Kanoista Rusnák triumfoval v Miláne, získal zlato na 5000 m

Matej rusnak
Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Matej Rusnák. Foto: SITA/Peter Kapusta

MILÁNO 4. mája (WEBNOVINY) – Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Matej Rusnák sa stal víťazom pretekov C1 na 5000 m v rámci nedeľňajšieho záverečného bloku finálových súťaží na úvodnom podujatí Svetového pohára v Miláne. Rusnák triumfoval vo finále s náskokom 1,656 s pred Kanaďanom Gabrim Beauchesnem-Sevignym. Tretí skončil Brazílčan Isaqu Queiroz Dos Santos.

Rusnák, ktorý preferuje najmä olympijskú trať na 1000 m, dominoval premiérovo na veľkom podujatí na najdlhšej vytrvaleckej – päťkilometrovej trati. Tá je podľa jeho slov pre neho skôr zábavou a doplnkovou disciplínou.

„Klasicky, ako vždy, som mal pomalší štart, ale po prvej obrátke, na kilometrovej vzdialenosti, som sa prebojoval do čelnej skupinky. Po prvej obrátke sme sa ja a Kanaďan Beauchesne-Sevigny odtrhli a až takmer do cieľa sme išli spolu. Po poslednej obrátke, to zostávalo do konca 250 m, som to skúsil, nastúpil som, zo všetkých síl som zabral a vyšlo to,“ cituje oficiálna stránka Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Mateja Rusnáka, pre ktorého je aktuálne zlato zatiaľ najcennejšou medailou v kariére.

„Vo Svetovom pohári som bol predtým najlepšie druhý. Na ME som získal v roku 2012 striebro a na MS som bol dvakrát štvrtý, v rokoch 2011 a 2013. Je pravda, že neštartovali niektorí svetoví vytrvalci, napríklad Brendel, Vajda, ale aj tak mám veľkú radosť. Napríklad aj z toho, že som v priamom súboji vrátil porážku ďalšiemu Kanaďanovi Oldershawovi, ktorý ma vlani „pripravil“ o bronzovú medailu na MS. On tentoraz skončil až na 6. mieste,“ dodal Rusnák.

Matej Rusnák

Aj medzi vytrvalcami – kajakármi malo Slovensko zastúpenie, Peter Gelle si vybojoval na 5000 m 21. miesto. Ďalšia disciplína, kde malo Slovensko účastníkov A-finále, bola K2 na 500 m. Improvizovaná zostava Peter Gelle – Juraj Tarr (Gelle na poslednú chvíľu vymenil v lodi chorého Erika Vlčeka) dopádlovala na skvelom 5. mieste.

Najlepšie umiestnenie spomedzi slovenských reprezentantov si v nedeľu predpoludním v A-finále v Miláne vybojoval kanoista Rastislav Kohút, ktorý v C1 na 500 m obsadil 5. miesto. O jednu priečku za ním skončil Matej Rusnák. Kajakárka Martina Kohlová bola v A-finále K1 na 200 m siedma a jej kolegyňa z dvojkajaka Ivana Kmeťová skončila v B-finále tretia. V rovnakej disciplíne K1 na 200 m mužov obsadil Miroslav Zaťko 8. miesto, Ľubomír Beňo bol v B-finále deviaty. Spoločne v K2 obsadili Zaťko a Beňo v A-finále 9. priečku.

Finálové výsledky – nedeľa:
ŽENY

200 m:

K1 / A-finále: 1. Lisa Carringtonová (N. Zél.) 40,385,… 7. Martina Kohlová (SR) 42,337

K1 / B-finále: 1. Nikolina Moldovanová (Srb.) 42,368,… 3. Ivana Kmeťová (SR) 42,780

MUŽI

200 m:

K1 / A-finále: 1. Saul Craviotto Rivero (Šp.) 35,540,… 8. Miroslav Zaťko (SR) 36,172

K1 / B-finále: 1. Petter Ostrom (Švéd.) 36,169,…9. Ľubomír Beňo (SR) 3,269

K2 / A-finále: 1. Ronald Rauhe, Tom Liebscher (Nem.) 31,529,… 9. Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo (SR) 33,737

500 m:

C1 / A-finále: 1. Isaqu Queiroz Dos Santos (Braz.) 1:49,368,…5. Rastislav Kohút 1:53,412, 6. Matej Rusnák (obaja SR) 1:53,612

K2 / A-finále: 1. Tibor Hufnagel, Gergely Boros (Maď.) 1:29,073,… 5. Peter Gelle, Juraj Tarr (SR) 1:31,457

5000 m

C1 / finále: 1. Matej Rusnák (SR) 24:25,109 min, 2. Gabri Beauchesne-Sevingy (Kan.) 24:26,765, 3. Isaqu Queiroz Dos Santos (Braz.) 24:51,581

K1 / finále: 1. Kenny Wallace (Aus.) 20:53,033 min,… 21. Peter Gelle (SR) 23:02,093