Katalánsky líder dal ultimátum premiérovi Španielska, rozpočet podporí len výmenou za referendum

Quim Torra
Nový katalánsky líder Quim Torra. Foto: SITA/AP

MADRID 2. októbra (WebNovinys.k) – Katalánsky prezident Quim Torra dal v utorok ultimátum španielskemu premiérovi Pedrovi Sánchezovi.

Požaduje od neho, aby odsúhlasil referendum o nezávislosti Katalánska, ktoré bude na rozdiel od toho minuloročného oficiálne a španielska vláda ho bude rešpektovať.

Len v prípade, že ho španielsky premiér odsúhlasí, môžu katalánske strany, ktoré sú za nezávislosť tohto regiónu, v centrálnom španielskom parlamente podporiť vládny návrh budúcoročného rozpočtu.

Pre Sáncheza ide pritom o veľmi podstatnú vec, pretože jeho vláda disponuje v parlamente len 84 z celkového počtu 350 kresiel a pre podporu rozpočtu potrebuje získať aj hlasy viacerých ďalších strán vrátane tých katalánskych. Ak rozpočet v parlamente neprejde, veľmi pravdepodobne by to znamenalo pád Sánchezovej vlády a nové predčasné voľby.

„Naša trpezlivosť nie je nekonečná. Ak najneskôr v novembri nie je na svete dohoda o realizácii sebaurčenia odsúhlaseným, záväzným a medzinárodne uznaným spôsobom, potom hnutie za nezávislosť nemôže pánu Sánchezovi garantovať v parlamente žiadnu stabilitu,“ pohrozil v utorok Torra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pedro SánchezQuim Torra