Katalánci schválili rezolúciu o odtrhnutí sa od Španielska

Katalánsky parlament hlasoval za rezolúciu o odtrhnutí od Španielska
Foto: SITA/AP

Madrid 9. novembra (WebNoviny.sk) – Regionálny parlament autonómneho spoločenstva Katalánsko na severovýchodne Španielska hlasoval dnes za rezolúciu o odtrhnutí od Španielska. Otvorila sa tým cestovná mapa k nezávislosti, ktorú centrálna vláda v Madride mieni zablokovať. Deklaráciu o odtrhnutí Katalánska od zvyšku Španielska vnímajú separatistické politické strany ako prvý krok, ktorý bude podľa ich nádejí viesť k osamostatneniu a nezávislosti regiónu, a to už do 18 mesiacov.

Deklaráciu podporila v dnešnom hlasovaní väčšina regionálneho parlamentu, informovala agentúra Reuters. Strany zastávajúce nezávislosť od Španielska získali v septembri v katalánskych regionálnych voľbách väčšinu kresiel. Španielska ústava však neumožňuje ani jednému regiónu odtrhnúť sa a stredopravá vláda španielskeho premiéra Mariana Rajoya, ktorú čakajú v decembri všeobecné voľby, vopred oznámila, že sa bude okamžite snažiť zablokovať rezolúciu na súdoch.

Separatisti tvrdia, že triumf v regionálnych voľbách z 27. septembra, vďaka ktorým disponujú v katalánskom parlamente absolútnou väčšinou, im dáva „demokratický mandát“ na oddelenie od Španielska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom