Karafiátová: Som na baby hrdá

Iveta Karafiátová
Iveta Karafiátová Foto: SITA/Michal Burza

VANCOUVER 23. februára (WEBNOVINY) – Päť zápasov, päť prehier a konečné posledné ôsme miesto. To je sumár vystúpenia slovenskej ženskej hokejovej reprezentácie na XXI. zimných olympijských hrách vo Vancouveri. Na účinkovanie zvereniek trénera Miroslava Karafiáta pod piatimi kruhmi sa však namiesto kritických treba pozrieť reálnymi očami. Slovenky prišli do Kanady ako úplný nováčik nielen na olympijských hrách, ale vôbec prvýkrát sa predstavili medzi najlepšími svetovými tímami. V konfrontácii s elitou sa, až na duel s domácim výberom, nestratili a predviedli sympatické výkony, ktoré ocenilo aj vancouverské publikum. Problémom pre hokejistky SR bolo predovšetkým udržať koncentráciu a rovnakú kvalitu svojho výkonu počas celých 60 minút v jednotlivých stretnutiach. Slovenky boli v zápasoch so Švajčiarskom aj Čínou v prvej tretine rozhodne lepším tímom, vytvorili si aj mierny náskok, v ďalších častiach duelu im však vždy čo-to chýbalo, aby dokázali pokračovať v nastolenom trende.

„Keď nepočítam zápas s Kanadou, myslím si, že sme neboli také tragické. Dokázali sme so Švédkami aj Švajčiarkami uhrať dobrú partiu a s Ruskami a Čínou sme neboli ďaleko od víťazstva. Blížime sa k špičke, čo je super. Dúfam, že na budúci rok nám to na majstrovstvách sveta vyjde, dokážeme vyhrať nejaký dôležitý duel a udržať sa medzi elitou,“ zhodnotila účinkovanie slovenských hokejistiek na olympijskom turnaji kapitánka Iveta Karafiátová. Dcéra reprezentačného trénera, ktorá hrala od úvodného zápasu s Kanadou so sebazaprením pre zdravotné problémy v oblasti slabín, vie, že Slovenky išli v každom dueli na sto percent.

„Som na baby hrdá. Každá podala maximálny výkon, aký mohla. Treba sa trochu zamyslieť nad týmto turnajom a do budúcnosti na sebe popracovať. Momentálne naše výkony na svetovú šestku nestačia a my sa určite nechceme uspokojiť s ôsmym miestom, ale chceme ísť dopredu,“ odpovedala na otázku agentúry SITA 21-ročná obrankyňa pôsobiaca vo Švédsku.

Olympijský turnaj vo Vancouveri bol pre slovenský ženský hokej predovšetkým o zbieraní skúseností. „Zistili sme, čo sa musíme naučiť, aby sme psychicky zvládli tieto zápasy lepšie. Hráčky súpera boli skúsenejšie, korčuliarsky aj ohľadom palicovej techniky boli niekde inde. Musíme na sebe stále makať, neuspokojiť sa s tým, že sme v prvej osmičke, ale musíme naďalej dokazovať, že tam patríme,“ vyhlásila Karafiátová, ktorá si stihla popri povinnostiach užiť aj olympijskú atmosféru: „Bolo to tu super. Máme skvelé zážitky, či už z dediny alebo mimo nej. Fanúšikovia, ktorí sa chodili pozerať na naše zápasy a povzbudzovali nás, boli úžasní. Zažili sme naozaj nezabudnuteľné veci. Trochu smútime, keďže sme neuspeli v žiadnom zápase, pretože sme veľmi chceli vyhrať aspoň jeden-dva.“

Najbližšia zimná olympiáda bude o štyri roky v ruskom Soči a slovenské hokejistky by na nej neradi chýbali. „Nechcem predbiehať, ale dúfam, že sa nám to podarí. Verím, že hokej bude u nás napredovať a priblížime sa k prvej šestke. Už na budúcoročných majstrovstvách sveta budeme chcieť dokázať, že sa vieme zlepšiť. Ak začne viac dievčat hrávať hokej a bude široký výber, určite budeme chcieť ísť aj do Soči v roku 2014,“ dodala Iveta Karafiátová.

SITA – od vyslaného redaktora Miroslava Antola

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta Karafiátová
Firmy a inštitúcie Ženská hokejová reprezentácia Slovenska