Katolíci aj evanjelici sú ochotní pomôcť utečencom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Migranti
Foto: SITA/ AP

BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Katolícka cirkev je ochotná pomôcť pri integrácii cudzincov v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou, farnosťami a kresťanskými organizáciami. „Sme ochotní pomôcť pri integrácii cudzincov, ktorých SR oficiálne príjme a ktorí budú mať o to záujem,“ povedal výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Anton Ziolkovský.

Povedal to v súvislosti s vyjadrením ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorý oznámil, že ministerstvo vstúpilo do rokovania s cirkvami a tretím sektorom o riešení migračnej krízy v Európe. „My už pomáhame. Bola zbierka, vznikli viaceré laické iniciatívy na prijatie utečencov,“ uviedol Ziolkovský.

Chcú prijať stovky sýrskych kresťanov

KBS zorganizovala týždeň pred tohtoročnou Veľkou nocou, na Kvetnú nedeľu, celoslovenskú zbierku na podporu prenasledovaných kresťanov. Jej výnos bol približne 560-tisíc eur. Z tejto zbierky už boli podporené projekty v hodnote 190-tisíc eur.

S integráciou osôb, ktoré získali azyl alebo medzinárodnú ochranu, je podľa výkonného sekretára biskupskej konferencie pripravená pomôcť Slovenská katolícka charita. Ide napríklad o pomoc zo získavaním práce, poskytnutím bývania, sociálneho, právneho a psychologického poradenstva.

Konferencia biskupov Slovenska v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou vypracuje jednoduchý manuál, ktorý doručí elektronicky do všetkých farností a bude aj na webe, aby ľuďom odpovedali na základné otázky, ktoré sa tejto témy týkajú. Katolícka cirkev chce pomáhať prostredníctvom projektov na Blízkom východe (Sýria, Irak). Rovnako podporuje myšlienku prijatia stovky sýrskych kresťanov na Slovensku.

Evanjelici chcú pomôcť z lásky a nie vypočítavosti

Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) chce byť v pomoci utečencom aktívna a participovať na riešení problému utečencov a na ich integrácii do spoločnosti. Ako agentúru SITA informovali z ECAV, cirkev je pripravená uvoľniť konkrétne priestory pre prechodné umiestnenie imigrantov.

„S láskou prijmeme predovšetkým kresťanské rodiny prenasledované v ich vlasti. ECAV preukáže štedrosť a pohostinnosť tým, ktorí sú v núdzi. Pomôžeme nie z vypočítavosti, ale z lásky, lebo nás k tomu vedie naša viera a učenie Ježiša Krista,“ uvádza ECAV.

Situácia okolo utečencov bola tento týždeň hlavnou témou stretnutia generálneho biskupa Miloša Klátika a štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Petra Javorčíka. Generálny biskup informoval štátneho tajomníka o jasných stanoviskách a postojoch ECAV na Slovensku k situácii okolo ilegálnych imigrantov do EÚ.

Riziká zneužitia kresťanskej pomoci existujú

Súčasná situácia je podľa neho len dôsledkom reťazenia chýb v minulosti. Predsedníctvo ECAV na Slovensku vydalo vyhlásenie k prenasledovaniu kresťanov vo svete už v auguste v 2013 a potom aj v apríli 2014, keď problém utečencov v Európe nebol ešte taký akútny ako dnes. Obrátilo sa vtedy na prezidenta SR aj na predsedu vlády SR s prosbou, aby sa riešili problémy kresťanov na Blízkom východe a v Afrike.

Dnes je problém utečencov problémom celej Európskej únie. Aj keď mnohí veriaci ECAV sami žijú v núdzi, generálny biskup vo svojom stanovisku z 3. júna 2015 vyzýva k nezištnej pomoci. Riziká zneužitia kresťanskej pomoci existujú, a to si uvedomuje aj Predsedníctvo ECAV, ale napriek tomu vedenie cirkvi povzbudzuje svojich členov slovami apoštola Pavla z 2. listu Tesalonickým: „… Ale vy, bratia, neochabujte činiť dobre“. Predsedníctvo ECAV preto odsúdilo vo svojom stanovisku z 25. júna 2015 nedávne protesty v uliciach Bratislavy, ktoré prerástli do násilností a fyzických útokov na cudzincov.

Migranti
Foto: Archívne, SITA/AP

O utečencoch koluje množstvo fám

Výkonný sekretár KBS pripomína, že v tejto súvislosti „je nevyhnutné prispieť k formácii ľudí a zmierniť napätie. Je nevyhnutné odbúrať tú vlnu xenofóbie, ktorá je na Slovensku.“

„Koluje tu množstvo fám a nepravdivých informácii o utečencoch. Treba neustále hovoriť, že utečenec je človek, ktorý odchádza zo svojej krajiny nie preto, že chce, ale preto, že musí, lebo sú ohrozené jeho základné ľudské práva. A nikto sa nestáva utečencom preto, lebo sa za neho vyhlási, ale zodpovedá kritériám medzinárodného Dohovoru o utečencoch. Navyše väčšina utečencov zostáva v susedných štátoch krajiny odkiaľ utiekli, len torzo sa dostáva do Európy. Utečenci sa chcú vrátiť domov. Nenávisť voči utečencom je v rozpore s kresťanskou vierou,“ uviedol Anton Ziolkovský.

KBS je presvedčená, že migrantom a utečencom treba pomôcť, prejaviť im solidaritu a kresťanskú lásku. „Je predovšetkým úlohou štátov a medzinárodného spoločenstva zvoliť správne prostriedky tejto pomoci vrátane vyriešenia problémov v krajinách, odkiaľ pochádzajú. Čiže áno, treba pomáhať všetkým bez rozdielu náboženstva, lebo každý je predovšetkým človekom. Je však pravdou, že integrácia ľudí s rovnakým hodnotovým zázemím je jednoduchšia,“ dodal Anton Ziolkovský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ECAV Evanjelická cirkev augsburského vyznaniaKBS Konferencia biskupov Slovenska