Katarína Filová chce na olympiáde zaplávať osobný rekord

Katarína Filová
Katarína Filová Foto: SITA/Peter Kapusta

Program pondelkových plaveckých disciplín, v ktorých sa predstavia slovenské reprezentantky:

10.00 (11.00 SELČ) – rozplavby na 200 m voľný spôsob – ženy (Katarína Filová)

10.41 (11.41 SELČ) – rozplavby na 200 m polohové preteky – ženy (Katarína Listopadová)

19.30 (20.30 SELČ) – semifinále na 200 m voľný spôsob – ženy (??? Katarína Filová)

20.55 (21.55 SELČ) – semifinále na 200 m polohové preteky – ženy (??? Katarína Listopadová)

LONDÝN 29. júla (WEBNOVINY) – V Aquatics Centre v Olympijskom parku v Londýne budú v pondelok 30. júla na Hrách XXX. olympiády v hre dve slovenské plavkyne.

O 10.00 h miestneho času (11.00 SELČ) čakajú rozplavby na 200 m v. sp. Katarínu Filovú, Kataríne Listopadovej, ktorá je najmladšou členkou slovenskej športovej výpravy, sa rovnaká fáza „polohovky“ na 200 m začne o 41 minút neskôr.

Obe absolvujú premiéru pod piatimi kruhmi.

Dostali voľnú kartu

Kataríny sa o svojom zaradení do zoznamu štartujúcich na OH dozvedeli až začiatkom júla, keď im tak trochu nečakane Medzinárodná plavecká federácia a Medzinárodný olympijský výbor udelili voľnú kartu.

„Pre mňa bola nominácia veľkým šokom. Bola som na dovolenke v Chorvátsku, keď mi volal tréner. Najskôr som mu ani nedvíhala telefón, aby som si šetrila kredit. Potom som mu napísala sms a on mi oznámil, že ma nominovali. Teším sa, že sa podarilo,“ vrátila sa Katarína Filová v spomienkach o necelý mesiac dozadu.

„O tom, že budem štartovať na olympiáde, som sa dozvedela až začiatkom júla. To už som mala za sebou týždennú tréningovú pauzu. Okamžite som sa vrátila do prípravy, ale po prvých tréningoch som mala chuť vzdať sa tejto šance. Plávala som hrozne. Potom sa to postupne začalo zlepšovať, vracala som sa do formy, ktorú som mala pred prestávkou,“ pridala Katarína Listopadová.

Obe sa s novou chuťou pustili pod vedením trénera Gabriela Barana do tréningov. „Veľmi nám pomohlo sústredenie na Malorke, naplávali sme tam veľa kilometrov,“ vysvetľovala Filová. „Verím, že ma to nielen vrátilo do pôvodnej formy, ale dokonca posunulo vyššie. Samozrejme, že sa teším, bude to pre mňa obrovský zážitok,“ neskrývala radostné očakávanie ani Listopadová.

Nemajú „veľké oči“

Katarína Listopadová
Foto: SITA/Branislav Račko

Ich ambície sú skromné. „Sama neviem, čo mám čakať,“ neutrálne odpovedala 19-ročná Listopadová na otázku, kam až to chce v Londýne dotiahnuť. Po mládežníckych úspechoch na svoj prvý seniorský zatiaľ iba čaká.

V „dospeláckej“ kategórii sa doteraz nikdy na vrcholnom podujatí nedostala do finále. Odkladá si to práve do Londýna? „Tak to by bola bomba,“ zasmiala sa strieborná z olympijských hier mládeže (EYOD) spred piatich rokov v Belehrade a po krátkej pauze pokračovala: „Ja mám takú skrytú túžbu dostať sa do semifinále, už to by bol pre mňa veľký úspech. Neviem, či sa mi to podarí naplniť. Urobím však všetko pre to, aby som bola spokojná sama so sebou,“ predsa len o niečo konkrétnejšie dodala Katarína Listopadová.

„Domnievam sa, že moja súčasná forma je dobrá. Chcela by som sa v Londýne nielen priblížiť k svojim osobným rekordom, ale aj zlepšiť ich,“ zdravo sebavedome uzavrela 23-ročná Katarína Filová. Ak by sa Slovenkám podarilo dostať sa do semifinále, to by ich čakalo ešte v pondelok večer. Krauliarky majú začiatok semifinále naplánované na 19.30 h (20.30 SELČ), polohovkárky o 20.55 h (21.55 SELČ).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína FilováKatarína Listopadová