Kapitán lode Costa Concordia vypovedal, robil láskavosť

Odťahovanie vraku lode Costa Concordia
V talianskom prístave Giglio začali práce na odtiahnutí vraku výletnej lode Costa Concordia do prístavu v meste Janov, kde ho zlikvidujú. So samotným odťahovaním by mali začať 21. júla, operácia však závisí od počasia. Costu Concordiu budú ťahať dva vlečné člny, more však musí byť pokojné. Foto: SITA/AP

GROSSETO 2. decembra (WEBNOVINY) – Kapitán stroskotanej talianskej lode Costa Concordia Francesco Schettino v utorok prvýkrát oficiálne vypovedal o tragédii z roku 2012, pri ktorej zahynulo 32 ľudí.

Obrazom: Odťahovanie vraku lode Costa Concordia

Zároveň potvrdil predošlé medializované informácie, podľa ktorých sa k pobrežiu ostrova Giglio priblížil v snahe „urobiť láskavosť“ jednému z členov posádky. „Chcel som zabiť tri muchy jednou ranou,“ vyhlásil Schettino.

Ako vysvetlil, chcel vzdať hold bývalému kapitánovi, ktorý bol v tom čase na ostrove Giglio, ukázať pasažierom inú scenériu a potešiť šéfa čašníkov, ktorého rodina pochádza z ostrova. Poprel však to, že sa snažil „ohúriť“ moldavskú tanečnicu, ktorá s ním pred celou katastrofou mala byť na kapitánskom mostíku.

Costa Concordia stroskotala 13. januára 2012 po náraze na plytčinu neďaleko ostrova Giglio. Nehoda si vyžiadala 32 mŕtvych a niekoľko desiatok zranených. V čase nárazu sa na palubách nachádzalo viac ako 4200 ľudí. Kapitán Schettino čelí obvineniam z viacnásobného neúmyselného zabitia a opustenia plavidla pred ukončením evakuácie.

Spoločnosť Costa Crociere prijala čiastočnú zodpovednosť za potopenie plavidla a súd rozhodol o jej povinnosti zaplatiť pokutu milión eur. Väčšinu cestujúcich navyše odškodnila sumou 11-tisíc eur. Vrak lode dlhý takmer 300 metrov a vážiaci 114 500 ton koncom júla po 250-kilometrovej plavbe dopravili do prístavu v Janove, kde ho zošrotujú.

https://www.youtube.com/watch?v=Ac0Br9RH45I

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Francesco Schettino