Karol Mitrík je oficiálne nový šéf SIS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mitrík
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič vymenoval do funkcie nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Karola Mitríka. Nomináciu bývalého poslanca parlamentu za SDKÚ-DS a exprimátora Spišskej Novej Vsi za šéfa tajnej služby schválila vláda 21. júla. Hlava štátu čakala na bezpečnostnú previerku, ktorou Mitríkove menovanie podmienila. Vo funkcii nahradil Jozefa Magalu, ktorého prezident vymenoval za riaditeľa SIS 27. júla 2006.

Gašparovič sa Magalovi poďakoval za odvedenú prácu, tajná služba pod jeho vedením podľa prezidenta napredovala. „Chcem veriť, že nadviažete na to dobré, čo SIS urobila a budete hľadať spoluprácu aj s ostatnými silovými zložkami,“ vyslovil sa na Mitríkovu adresu Gašparovič.

Mitrík prijal menovanie podľa vlastných slov „s pokorou a veľkým záväzkom do budúcnosti.“ Funkciu vníma ako službu krajine a ako povedal, z manažérskeho pohľadu je vo funkcii riaditeľa SIS potrebné trikrát merať a len raz rezať. Za dôležité považuje tiež „nadviazať kontinuitu.“

Ing. Karol Mitrík sa narodil 23. októbra 1946 v Spišskej Novej Vsi. Vyštudoval Strednú poľnohospodársku technickú školu v Spišskej Novej Vsi a Agronomickú fakultu Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre. Spravil si aj kurz efektívneho manažmentu na City University Bratislava a v Spojených štátoch amerických sa vzdelával v odbore fungovanie verejnej správy a jej vplyve na vytváranie pracovných miest.

Takmer dvadsať rokov od roku 1968 do roku 1989 bol prevádzkovým technikom v štátnom podniku Štátny majetok Spišská Nová Ves. Následne bol predsedom poľnohospodárskeho družstva Iliašovce.

V rokoch 1991 až 2006 bol vysokým predstaviteľom miestnej samosprávy vo svojom rodisku – najskôr zástupcom primátora, neskôr prednostom mestského úradu aj primátorom od roku 1994. V tom čase bol aj predsedom predstavenstva tepelného podniku Spišskej Novej Vsi Emkobel, členom predstavenstva mestského hotela Metropol a členom valného zhromaždenia Lesy mesta, ako aj poradcom premiéra pre verejnú správu.

V rokoch 2002 až 2006 bol poslancom parlamentu – členom osobitného kontrolného výboru pre kontrolu SIS, výboru pre kontrolu informačno-technických pomôcok a výboru pre verejnú správu. Bol aj náhradníkom v Stálej delegácii NR SR do parlamentného zhromaždenia NATO.

Posledné štyri roky pôsobil ako poslanec mestského zastupiteľstva Spišskej Novej Vsi. V tomto roku sa stal aj konateľom spoločnosti DND Trade.

V rokoch 1994 až 2002 bol členom rady Združenia miest a obcí Slovenska, predsedom regionálneho združenia miest a obcí Spiša a prvým viceprezidentom Únie miest a obcí Slovenska. V rokoch 1993 až 2000 bol členom výkonnej rady Hokejového klubu Spišskej Novej Vsi, dva roky bol aj jeho prezidentom. Už takmer 50 rokov je členom Jazdeckého oddielu Sláva Spišská Nová Ves, bol aj členom Rotary klubu. Medzi Mitríkove záujmy patrí cestovanie, šport a verejné dianie.

Mitrík vo svojom životopise zdôraznil, že nikdy nebol členom Komunistickej strany. „Nebol som členom, ani nikto z mojich súrodencov, detí či manželky. Otec bol v roku 1945 odvlečený NKVD do ZSSR (13 mesiacov), neskôr perzekvovaný pre náboženské presvedčenie – od roku 1952 nemohol pôsobiť ako učiteľ,“ tvrdí.

Zdroj: Ľubica Pilzová z tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR

Odchádzajúci šéf tajnej služby Magala pripomenul, že za uplynulé štyri roky SIS pod jeho vedením nemala kauzu porovnateľnú s kauzami z predchádzajúcich období a nevyskytli sa žiadne podozrenia z nelegálnej činnosti. „Všetky náznaky smerujúce k zlyhaniu jednotlivca boli odhalené a potlačené,“ podotkol. Ako Magala poznamenal, SIS sa stala štandardnou službou európskej spravodajskej komunity a zúčastňuje sa na dôležitých medzinárodných operáciách a projektoch. „Posledné dva roky sme boli kľúčovými hráčmi v mimoriadne závažných projektoch s extrémnym stupňom utajenia a máme uznanie od niekoľkých najrenomovanejších tajných služieb sveta,“ pripomenul.

Magala ocenil aj spoluprácu s bývalým riaditeľom SIS Ladislavom Pittnerom. „Osobitne som vďačný vám, obdivuhodne dobre ovládate tému, ovládate problematiku spravodajských služieb, som vám veľmi vďačný za pomoc, veľmi sme cítili vašu podporu,“ neobišiel ani prezidenta Gašparoviča. Ako Magala dodal, dobrá služba nevzniká niekoľko volebných období, ale niekoľko generácií.

Mitríkovo meno sa spomína v súvislosti s výpoveďou v kauze bývalého viceprimátora Košíc Eugena Č. Bývalý poslanec poskytol Eugenovi Č. alibi, na súde vypovedal, že v deň, kedy mal viceprimátor Košíc údajne prevziať úplatok, boli spolu a zaoberali sa komunálnymi voľbami. Mitrík sa narodil 23. októbra 1946. Pôsobil aj ako poslanec Národnej rady SR. V parlamente bol členom výboru NR SR pre verejnú správu, Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS a Výboru NR SR na kontrolu použitia informačno-technických prostriedkov. V predchádzajúcom volebnom období do národnej rady nekandidoval, v tomto roku kandidoval za SDKÚ-DS na 94. mieste.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičKarol Mitrík
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná služba