Kaufland Cup (hokej): Slováci vydreli víťazstvo proti Bielorusku, rozhodli až samostatné nájazdy

KAUFLAND CUP: Slovensko - Bielorusko
  • aktualizované 7. februára 21:49

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili nad Bieloruskom 2:1 po samostatných nájazdoch vo štvrtkovom úvodnom zápase medzinárodného turnaja Kaufland Cup v Bratislave.

Vo vyrovnanom dueli videli diváci na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu prvý presný zásah až v 37. minúte, keď prečíslenie dvoch proti jednému úspešne zakončil bieloruský útočník Michail Stefanovič.

Domáci hokejisti v tretej tretine zareagovali zvýšenou aktivitou v ofenzíve a v závere riadneho hracieho času vyrovnali zásluhou Radovana Puliša, ktorý sa presadil z pravého kruhu. V predĺžení hostia siahali na víťazstvo, no dvakrát namierili iba do konštrukcie bránky. O víťazovi duelu preto rozhodovali až v samostatné nájazdy, v ktorých boli úspešnejší hráči Slovenska vďaka Michalovi Chovanovi.

Kaufland Cup pokračuje v piatok súbojom medzi Bielorusmi a olympijským tímom Ruska od 18.00 h. Program podujatia následne uzavrie konfrontácia slovenských reprezentantov s ruským olympijským výberom, ktorá sa uskutoční v sobotu od 16.00 h.

Slováci absolvujú na Kaufland Cupe dva zápasy v priebehu troch dní. Tretí raz v rámci prebiehajúcej sezóny nastúpia proti olympijskému tímu Ruska a budú sa mu snažiť oplatiť dve prehry z Nemeckého (1:2) aj Švajčiarskeho pohára (1:2). Naopak, na Bielorusov narazili prvýkrát od víťazstva 7:4 na MS v hokeji 2018 v Dánsku.

61:37 – Libor Hudáček

strely: 34:23, vylúčenia: 2:4 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Peter Stano, Miroslav Štefik – Jozef Tvrdoň, Lukáš Kacej – Martin Chudaba

Slovensko: Košarišťan – Martin Chovan, Sersen, Fehérváry, Čerešňák, Koch, Rosandič, Čajkovský, Štajnoch – Lantoši, Špirko, D. Bondra – Paulovič, M. Sukeľ, Michal Chovan – Lamper, Kytnár, Liška – Buček, L. Hudáček, Puliš
Bielorusko: Miľčakov – Vorobej, Antonov, Kryskin, Choromando, Korobov, Jevenko, Znacharenko, Bokun – Stefanovič, Drozd, Parfejevec – Kislij, Remezov, Demkov – S. Maľavko, Belevič, A. Maľavko – Kogaľov, Karabaň, Litvinov

I. tretina

Prvá gólová príležitosť zápasu prišla v 6. min, keď nepresnú rozohrávku Michala Čajkovského zachytil Iľja Litvinov a vyskúšal pozornosť Andreja Košarišťana tvrdou strelou príklepom bez prípravy spomedzi kruhov. Od tohto momentu boli hostia nebezpečnejší a v 11. min opäť zakončoval Litvinov, ktorý svoju strelu švihom nepríjemne schoval za brániaceho hráča a gólman Košarišťan musel pohotovo zareagovať spojením betónov. Slováci vážnejšie pohrozili o dve minúty neskôr, keď z tesnej blízkosti strieľal Matúš Sukeľ. Hneď vzápätí však mohli zverenci trénera Ramsayho inkasovať. V brejku dvoch proti jednému strieľal pod brvno Maxim Parfejevec, ale Košarišťan výborne zasiahol ramenom.

II. tretina

Druhé dejstvo ponúklo obojstranne opatrný hokej s minimom šancí. Na jeho začiatku dostali slovenskí reprezentanti výhodu presilovky, ale napriek tlaku v útočnom pásme príliš nezamestnali Dmitrija Miľčakova. Po skončení početnej prevahy síce dopravili puk do bránky v neprehľadnej situácii, ale hlavný rozhodca napokon gól neuznal. V 31. min nedobrovoľne opustil ľadovú plochu Patrik Lamper, ktorý po náraze do bieloruskej svätyne odišiel zakrvavený do šatne a nevidel tak presný zásah hostí. V 37. minúte unikla dvojica Bielorusov a v situácii dvoch proti jednému sa presadil Michal Stefanovič, ktorý na dvakrát prekonal Košarišťana.

