Katalánci trvajú na referende o nezávislosti, Madrid to považuje za protizákonné

Španielsko
Obyvatelia Katalánska sa zišli v hlavnom meste Barcelona, aby demonštrovali svoj zámer vyhlásiť referendum o nezávislosti Katalánska. 16. september 2017 Foto: SITA/AP

BARCELONA 16. septembra (WebNoviny.sk) – Viac ako 700 starostov miest a obcí Katalánska sa stretlo v sobotu v Barcelone, ktorá je hlavným mestom tohto regiónu, aby ukázali centrálnej španielskej vláde v Madride, že napriek zastrašovaniu z jej strany trvajú na konaní referenda o nezávislosti Katalánska.

Referendum sa má konať 1. októbra a španielska vláda robí všetko, čo je v jej silách, aby mu zabránila. Starostom, ktorí poskytnú vo svojich obciach budovy pre konanie referenda, Madrid pohrozil zatýkaním a súdnym stíhaním. Napriek tomu veľká väčšina z nich trvá na tom, že miesta na konanie referenda poskytne.

V sobotu sa demonštratívne zoradili za katalánskym regionálnym prezidentom Carlesom Puigdemontom a starostkou Barcelony Adou Colau a deklarovali, že referendum sa uskutoční aj napriek tomu, že ho vláda v Madride už dopredu označuje za protizákonné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom