Kauza Horné Plachtince zaváňa klientelizmom, tvrdí Lipšic

Kríza, peniaze, euro
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 22. apríla (WEBNOVINY) – Tendre Regionálnej obstarávacej agentúry z obce Horné Plachtince má riešiť brannobezpečnostný výbor parlamentu.

Mimoriadne rokovanie Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť s touto témou navrhuje zvolať poslanec Daniel Lipšic.

„Prípad vyvoláva viaceré podozrenia. Tým kľúčovým je, že tendre vyhlásené Regionálnou obstarávacou agentúrou s.r.o. mohli byť organizované s niektorými víťaznými firmami. To by znamenalo nielen porušenie princípov transparentnosti, ale aj zákona o verejnom obstarávaní. Už na prvý pohľad zaváňa táto kauza klientelizmom,“ uviedol Lipšic v stanovisku, ktoré agentúra SITA poskytlo tlačové oddelenie hnutia Nová väčšina.

Predsedovi brannobezpečnostného výboru Jaroslavovi Baškovi (Smer-SD) navrhol Lipšic predvolať na mimoriadne rokovanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, jeho poradkyňu pre verejné obstarávanie Tatianu Behrovú, konateľku spoločnosti Regionálna obstarávacia agentúra s.r.o. Katarínu Lutherovú, bývalého konateľa spoločnosti Jána Feranca a starostu obce Horné Plachtince Ladislava Nozdrovického.

Využitie subjektov ostáva neisté

Daniel Lipšic
Foto: SITA/Ivan Fleischer

„Je zarážajúce, že starosta Horných Plachtiniec nemá ani len základné informácie o činnosti Regionálnej obstarávacej agentúry. Vzbudzuje tým dojem bieleho koňa, ktorým sa chce niekto z pozadia zaštítiť,“ dodal Lipšic. Obec je spoluvlastníkom firmy.

Napriek tomu, že agentúra so sídlom v malej obci vybrala na PR služby pre 25 štátnych, samosprávnych a iné verejné subjekty štyri bratislavské firmy, ich využitie zostáva neisté.

Ministerstvo vnútra ako budúci garant centrálneho obstarávania pre štátne inštitúcie totiž ešte v piatok oficiálne vydalo odporúčacie stanovisko inštitúciám štátnej a verejnej správy, zapojeným do spolupráce s Regionálnou obstarávacou agentúrou. V prípade potreby si majú obstarávať podobné služby pod vlastnou gesciou.

Ministerstvo nepodporuje špekulácie

„Služby tejto agentúry rezort odporúča využiť len v prípade, že na základe elektronickej aukcie obstará Regionálna obstarávacia agentúra potrebný tovar alebo službu ekonomicky výhodnejšie,“ informoval komunikačný odbor rezortu vnútra.

Ministerstvo tvrdí, že nechce podporovať klamlivé medializované podozrenia a rôzne špekulácie, ktoré môžu navodiť falošný obraz o tom, že štát nakupuje netransparentne.

„Predstavitelia rezortu vnútra viackrát dôrazne vysvetlili, že ministerstvo nenakupuje žiadne PR služby, ktoré prostredníctvom rámcovej dohody obstarala Regionálna obstarávacia agentúra,“ dodalo ministerstvo vnútra.

Obstarávanie nie v plnom rozsahu

Robert Kaliňák
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Možnosť tohto centrálneho obstarávania nechce ministerstvo vnútra využívať v žiadnom rozsahu, hoci tiež uzavrelo zmluvy s agentúrou o spolupráci.

„V prípade potreby vykoná ministerstvo vnútra vlastné zadanie zákazky tohto typu,“ uviedol rezort Roberta Kaliňáka, ktorý má podľa novely verejného obstarávania sám zabezpečovať centrálne obstarávanie pre iných obstarávateľov.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka uviedlo, že nevyužilo služby na základe rámcovej zmluvy s obstarávacou agentúrou o bezplatnom zabezpečení verejného obstarávania. Agentúre by mali platiť len vybraní dodávatelia, ak ich služby niekto využije.

„V prípade, že ministerstvo bude mať takúto potrebu, je možné, že ju využije, závisí od výsledku elektronickej aukcie, teda ceny, ktorú máme možnosť neakceptovať,“ uviedla v piatok pre agentúru SITA hovorkyňa agrárneho rezortu Zuzana Gulová.

Rámcová zmluva nezaväzuje

Žiadne služby nevyužil v tomto prípade zatiaľ ani rezort financií. Rámcová dohoda s agentúrou k ničomu nezaväzuje ani ministerstvo školstva.

„V tejto chvíli nie je zrejmé, či ministerstvo školstva rámcovo obstarané služby skutočne využije a v akom rozsahu,“ odpovedali z tlačového odboru rezortu Dušana Čaploviča.

Regionálna obstarávacia agentúra v tendri na informačné služby, ktorý vyhlásila vlani v septembri, vybrala spomedzi štyroch ponúk v častiach tendra firmy Globe Production, s.r.o., Comm, s.r.o., Promea Comunication, spol. s r.o. a Adventure, spol. s r.o.

Každá z nich by podľa informácií zverejnených vo Vestníku verejného obstarávania mala služby poskytovať po 20 miliónov eur vrátane DPH. Celková cena zákazky mala byť 130 miliónov eur bez DPH. Agentúra v oznámení o výsledku užšej súťaže informovala, že pri vyhodnocovaní rozhodovala ekonomicky najvýhodnejšia ponuka a použila sa elektronická aukcia.

Spomedzi uvedených firiem sa vyjadrila iba výkonná riaditeľka Comm Miroslava Michalíková. „Na žiadnu službu nemám uzavretú žiadnu zmluvu, ani som obstarávateľovi žiadnu odmenu neuhradila. S nesmiernou ľútosťou konštatujem, že žiadny tender som nevyhrala, iba možnosť zúčastňovať sa v budúcnosti na elektronických aukciách. Rozhodnutie potenciálnych obstarávateľov na obstarávanie je dobrovoľné,“ informovala agentúru SITA Michalíková. V prípade záujmu potenciálnych obstarávateľov sa teda zúčastní na elektronických aukciách na konkrétne aktivity.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicRobert Kaliňák