Kardinála Korca pochovali v hradnej katedrále v Nitre

Rozlúčka s kardinálom J. Ch. Korcom
Biskupská hrobka so zosnulým kardinálom Jánom Chryzostomom Korcom v Katedrále Baziliky sv. Emeráma v Nitra. Nitra, 31. október 2015. Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 31. októbra (WebNoviny.sk) – Kardinála Jána Chryzostoma Korca dnes pochovali v Katedrále svätého Emeráma v Nitre na Nitrianskom hrade. So zosnulým kardinálom sa prišli rozlúčiť vrcholní predstavitelia štátu, cirkvi aj veriaci. Hlavným celebrantom svätej omše bol krakovský arcibiskup kardinál Stanisław Dziwisz, bývalý osobný sekretár svätého Jána Pavla II.

Korcove telesné pozostatky uložia v dolnej lodi Katedrály svätého Emeráma. Ako povedal kardinál Stanisław Dziwisz, lúčime sa s človekom, na ktorého môže byť slovenský národ právom hrdý. Za komunizmu bránil ľudskú slobodu, za čo zaplatil rokmi väzenia. „Jeho biskupský odev sa stal odevom robotníka. Býval v malom byte v paneláku, kde tajne svätil kňazov,“ pripomenul Dziwisz. Spomenul tiež, ako pápež Ján Pavol II. Korca prijal do kolégia kardinálov. Osobitne mu poďakoval za jeho neochvejné svedectvo o Kristovi najmä v časoch komunizmu.

Bratislavský arcibiskup – metropolita Stanislav Zvolenský prečítal list od pápeža Františka, v ktorom hlava Katolíckej cirkvi vyjadrila hlboký zármutok nad stratou veľkej osobnosti. Podľa pápeža Františka sa Korec ukázal ako neohrozený obranca evanjelia a tiež práv každej osoby. Vyzdvihol, že nikdy sa nenechal zastrašiť a vždy bol žiarivým príkladom vernosti Petrovmu stolcu.

Nitriansky biskup Viliam Judák, ktorý od kardinála Korca prevzal v roku 2005 vedenie Nitrianskej diecézy, povedal, že Korcov život by vydal na niekoľko románov a filmov. Označil ho za človeka pevného vo viere a žijúceho v pravde, ktorého nemožno k ničomu zlému donútiť – aby poprel, zlyhal či nechal sa unášať prúdom ideológie doby. „Neobyčajný vo svojej skromnosti a napriek tej neobyčajnosti skromný. Žijúci dôkaz, že veľkosť nepotrebuje šum slávy okolo seba. Jednoduchý, múdry robotník viery, syn garbiara, ako Kristovi najbližší boli rybári. Naozaj človek medzi ľuďmi,“ povedal o zosnulom kardinálovi.

„Biskup v montérkach, ako ho nazvala západná tlač, keďže u nás bol pokladaný za vlastizradcu, pôsobil najmä medzi vysokoškolákmi a intelektuálmi, ale rozprával sa aj s babkou z posledného lazu,“ dodal Judák. Podľa jeho slov bol Korec darom pre cirkev aj pre národ a vzorom hodným nasledovania. Prečítal tiež slová z Korcovho testamentu, kde spomína na svoje pôsobenie v cirkvi. „Za všetko dobré ďakujem tejto darovanej viere, ktorú som si rozvíjal s úctou k Matke Božej. Modlím sa za všetkých, ktorí veria vo Všemohúceho, ale aj za neveriacich a hľadajúcich,“ uviedol Korec vo svojom testamente.

Premiér Robert Fico vo svojom príhovore povedal, že je veľmi vďačný, že mohol spoznal takú veľkú morálnu a duchovnú osobnosť, ktorá prerástla hranice Slovenska. „Každé jedno stretnutie, ktoré som s ním absolvoval, bolo pre mňa sviatkom. Vždy som sa z každého stretnutia veľmi veľa naučil. Pamätám sa, ako ku mne zdvíhal prst a hovoril: Nezabúdajte na ľudí, nezabúdajte na Slovensko! Otec kardinál bol požehnaním pre slovenskú zem,“ povedal Fico.

Význam kardinála pre mesto Nitra vyzdvihol primátor Jozef Dvonč. Ako uviedol, patril k výrazným osobám verejného života. V roku 1994 ho mesto ocenilo čestným občianstvo mesta Nitry a v roku 2014 si prevzal Cenu Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Kardinál Korec zomrel v Nitre v sobotu 24. októbra popoludní vo veku 91 rokov. Bol prvým predstaviteľom slovenskej cirkevnej provincie, ktorému sa dostalo cti, že sa stal členom kardinálskeho kolégia. Korec sa narodil 22. januára 1924 v Bošanoch. V bývalom Československu bol jednou z hlavných postáv boja Katolíckej cirkvi za slobodu a demokraciu vo vtedajšom komunistickom režime. V dobe svojho tajného biskupského pôsobenia vysvätil 120 kňazov.

Je autorom najmenej šesťdesiatich diel s prevažne duchovnou a spoločenskou tematikou. Vo februári 1990 ho Ján Pavol II. menoval na nitriansky biskupský stolec, o rok neskôr mu udelil kardinálsky purpur. Po odchode z biskupskej služby v roku 2005 žil až do svojej smrti ako emeritný biskup v Nitre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Chryzostom KorecJán Pavol II.Jozef DvončKardinál Korecpápež Ján Pavol II.Robert FicoStanislav ZvolenskýViliam Judák