Katrien van Hulle: Belgický dizajn je zásadový

Bez názvu
Katrien van Hulle Foto: SITA

Ako vyštudovaná interiérová dizajnérka mala Katrien van Hulle vždy vášeň pre koncepčný dizajn. O svojich názoroch a myšlienkach denne často diskutovala s ľuďmi, ktorí prichádzali do jej obchodu „B“ s belgickým dizajnovým nábytkom v meste Bruggy. Postrehy zozbierané počas diskusií so zákazníkmi a dizajnérmi naštartovali jej hľadanie – vytvoriť koncepčný dizajn na základe funkčnej potreby. K výsledkom jej práce patrí známy „stôl s príborníkom“ (v spolupráci so Siegfriedom De Buckom), bar s názvom „B-ar“ či barový stôl „B-artable“, ktoré vyústili v dokonalejšie remeselné prepracovanie. Popri produkcii úspešne rozvinula predaj a marketing najskôr v Belgicku a následne v Anglicku, Hongkongu, Austrálii, USA či v Izraeli.

Prirodzeným vývojom Katrien van Hulle nasledovala cestu, ktorá bola spojená s jej vášňou pre belgický dizajn, a ktorá ju priviedla k myšlienke založenia značky Colect. Tam pôsobí aj v súčasnosti – priťahuje ďalších nadaných belgických dizajnérov a úspešne ich posúva na scénu medzinárodného koncepčného dizajnu.

Bez názvu
Foto: SITA

Vždy ste snívali o tom, že sa stanete interiérovou dizajnérkou? Čo vás k tomu viedlo?

Veľmi rada som tvorila, takže to bola tá najväčšia motivácia.

Vaše výrobky sa vyznačujú minimalizmom a jednoduchosťou, prečo vsádzate práve na to?

Belgický dizajn je charakteristický tým, že je zásadový – čiže nepodlieha trendom. Zaujíma ma predovšetkým funkcia a vytvorenie tvaru so správnymi materiálmi.

S ktorými materiálmi sa Vám najlepšie pracuje? Ktoré používate najčastejšie?

Pracujem s hliníkom, je mojím najobľúbenejším materiálom.

Z čoho môže človek čerpať v byte energiu? Ako by ste navrhli napr. obývačku pre vyťaženého človeka?

V obývačke by som umiestnila pracovný stôl „b-uro“ z kolekcie Colect. Vyťažený človek tak môže pracovať na peknom kuse nábytku, solitéri a zároveň byť v kruhu svojej rodiny.

Propagujete belgický dizajn a Vaša značka Colect sa postupne šíri do celého sveta. Nechystáte sa kvôli propagácii zmeniť miesto bydliska a vycestovať mimo Európy? Čo by Vám z Belgicka chýbalo?

Keď cestujem do zahraničia snažím sa načerpať inšpirácie od iných kultúr. Dosť veľa času trávim v južnom Francúzsku, ale myslím, že by som mohla žiť kdekoľvek…

Najviacej by mi chýbali moji priatelia a zvieratá.

Bez názvu
Foto: SITA

Kde čerpáte nápady a inšpiráciu?

Najviac osvedčená metóda pre nápady a inšpiráciu je spoločnosť príjemných ľudí a tvorivá diskusia o chýbajúcich funkciách nábytku.

Ako máte navrhnuté vlastné bývanie? Je aj Váš byt zariadený v zmysle strohosti a funkčnosti? Nenecháte sa občas zlákať dekoračnými predmetmi, ktoré sú odsúdené len na „zbieranie prachu“?

Žijem v dome, ktorý bol navrhnutý uznávaným architektom. Bol tak dokonalý vo všetkých detailoch, že žijem podľa jeho plánov odkedy som ho kúpila! Základným nábytkom je samozrejme Colect a niekoľko klasických kúskov nábytku. Útulnú atmosféru dotvárajú veselé detaily. Môj interiér sa musí jednoducho meniť podľa potreby. Niekedy funguje ako showroom pre agentov a dílerov. Inokedy pozývam ľudí, aby sme spolu diskutovali o potrebách interiéru a niekedy, aby sme spolu strávili pekné chvíľky. V súčasnosti pracujem na návrhu svojej novej kuchyne a kúpeľne.

Pomáha Vám spätná väzba od Vašich klientov?

Áno, veľmi. Každý klient, každá súkromná rezidencia, kancelárie, hotely, reštaurácie, majú svoje potreby a je ich potrebné pochopiť.

Aké sú Vaše vízie do budúcnosti? Na čom pracujete?

V súčasnosti pracujem na rozvoji exportu. Budúci rok plánujem ročnú pauzu, ktorú chcem využiť na tvorbu nových konceptov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom