Kauza Cervanová získala dve ceny na DOK Leipzig

Kauza Cervanová
Foto: facebook.com/film.kauza.cervanova

BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Počas 56. ročníka medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov DOK Leipzig, ktorý sa konal od 28. októbra do 3. novembra v Lipsku, získala slovenská snímka Kauza Cervanová (2013) dve ceny.

Film režiséra Roberta Kirchhoffa si odniesol Cenu Ekumenickej poroty a to “za obdivuhodnú žurnalistickú a umeleckú prácu na nevyriešenom prípade, kde bola z vraždy mladej ženy krivo obvinená skupina mužov. V tomto filme však ide o mnoho viac.

Ukazuje nám, že pri budovaní našej prítomnosti i budúcnosti neunikneme pred históriou. Film nás mocne vedie k biblickej otázke pravdy. Na osobnej úrovni je vecou svedomia, na spoločenskej je vecou právnej zodpovednosti a spravodlivosti a na univerzálnej úrovni je záležitosťou ľudskosti“.

Film získal aj Čestné uznanie poroty, ktorá tak chcela oceniť najmä režisérovu vytrvalosť. „Chceme oceniť režisérovu vytrvalosť, s ktorou dlhé roky sledoval uzavretý kriminálny prípad, aby nám ukázal, že napriek politickým zmenám na Slovensku sa súdna moc stále zneužíva,“ vyhlásili.

Celovečernú dokumentárnu drámu Roberta Kirchhoffa si zatiaľ v slovenských kinách pozrelo viac ako 8200 divákov, čo ju radí medzi najúspešnejšie slovenské dokumenty v domácich kinách.

Informácie pochádzajú od Evy Rebollo z Asociácie slovenských filmových klubov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom