Kanoista Slafkovský skončil na Svetovom pohári štvrtý

Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Alexander Slafkovský. Foto: SITA/Marián Peiger

2. David Florence (V.Brit.) 98,69 (0),

3. Tony Estanguet (Fr.) 100,82 (4),

4. Alexander Slafkovský (SR) 100,83 (0),

5. Ander Elosegi (Šp.) 101,45 (0),

6. Jan Benzien (Nem.) 101,70 (0), … nepostúpili do finále 11. Matej Beňuš 102,48 (2), 24. Karol Rozmuš 114,09 (4), … nepostúpil z kvalifikácie 35. Patrik Gajarský (všetci SR)

K1 muži:

1. Etienne Daille (Fr.) 92,50 (0),

2. Fabian Dörfler (Nem.) 93,66 (0),

3. Vivien Colober (Fr.) 93,76 (0),

4. Boris Neveu (Fr.) 94,02 (2),

5. Paul Böclkelmann (Nem.) 95,03 (4),

6. Mateusz Polaczyk (Poľ.) 95,05 (0), … 10. Martin Halčin (SR) 105,26 (8), nepostúpil do finále 31. Tomáš Mráz 99,96 (0), … nepostúpil z kvalifikácie 44. Jakub Grigar (obaja SR)

6. Ana Satilová (Braz.) 152,22 (8)

Slovenskí vodní slalomári ostali v sobotu na pretekoch Svetového pohára v španielskom Seu d´Urgell bez medaily.

Najbližšie k nej mal kanoista Alexander Slafkovský, ktorý dokonca po pretekoch niekoľko desiatok minút figuroval na bronzovej priečke.

Potom však zaúradovali rozhodcovia, Francúzovi Tonymu Estaguetovi zrušili dvojsekundovú penalizáciu za dotyk bránky a Slafkovský s dvojnásobným olympijským víťazom a päťnásobným majstrom sveta prehral o jedinú stotinu sekundy.

Vo finále bol zo Slovákov aj kajakár Martin Halčin, ale obsadil v ňom poslednú desiatu priečku.

Alexander Slafkovský teda bronzovú medailu, ktorá mu pôvodne patrila, „odovzdal“ Tonymu Estanguetovi.

Tomu totiž rovnako ako v predpoludňajšom semifinále rozhodcovia zrušili jednu z pôvodne troch penalizácií za dotyk bránky a výsledky sa dodatočne menili. Slafkovský po úprave výsledkov za „zeleným stolom“ prehral s Estanguetom o jedinú stotinu (0,01) sekundy.

Nie je to prvýkrát, čo arbitri po pretekoch vylepšovali výsledky v prospech Tonyho Estangueta. Azda najznámejší prípad je z OH v Aténach v roku 2004, kde sa dokonca takýmto verdiktom dostal k zlatej medaile, keď Slovákovi Michalovi Martikánovi pridali dve sekundy za evidentne vymyslený dotyk tyčky na bránke.

V Seu d´Urgell mu v predpoludňajšom semifinále zrušili dokonca dva dotyky a on sa z pôvodne desiatej priečky vyšvihol na prvú. Vo finále mu takisto odpustili jeden dotyk a vďaka tomu poskočil z pôvodne piatej na bronzovú pozíciu. Víťazom kategórie kanoistov sa stal domáci Španiel Jordi Domenjo, striebro patrí Britovi Davidovi Florenceovi.

Suverénne prvenstvo v kategórii kajakárov patrilo Francúzovi Etienneovi Dailleovi. Francúzsku hegemóniu v K1 mužov dokázal narušiť iba Nemec Fabian Dörfler, ktorý sa vtlačil na druhé miesto pred Viviena Colobera, ešte aj štvrtá priečka patrila francúzskym farbám, keď ju obsadil Boris Neveu.

Finálová jazda sa absolútne nevydarila Slovákovi Martinovi Halčinovi. Ten obsadil v piatkovej kvalifikácii štvrté miesto, v sobotnom predpoludňajšom semifinále bol dokonca tretí. Vo finále mal však až štyri nedovolené dotyky bránky. Najmä záver jazdy nezvládol, keď si „ťukol“ na bránkach č. 14, 19, 20 a 22.

Podľa pravidiel mu rozhodcovia pripočítali k dosiahnutému času až 8 trestný sekúnd a skončil vo finále posledný desiaty. Finálová účasť je však pre 21-ročného bývalého juniorského majstra sveta a Európy úspechom. Medzi kanoistkami triumfovala Francúzka Caroline Loirová. Striebro si vybojovala Češka Kateřina Hošková, bronz brala domáca Španielka Nuria Vilarrublová. Slovensko v tejto kategórii nemalo zastúpenie. Popoludní od 15.30 h je v Seu d´Urgell na programe dvojkolová kvalifikácia K1 žien a C2 mužov.

Viac k osobe Alexander SlafkovskýJakub GrigarMartin HalčinMatej BeňušTony Estanguet