III. tretina

V úvode tretej tretiny pochybila bieloruská defenzíva, čo mohol využiť Martin Štajnoch. Slovenský obranca sa natlačil do zakončenia, ale bol faulovaný a nedokázal prekonať Miľčakova. V následnej presilovke sa Slováci bez problémov usadili v útočnom pásme, jedinú nebezpečnú strelu však vyslal Matej Paulovič. Domáci hokejisti s pribúdajúcimi minútami stupňovali snahu o vyrovnanie, ale vo finálnej fáze akcií im dlho chýbal moment prekvapenia. Vytúženého gólu sa dočkali až v 58. min, keď Libor Hudáček ideálne priťukol puk Radovanovi Pulišovi a ten z pravého kruhu skóroval.

Predĺženie a samostatné nájazdy

V predĺžení mali bližšie ku gólu Bielorusi. Obranca Pavel Vorobej a útočník Arťom Kislij namierili do konštrukcie slovenskej bránky a jednu zo šancí súpera vyriešil pozorný Košarišťan. O víťazovi duelu napokon rozhodli až samostatné nájazdy, v ktorých boli úspešnejší hráči Slovenska vďaka Michalovi Chovanovi.

Hlasy

Craig Ramsay (tréner SR): „Súper hral veľmi dobre. V našom tíme bolo dosť nových hráčov a Bielorusi nás trochu prekvapili. Najmä rýchlosťou a tvrdosťou. Celkovo to bol dobrý zápas, mrzia ma viacerí zranení hráči. To, či niečo zmeníme pred sobotňajším duelom, sa rozhodneme neskôr.“

Samuel Buček (útočník SR): „Hrali sme dobre, ale škoda, že sme nevyužili šance. Prepadli sme a dostali gól, no spasil nás Rado Puliš. V predĺžení sme mali viac šancí, v nájazdoch sme ukázali svoje umenie. Podržal nás brankár Košarišťan.“

Adam Liška (útočník SR): „V tomto zápase bolo celkom dosť šancí, ale gólov veľa napadlo. Som rád, že sme pri mojej premiére v seniorskej reprezentácii zvíťazili. So svojim výkonom som spokojný. Musím priznať, že pred zápasom som bol trochu nervóznejší, ale potom zo mňa opadlo, chalani mi pomohli. Počas duelu som sa cítil dobre a myslím si, že splnil som veci, ktoré sa odo mňa vyžadovali.“

Andrej Košarišťan (brankár SR): „V tretej tretine som to mal ťažké, pretože prakticky pätnásť minút som nemal zákrok, potom prišli možno len tri. Nebol som v tempe, ako by som si predstavoval. V predĺžení som sa nakopol a nájazdy mi našťastie vyšli. Brankárovi sa vždy lepšie chytá, ak jeho spoluhráči dávajú v nájazdoch góly. Mal som teda psychickú výhodu voči súperom.“

Radovan Puliš (útočník SR, autor gólu): „Tréner mi po druhej tretine povedal, že sa mi darí a že dám gól, tak som rád, že som to naplnil. Bol to ťažký zápas, pretože Bielorusi hrali veľmi tvrdo a stálo nás to veľa síl. Taký býva hokej a som rád, že sme zvíťazili. V nájazdoch sme dali dva krásne góly a tie rozhodli v náš prospech.“

Michal Chovan (útočník Slovenska, autor rozhodujúceho nájazdu): „Bol to ťažký zápas, súper dobre bránil a aktívne korčuľoval. Škoda, chceli sme zvíťaziť v riadnom hracom čase, ale sme radi aj triumf po nájazdoch. Myslím si, že je to dobrý výsledok pre nás. Očakávali sme, že Bielorusi budú bojovať a korčuľovať, ale trochu nás prekvapili tým, že boli silní v kombináciách. Nebolo to jednoduchý duel, mohli sme v závere premeniť ešte jednu šancu, aby sme to zlomili v šesťdesiatich minútach.“