Katolícki biskupi vyzývajú ľudí, aby v nedeľu nenakupovali

Uvedenie diecézneho biskupa
Mons. Marián Chovanec (vpravo) po skončení slávnostnej svätej omše v katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici pri príležitosti jeho uvedenia do úradu banskobystrického diecézneho biskupa. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Katolícki biskupi zintenzívňujú svoj boj za voľnú nedeľu pre všetkých. Chcú dosiahnuť, aby počas nedieľ boli všetky obchody zatvorené. Na prvú adventnú nedeľu preto adresujú veriacim pastiersky list, ktorý sa číta vo všetkých katolíckych kostoloch po celom Slovensku.

Podľa informácií agentúry SITA biskupi v liste vyzývajú veriacich, aby v nedeľu nechodili do obchodov a nenakupovali. Dôvodom je fakt, že biskupi v snahe o zavreté obchody vidia potrebu začať od seba, teda od katolíkov. Uvedomujú si, že ide o osobné obrátenie, či zmenu osobného postoja, ktorí v prvom rade očakávajú od veriacich.

Zároveň by podľa predstaviteľov cirkvi nemali zabudnúť, že aj každý predavač má svoju rodinu a v nedeľu niekomu chýba. Namiesto nákupov majú sa veriaci podľa biskupov venovať Bohu a svojej rodine. Okrem účasti na bohoslužbe by mali napríklad navštíviť príbuzných a priateľov, najmä starých, chorých a nevládnych.

Zároveň vyzvali majiteľov obchodov a firiem, aby nevyžadovali od svojich zamestnancov nedeľnú prácu, ak nie je spoločensky nevyhnutná. „Všimnime si na príklade viacerých európskych štátov, že prežívanie nedele ako voľného dňa je nielen uskutočniteľné, ale aj všeobecne prospešné,“ zdôvodnili svoju požiadavku biskupi. V minulosti bolo svätenie nedele podľa nich v našej spoločnosti samozrejmosťou. Dnes to tak, žiaľ, nie je.

„Mnohí v nedeľu pracujú alebo chodia na nákupy – neraz na úkor návštevy chrámu. Vzniká tak atmosféra, v ktorej sa prežívanie sviatočného dňa nesviatočným spôsobom javí ako bežné a prijateľné, a to dokonca aj pre veriacich katolíkov. S tým však nemožno súhlasiť. Rešpektovanie tretieho Božieho prikázania aj dnes znamená zasvätenie nedeľného dňa, teda oddych od práce a vzdanie vďaky Pánovi prostredníctvom bohoslužby,“ zdôraznili biskupi.

Obmedzenie predaja nie je nenormálne

Obmedzenie nedeľného predaja nie je podľa poslanca za Smer-SD Jána Podmanického nič nenormálne a poznajú ho v mnohých západných krajinách, najbližšie napríklad v Rakúsku. Ako v nedeľu povedal Podmanický pre agentúru SITA, je preto na mieste o tejto téme diskutovať, pričom treba citlivo zvažovať aj argumenty odporcov. Ak však podľa neho nezmenia aspoň kresťania svoj postoj k nedeli, tak akýkoľvek zákon bude nedostatočný.

„Keby kresťania prestali v nedeľu nakupovať, tak samotní obchodníci budú uvažovať o zatvorení obchodov. To, čo uviedli slovenskí biskupi v pastierskom liste, však nemá len náboženský rozmer, ale je to myšlienka, ktorá má aj mimoriadne pozitívny sociálny dopad. V obchodoch pracuje niekoľko stotisíc zamestnancov, ktorí by privítali, že môžu tráviť nedele so svojimi rodinami,“ zdôraznil Podmanický.

Podľa Podmanického veľká časť reťazcov by obmedzenie nedeľného predaja privítala, avšak potrebujú na to zákon, ktorý by to zaviedol pre všetkých, aby tie reťazce, ktoré by nechali v nedeľu otvorené, nemali konkurenčnú výhodu. „Samotní obchodníci priznávajú, že nedeľné tržby sú minimálne. Ľudia sa totiž predzásobujú na víkend,“ uviedol.

