,22 (2),… 10. Alexander Slafkovský (SR) 139,35 (52), v semifinále: 13. Michal Martikán (SR) – nepostúpil do finále

K1 – finále: 1. Vavřinec Hradílek (ČR) 81,39 (2), 2. Martin Halčin (SR) 81,51 (0), 3. Mathieu Biazizzo (Fr.) 81,85 (2),… Ján Šajbidor a Ľubomír Janček (obaja SR) nepostúpili z kvalifikácie

Ženy:

C1 – finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 103,19 (6), 2. Kimberley Woodsová (V. Brit.) 106,38 (4), 3. Viktoria Dobrotvorská (Ukr.) 111,34 (0)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SlafkovskýAndrej MálekJakub GrigarJán ŠajbidorMartin HalčinMatej BeňušMichal Martikán