Kanoisti Vlček a Tarr vybojovali na ME pre Slovensko medailu

Slovensko má zlato, kanoisti Vlček a Tarr vyhrali ruské MS
Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike Erik Vlček (vpravo) a Juraj Tarr sa stali majstrami sveta v K2 mužov na 1000 metrov. Foto: SITA, AP

RAČICE 3. mája (WEBNOVINY) – O prvý cenný kov pre Slovensko na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v českých Račiciach sa postarali v disciplíne K2 mužov na 500 m Erik Vlček a Juraj Tarr.

Dvojnásobní majstri sveta z vlaňajšej Moskvy finišovali na druhom mieste s odstupom necelej polsekundy za Nemcami Maxom Rendschmidtom a Marcusom Grossom. Bronz patrí Bielorusom Vitajijovi Bialkovi a Romanovi Petrušenkovi. Vlček a Tarr v polovici trate ešte viedli a o zlato bojovali do posledných metrov. Striebro na neolympijskej trati je pre nich satisfakciou za nevydarené kvalifikačné preteky na olympijskej „tisícke“.

Nechceli sa splašiť na štarte

„Je to útecha za nevydarenú ´tisícku´. Každá medaila sa ráta. Momentálne to vyzerá tak, že nám ide ´päťstovka´ lepšie, viac nám sedí. Na ´kilometri´ to ešte nie je ono, musíme to lepšie vyskladať,“ uviedol Erik Vlček pre server SZRK.

Juraj Tarr ho doplnil: „Povedali sme si, aby sme sa nesplašili na štarte, lebo tam nebývame najrýchlejší. Tiež sme vedeli, že preteky sa dajú rozhodnúť aj v posledných 50 metroch. Krok k medaile sme však urobili už skôr, keď sa nám podarilo odskočiť súperom. Toto bola najlepšia naša jazda na tomto šampionáte, išli sme do toho uvoľnenejšie ako predtým.“

Bronz ušiel Slovenkám len o chlp

Slovenská rýchlostná kanoistika sa takmer dočkala aj druhej medailovej radosti v Račiciach. Po striebre dvojkajaka mužov Erik Vlček – Juraj Tarr na 500 m mohla jagavú zbierku rozšíriť ženská „kádvojka“, ale tesne sa tak nestalo. Ivana Kmeťová a Martina Kohlová obsadili v nedeľňajšom A-finále na 200 m nepopulárnu 4. priečku, keď za bronzovou medailou Srbiek Nikoliny a Olivery Moldovanových zaostali o 332 tisícin sekundy.

Vlani na ME v Brandenburgu skončili Slovenky v tejto disciplíne na 9. mieste. Naposledy predtým získali na tejto trati na ME medailu v roku 2010, keď skončili strieborné. Teraz v Račiciach brali zlato Bielorusky Margarita Machnevová a Marina Litvinčuková. Ivana Kmeťová sa krátko po poludní predstavila aj vo finále K1 na 200, v ňom obsadila poslednú 9. priečku. Majsterkou Európy sa stala Francúzka Sarah Guyotová.

„Druhé a štvrté miesta mrzia najviac, lebo vždy sú najbližšie k medaile alebo víťazstvu. V tejto situácii nás však trochu teší, že sme blízko absolútnej špičky. Sme tam a možno sa nám na ďalších pretekoch – Európskych hrách v Baku alebo majstrovstvách sveta v Miláne – podarí dostať až na medailové pozície,“ uviedla Martina Kohlová k pretekom v K2 na 200 m.

