Slovensko po obrate v poslednej tretine tesne vyhralo na Kaufland Cupe nad Bieloruskom

HOKEJ KAUFLAND CUP: Slovensko - Bielorusko
Marek Ďaloga zo Slovenska (v popredí) počas hokejového zápasu Kaufland Cup 2020 medzi Slovensko - Bielorusko. Poprad, 6. február 2020. Foto: SITA/Radoslav Mataš

Slovenskí hokejisti zdolali Bielorusov 4:3 vo svojom úvodnom vystúpení na prípravnom turnaji Kaufland Cup v Poprade. Zverenci kanadského trénera Craiga Ramsayho viedli po zásahu Jakuba Sukeľa z 1. min, ale Bielorusi ešte v prvej tretine vyrovnali.

V 33. min Michal Krištof v presilovke opäť poslal domáci tím do vedenia, ale dva rýchle bieloruské góly znamenali vedenie hostí 3:2 po dvoch tretinách.

V záverečnej dvadsaťminútovke prišiel slovenský obrat po góloch Marcela Haščáka a Tomáša Marcinka. Najlepšími hráčmi zápasu sa stali Michal Krištof a Arťom Demkov.

Slováci sa na popradskom ľade predstavia ešte v sobotu proti olympijskému tímu Ruska. Tento zápas sa začne o 14.00 h. Ešte predtým si v piatok zmerajú sily Rusi a Bielorusi (18.00 h).

Pred rokom sa hral Kaufland Cup v Bratislave, ale s rovnakým tímovým obsadením ako teraz v Poprade. Slováci po úvodnom víťazstve nad Bielorusmi 2:1 po samostatných nájazdoch zdolali tzv. druhý výber Ruska hladko 5:1 a stali sa víťazmi turnaja.

Kaufland Cup 2020

• štvrtkový výsledok

Slovensko – Bielorusko 4:3 (1:1, 1:2, 2:0)
Góly: 1. J. Sukeľ (Marcinko, Zuzin), 33. Krištof (Zigo, Haščák), 51. Haščák, 54. Marcinko – 16. Pavlovič (Demkov), 37. Bogolejša (Kodola, Drozd), 37. Martynov (Demkov)
Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kolba, Orolin – Šoltés, Stanzel, 1723 divákov

Slovensko: Košarišťan – Čerešňák, Graňák, Martin Chovan, Gernát, Štajnoch, Rosandič, Ďaloga, Koch – Haščák, Krištof, Michal Chovan – Zuzin, Marcinko, J. Sukeľ – B. Rapáč, Kollár, K. Pospíšil – Paulovič, Zigo, Lamper
Bielorusko: Kuľbakov – Bogolejša, Znacharenko, Ščiočin, Antonov, Tarleckij, Golovec, Jeriomenko, Nogačiov – Stefanovič, Kodola, Buinickij – Martynov, Kovyršin, Demkov – Kogalev, Kitarov, Pavlovič – A. Maľavko, Drozd, S. Maľavko

Skóre otvorila druhá formácia

Od úvodného buly prešla presne minúta, keď prvýkrát zasvietilo červené svetlo za bieloruským brankárom Kulbakovom. Gól bol dielom druhej formácie slovenského tímu.

Zuzin sa natlačil do útočného pásma a vystrelil, k odrazenému puku sa dostal Marcinko, naservíroval ho Jakubovi Sukeľovi a ten strelou bez prípravy otvoril skóre – 1:0. Dvadsaťštyriročný útočník HC Košice vo štvrtom zápase reprezentačnej kariéry strelil prvý gól. Jeho známejšie dvojča Matúš už má na konte osem reprezentačných zásahov.

„´Mara´ mi to krásne dal medzi kruhy, padlo mi to tam a som šťastný. V našom útoku sme dobrí korčuliari, treba z toho získavať puky, vytvárať si šance a premieňať ich,“ uviedol Jakub Sukeľ pre RTVS po prvej tretine.

V 8. min mali Slováci výhodu presilovej hry pri vylúčení Martynova, ale zverenci trénera Ramsayho toho v početnej výhode veľa neukázali. S pokusom mladého Kollára si poradil Kuľbanov.

Bieloruský polminútový obrat

V 14. min šiel na trestnú lavicu za nedovolené bránenie ako prvý Slovák Martin Chovan. Toto oslabenie síce slovenský tím ubránil, ale inkasoval niekoľko sekúnd po Chovanovom návrate. Demkov dostal príliš veľa priestoru na strelu a odrazený puk poslal útočník Dinama Minsk Alexander Pavlovič za chrbát Košarišťana – 1:1.

Bielorusi mohli Slovákom uštedriť dvojnásobný úder, lebo následne až 1:39 min mali výhodu presilovky piatich proti trom. Predchádzala jej trafená žŕdka z hokejky Zuzina, ktorý sa vzápätí ocitol na lavici hanby za seknutie. Bielorusi si utvorili veľký tlak, päťkrát vystrelili, ale gól nedali.

V úvode druhej tretiny boli slovenskí hokejisti aktívnejší, ale gól strelili až v 33. min. V presilovej hre Zigo vymyslel skvelú prihrávku na Michala Krištofa a útočník lídra fínskej ligy Kärpät Oulu strelil svoj piaty reprezentačný gól – 2:1. Ubehli necelé štyri minúty a presilovku využili aj Bielorusi.

Obranca Sergej Bogolejša strelou od modrej prekonal Košarišťana, ktorý toho veľa nevidel – 2:2. Hostia sa neuspokojili a už o 33 sekúnd pridali aj tretí gól. O prvé bieloruské vedenie v zápase sa postaral druhý útok zložený z hráčov Dinama Minsk. Nepokrytý Demkov mal dosť času na prihrávku Igorovi Martynovovi do druhého sledu a ten nezaváhal – 2:3.

Víťazný gól potvrdil videorozhodca

V tretej tretine sa Slováci snažili o vyrovnanie, Bielorusi podnikali iba občasné výpady. Pasívny prístup súpera napokon potrestal gólom Marcel Haščák. Najlepší strelec Tipsport ligy si v 51. min bekhendovým blafákom Kuľbanova – 3:3. O tri minúty neskôr už slovenský tím viedol.

Strelu Gernáta od modrej čiary v neprehľadnej situácii tečoval Tomáš Marcinko a napriek veľkej snahe Nogačiova sa napokon puk celým objemom dostal za bránkovú čiaru – 4:3. Konečný verdikt musel potvrdiť až videorozhodca.

V závere tretej tretiny si Bielorusi vzali oddychový čas a 54 sekúnd pred koncom siahli k hre bez brankára. V power-play Košarišťan predviedol skvelý zákrok, keď zlikvidoval veľkú šancu bieloruského kapitána Kodolu. Skóre sa už potom nemenilo.

Hlas po zápase

• zdroj: RTVS

Vladimír Országh (asistent trénera SR): „Sme radi, že sme zvíťazili. Bol to veľmi vyrovnaný zápas, Bolo to o jednom góle, možno aj trochu šťastnom, ale to k hokeju patrí. Mali sme fázy, keď sme hrali dobre, ale tiež sme strácali veľa pukov na modrej čiare. Nakoniec sme v tretej tretine dali dva góly a dotlačili to tam. Mali sme aj hluché fázy v zápase, ktorých sa budeme musieť ďalej vyvarovať. Dnes zahrali niektorí hráči lepšie, ale dôležité je to, že sme vyhrali ako tím, potešili ľudí a môžeme hrať o víťazstvo na Kaufland Cupe.“