Katalánske vyhlásenie nezávislosti nebude mať žiadny efekt, vyjadril sa premiér

Katalánsko; Španielsko
Foto: ilustračné; SITA/AP

MADRID 8. októbra (WebNoviny.sk) – Akékoľvek vyhlásenie nezávislosti zo strany Katalánska nebude mať žiadny efekt, skonštatoval v rozhovore pre denník El País španielsky premiér Mariano Rajoy.

„Vláda zabezpečí, aby akékoľvek vyhlásenie nezávislosti k ničomu neviedlo,“ vyjadril sa. Nevylučuje pritom ani možnosť pozastavenia autonómie regiónu. Zároveň dodal, že v krajine nehodlá vyhlásiť predčasné voľby.

Policajné posily zostávajú

Policajné posily podľa jeho slov zostanú v Katalánsku až do ukončenia krízy, ktorú vyvolalo minulotýždňové referendum o nezávislosti.

Na plebiscite, ktorý sa minulú nedeľu konal v Katalánsku, sa podľa oficiálnych výsledkov zúčastnilo 2,3 milióna ľudí, čo predstavuje 43% oprávnených voličov, pričom 90% bolo za osamostatnenie. Objavili sa však aj informácie o neregulérnosti referenda, pričom viaceré volebné urny zabavila španielska polícia. Pri zásahoch proti voličom utrpelo zranenia takmer 900 ľudí a 33 policajtov.

Obávajú sa vyhlásenia nezávislosti

Katalánsky prezident Carles Puigdemont by mal v utorok o 18:00 vystúpiť v regionálnom parlamente. Španielsky ústavný súd pritom nariadil odročenie plánovaného pondelkového zasadnutia katalánskeho parlamentu. Dôvodom sú obavy, že by počas neho mohli zástancovia samostatnosti regiónu jednostranne vyhlásiť nezávislosť.

V sobotu v Španielsku tisícky ľudí demonštrovali za jednotu krajiny a konali sa aj ďalšie pochody, ktoré vyzývali na dialóg.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Carles PuigdemontMariano Rajoy