Ivana Kmeťová, ktorá absolvovala až tri finálové štarty, ju všeobecnejšie doplnila: „V pretekoch na 500 m som nechala veľa síl, bola som unavená, aj laktát som mala vysoký. Išla som sa preto vyjazdiť na singla a zabojovať vo finále. Neriešila som to, že sila sa mi stratila… Spoločne sme potom zabojovali na dvojstovke. Chýbajúca medaila zamrzí, ale je to motivácia do ďalšej časti sezóny, aby to mohlo byť ešte o čosi lepšie.“

Zvyšní Slováci do medailových bojov nezasiahli

Ani ďalší slovenskí reprezentanti, ktorí sa posadili v nedeľu predpoludním v A-finále do svojich lodí na račickom kanáli, do medailových bojov nezasiahli. Vybojovali si dve ôsme a jedno deviate miesto. Na ôsmej pozícii skončili v ženskom dvojkajaku na 500 m Ivana Kmeťová a Martina Kohlová.

Na rovnakej priečke v K1 na 500 m finišoval vo svojom debute na seniorských majstrovstvách Európy kajakár Tibor Linka a deviaty bol slovenský štvorkajak na 1000 m. Slováci v tejto kráľovskej disciplíne neobhájili strieborné medaily z vlaňajších ME v nemeckom Brandenburgu.

Vo finále v mierne pozmenenom zložení (chorého Mareka Krajčoviča vystriedal Denis Myšák) skončili na poslednom 9. mieste. Zostava Denis Myšák, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin zaostala za víťaznými Čechmi o 5,084 s. Česi obhájili titul.

V B-finále na 200 m sa predstavili kajakár Miroslav Zaťko a kanoista Ľubomír Hagara. Zaťko zvíťazil v B-finále a celkovo obsadil desiate miesto. Hagara skončil medzi singlkanoistami na šprintérskej vzdialenosti celkovo trinásty.

Šancu atakovať medailové pozície bude mať zo slovenskej výpravy ešte kanoista Matej Rusnák. Maratón v disciplíne C1 na 5000 m sa začne o 15.11 h aj s jeho účasťou.

ME v Račiciach – nedeľa – finále s účasťou Slovákov:
MUŽI / 200 m

K1 – B-finále: 1. (10.) Miroslav Zaťko 36,668, 2. (11.) Edoardo Chierini (Tal.) 37,148, 3. (12.) Kristian Reeves (V. Brit.) 37,204

C1 – B-finále: 1. (10.) Sergej Tarnovskij (Mold.) 41,404,… 4. (13.) Ľubomír Hagara (SR) 42,852

MUŽI 500 m

K1 – A-finále: 1. Rene Poulsen (Dán.) 1:41,504 min, 2. Tom Liebscher (Nem.) 1:41,952, 3. Dejan Pajič (Srb.) 1:41,952,… 8. Tibor Linka (SR) 1:44,468

K1 – A-finále: 1. Max Rendschmidt, Marcus Gross (Nem.) 1:31,204 min, 2. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 1:31,668, 3. Vitalij Bialko, Roman Petrušenko (Biel.) 1:32,612

MUŽI 1000 m

K4 – A-finále: 1. Česko (Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba) 2:57,280 min, 2. Portugalsko 2:58,152, 3. Španielsko 2:58,572,…9. Slovensko (Denis Myšák, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin) 3:02,364

ŽENY / 200 m

K1 – A-finále: 1. Sarah Guyotová (Fr.) 40,980, 2. Natalia Podolská (Rus.) 41,340, 3. Nikolina Moldovanová (Srb.) 41,516,… 9. Ivana Kmeťová (SR) 43,116

K2 – A-finále: 1. Margarita Machnevová, Marina Litvinčuková (Biel.) 38,480, 2. Karolina Najová, Beata Mikolajczyková (Poľ.) 39,192, 3. Nikolina Moldovanová, Olivera Moldovanoá (Srb.) 39,420, 4. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 39,752.

ŽENY / 500 m

K2 – A-finále: 1. Karolina Najová, Beata Mikolajczyková (Poľ.) 1:45,524, 2. Borha Petronelová, Elena Meroniacová (Rum.) 1:45,964, 3. Milica Starovičová, Dalma Ružičičová (Srb.) 1:46,172, … 8. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 1:48,804

Viac k osobe Denis MyšákErik VlčekGábor JakubíkIvana KmeťováJuraj TarrĽubomír HagaraMartina KohlováMatej RusnákTibor Linka