Podľa cirkví dozrel čas diskutovať o prísnejšej regulácii

Najvyšší predstavitelia viacerých kresťanských cirkví sa ešte v októbri zhodli, že dozrel čas viac diskutovať o prísnejšej regulácii nedeľného predaja. „Z tohto dôvodu sa obraciame na predstaviteľov verejného života, zákonodarcov, odborárov, predstaviteľov samosprávy a mimovládnych organizácií, aby sme spoločne vytvorili podmienky na zlepšenie života našich rodín,“ uvádzalo sa v spoločnom vyhlásení, ktoré prijali. Predstavitelia cirkví zdôraznili, že pre väčšinu ľudí je rodina najväčším pokladom.

„Každý človek potrebuje spoločenstvo, kde je bezpodmienečne v láske prijatý; v ktorom jeho členovia majú čas pre toho druhého. Jednou z príčin rozpadu rodiny sú zlé sociálne a spoločenské podmienky,“ konštatovali s tým, že členovia rodín cestujú za prácou na veľké vzdialenosti, iní pracujú denne do neskorého večera. „Mnohí rodičia konštatujú, že pracovné povinnosti im neumožňujú tráviť viac času so svojimi deťmi,“ upozornili.

Veľkú škodu rodinám spôsobuje podľa predstaviteľov cirkví stále väčšie zotieranie rozdielu medzi pracovnými dňami a dňom pracovného pokoja. „Sú to najmä ženy – matky, ktoré nedeľu prežijú v obchodných prevádzkach. Spoločnosť, ktorá chce podporovať rodinu, by mala zachovať nedeľný odpočinok. Zamestnanci by mali mať právo venovať záver týždňa rodine, duchovným hodnotám a oddychu,“ vyhlásili cirkevní predstavitelia.

Vyjadrovať sa začali aj politické strany

K téme sa začali vyjadrovať aj predstavitelia politických strán. Na rozšírenie počtu dní, počas ktorých budú zatvorené obchody na Slovensku, podľa Podmanického dozrel čas. Ako povedal pre agentúru SITA, je vhodná doba na to, aby sa opätovne otvoril Zákonník práce na zavedenie ďalších dní, počas ktorých bude obmedzený maloobchodný predaj. „Ako rozumné riešenie, ktoré by mohlo byť v tejto fáze určitým kompromisom, by to mohli byť štátne sviatky a dni pracovného pokoja. V podstate by sa okruh dní, počas ktorých by bol obmedzený maloobchodný predaj, rozšíril o štyri dni, keď sú štátne sviatky, a o osem dní pracovného pokoja,“ uviedol Podmanický.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je podľa slov poslankyne NR SR Jany Kiššovej zásadne proti akémukoľvek obmedzovaniu otváracích hodín obchodov zo strany štátu. „Nesúhlasíme s tým, aby sa v sekulárnej krajine plošne zavádzali pravidlá vyplývajúce z pravidiel akejkoľvek viery,“ uviedla pre agentúru SITA s tým, že SaS rešpektuje právo veriacich v nedeľu nenakupovať a nepracovať. „Máme preň, samozrejme, pochopenie. Toto rozhodnutie však má byť slobodné a nie prikázané zákonom, ktorý napokon obmedzí úplne všetkých,“ spresnila Kiššová.

Parlamentný poslanecký klub Sme rodina je za zachovanie súčasného stavu pre nedeľnú prácu v obchodoch. Jedinou výnimkou je podpredseda hnutia Milan Krajniak, ktorému v prípade otvorenia Zákonníka práce v parlamente dá hnutie voľnú ruku. „Ja som pripravený podporiť návrh, aby boli v nedeľu hypermarkety otvorené až po 14:00. To umožní každému človeku stráviť nedeľný obed v kruhu svojej rodiny a súčasne to nespôsobí ekonomický výpadok národnému hospodárstvu,“ povedal Krajniak pre agentúru SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Krajniak