Karzaj určil podmienky dlhodobej prítomnosti Američanov

Bez názvu
Afganský prezident na zasadnutí Veľkej rady v Kábule, 16. november 2011. Foto: SITA/AP

KÁBUL 16. novembra (WEBNOVINY) – Afganský prezident Hámid Karzaj v stredu formuloval podmienky dlhodobej prítomnosti amerických vojsk v krajine, ktorú by mala väčšina zahraničných vojakov opustiť do konca roka 2014. Urobil tak v rámci otvorenia štvordňového zasadnutia afganskej rady starších, ktorej členovia sa zišli za prísnych bezpečnostných opatrení v Kábule.

Jednými z hlavných tém rokovaní medzi vplyvnými kmeňovými vodcami by mali byť práve budúce vzťahy so Spojenými štátmi a stratégia zmierenia s povstalcami bojujúcimi proti zahraničným silám a Karzajovej vláde podporovanej Západom.

Prezident chce získať mandát pre pokračujúci dialóg s Američanmi o kontroverznom strategickom partnerstve, ktoré podľa neho Afganci podporujú, ak „pomôže posilniť mier a stabilitu“ a nebude v rozpore s „afganskou štátnou zvrchovanosťou a ústavou“.

„Chceme našu štátnu zvrchovanosť a chceme ju dnes,“ vyhlásil Karzaj na úvod zasadnutia známeho ako Veľká rada (paštúnsky Lója džirga) za účasti okolo 2000 kmeňových vodcov. „Chceme, aby bolo naše partnerstvo s Amerikou partnerstvom medzi dvoma nezávislými krajinami.“

Podľa prezidenta musia Spojené štáty pred uzavretím dohody o strategickom partnerstve prestať s nočnými útokmi či budovaním paralelných inštitúcií v Afganistane. Po splnení takýchto podmienok bude Afganistan pripravený súhlasiť s dlhodobou prítomnosťou amerických vojsk, odkázal Karzaj.

„Ak chcú vojenské základne, my im to dovolíme. Je to v náš prospech, prinesú nám peniaze a naše sily dostanú výcvik.“ Karzaj v tejto súvislosti taktiež ubezpečil, že Afganistan nemá záujem o zasahovanie do diania v „žiadnej susednej krajine“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid Karzaj