Kauza Babiš sa nekončí, ÚPN podal dovolanie proti rozsudku

Andrej Babiš
Tohtoročné komunálne voľby v Českej republike boli úspechom najmä pre hnutie ANO vicepremiéra Andreja Babiša (na fotografii). Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. novembra (WebNoviny.sk) – Kauza Babiš sa nekončí, Ústav pamäti národa (ÚPN) podal proti rozsudku dovolanie, pretože sú v ňom nezákonné dôvody. Ako povedal pre agentúru SITA hovorca ÚPN Tibor Ujlacký, Ústav pamäti národa využil mimoriadny opravný prostriedok a podal dovolanie na Najvyšší súd SR voči rozsudku Krajského súdu v Bratislave zo dňa 30. júna 2015, v ktorom súd rozhodol, že Andrej Babiš je neoprávnene evidovaný ako agent v registračných protokoloch bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB).

Najvyššiemu súdu spis doručili vo štvrtok. „ÚPN zistil, že súd oprel svoje rozhodnutie o nezákonné dôkazy, ktorými sú svedecké výpovede bývalých príslušníkov ŠtB. ÚPN disponuje oficiálnym potvrdením, že bývalí príslušníci ŠtB sú stále viazaní mlčanlivosťou o svojej činnosti a práci v ŠtB, a tento záväzok mlčanlivosti trvá aj po skončení služobného pomeru,“ povedal Ujlacký s tým, že podľa informácii, ktoré má ÚPN k dispozícii, sa dokument o zbavení mlčanlivosti bývalých príslušníkov ŠtB nenachádza ani v evidencií Ministerstva vnútra SR, ani v Archíve bezpečnostních složek v Českej republike.

Voči rozhodnutiu súdu ÚPN vzniesol až 292 námietok

Vo svojom dovolaní ÚPN preto namieta, že súd v konaní porušil predpisy o dokazovaní, lebo pristúpil k výsluchu bývalých príslušníkov ŠtB bez toho, aby požiadal Ministerstvo vnútra SR o zbavenie ich mlčanlivosti. ÚPN sa s rozhodnutím súdu z 30. júna 2015 preto naďalej nestotožňuje a považuje ho za nesprávne, nepresvedčivé a neodôvodnené. Voči rozhodnutiu Okresného súdu v Bratislave ÚPN vzniesol až 292 námietok na 46 stranách.

„ÚPN je rozhodnutý dôsledne obhajovať pravdu o našej minulosti pred tvrdeniami, ktoré bagatelizujú činnosť bývalého zločineckého komunistického režimu, ktoré spochybňujú pôsobenie zločineckej organizácie ŠtB a z jej zväzkov robia trhací kalendár. Nie je predsa spravodlivé, aby príslušníci ŠtB aj 26 rokov po skončení komunistického režimu požívali väčšiu dôveru súdov ako dôkazy, ktoré máme v archívoch, akými sú dokumenty, ktoré títo príslušníci sami vytvorili, alebo ktoré obsahujú stanoviská popredných expertov,“ vyhlásil hovorca.

ÚPN opätovne zdôrazňuje, že nie je nástupcom ŠtB a nenesie zodpovednosť za protiprávnu činnosť jej bývalých príslušníkov. ÚPN zverejnil registračné protokoly ŠtB na základe povinnosti uloženej zákonom a nemôže byť sankcionovaný a postihovaný za to, že si splnil zákonom uloženú povinnosť.

Svedkovia vedomú spoluprácu Babiša s ŠtB popreli

Minister financií ČR Andrej Babiš v júni opätovne na súde uspel v spore s Ústavom pamäti národa. Krajský súd v Bratislave totiž potvrdil rozsudok Okresného súdu Bratislava I z júna 2014, podľa ktorého bol neoprávnene evidovaný v spisoch ŠtB. Proti tomuto rozhodnutiu súdu neexistuje riadny opravný prostriedok.

„Z dôkazov vyplynulo, že navrhovateľ (Babiš, pozn. SITA) aktívne nepôsobil ako vedomý tajný spolupracovník, nikdy nepodpísal záväzok k spolupráci, neudržiaval s pracovníkmi ŠtB konšpiratívny styk. Jeho vedenie ako agenta je tak v rozpore so skutočným stavom,“ vyhlásil v odôvodnení predseda senátu.

Vedomú spoluprácu Babiša s ŠtB podľa neho popreli aj svedkovia, ktorí v minulosti v ŠtB pôsobili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Babiš
Firmy a inštitúcie ŠtB Štátna bezpečnosťÚPN Ústav pamäti národa