Kapitán havarovaného tankeru pôjde do väzenia

Po zrážke lodí je v ohrození príroda
Argentínsky tanker Polaris po zrážke s paraguajským remorkérom znečisťuje životné prostredie neďaleko mesta Asuncion v Paraguaji. Loď, ktorá viezla 2600 litrov paliva, začala po náraze horieť. Štyri osoby z oboch lodí sú stále nezvestné Foto: SITA/AP Photo/Jorge Saenz

WELLINGTON 25. mája (WEBNOVINY) – Filipínsky kapitán a druhý dôstojník tankeru, ktorý havaroval pri Novom Zélande, pôjdu na sedem mesiacov do väzenia. V piatok o tom rozhodol súd.

Kapitán Mauro Balomaga a navigačný dôstojník Leonil Relon velili gréckemu tankeru Rena plaviacemu sa pod libérijskou vlajkou, keď v roku 2011 narazil na útes asi 20 kilometrov od Taurangy, najväčšieho exportného prístavu Nového Zélandu.

Výsledkom bola najhoršej ekologickej katastrofy v krajine za posledné desaťročia, pri ktorej uhynuli tisíce vodných vtákov a zamorili sa pláže.

Oboch mužov obvinili začiatkom októbra, pričom k činu sa priznali vo februári. Kapitán Reny priznal, že urobil nebezpečný manéver, čoho dôsledkom bol únik toxických látok do prostredia. Pripustil tiež, že sa pokúsil vyhnúť súdu pozmenením lodných dokumentov. Jeho kolega bol obvinený zo spoluzodpovednosti na katastrofe. Na odstránení jej dôsledkov sa stále pracuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom