Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sud
Foto: SITA/Tomáš Somr
13. marca 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Kauzu Okoličányho mafiánov odročili, svedkovia ohrdli súdom

PEZINOK 13. marca (WEBNOVINY) – Ani vo štvrtok nemohlo v Pezinku pokračovať pojednávanie vrátenej kauzy údajnej východoslovenskej zločineckej skupiny Roberta Okoličányho. Tentoraz neboli prekážky na strane obžalovaných, i keď na Špecializovaný trestný súd dorazil len jeden zo 16 obžalovaných Jozef Leško a ostatní súhlasili s pojednávaním v neprítomnosti.

Na súd však neprišli ani traja predvolaní svedkovia, takže nebolo koho vypočúvať. Prvý svedok je podľa matky dlhodobo v Írsku, ďalší sa ospravedlnili. Druhý mal v čase súdu dlho plánovanú cestu do zahraničia, tretí presne v čase pojednávania vycestoval do zahraničia. Pojednávanie odročili na 10. apríla. Na dnešok sa pritom súd odročoval 3. februára, keď nemohli pojednávať preto, že obžalovaný Roman D. bol po operácii členka – súdu vtedy poslal ospravedlnenie a PN-ku, ale nedal súhlas na pojednávanie v jeho neprítomnosti.

Proces trvá vyše šesť rokov

Touto kauzou sa súdy zaoberajú už šesť a pol roka. Špeciálny súd, ktorý medzitým už premenovali na Špecializovaný trestný súd, začal pojednávanie so skupinou Róberta Okoličányho 8. augusta 2007. Spis má viac ako 7000 strán. Prípady viacerých obžalovaných, ktorí na súd nechodili, senát prvostupňového súdu postupne vyčlenil na štyri samostatné konania, čo sa neskôr ukázalo ako problém.

Zbran
Foto: flickr.com
Prokurátor žaloval skupinu Róberta Okoličányho dovedna z 19 skutkov, medzi ktorými je založenie a zosnovanie zločineckej skupiny, vraždy, pokusy o vraždu, ublíženia na zdraví, ďalšie násilné trestné činy, nepovolené ozbrojovanie a vydieranie (úžera). Verejne známa je predovšetkým posledná vražda z 23. apríla 2005 v Košiciach, keď zastrelili na križovatke priamo v aute Jozefa Eštóka.

Bývalý Špeciálny súd vyniesol 17. februára 2009 rozsudok nad časťou skupiny – Róbertovi Okoličánymu a Jaroslavovi Potučkovi vymeral doživotie, ďalší piati členovia dostali tresty v rozmedzí od štyroch do osem a pol roka. Členov údajnej zločineckej skupiny vtedy odsúdil za desať trestných činov, ktorých sa podľa žalobcu dopustili v rokoch 2000 až 2005.

Obžalovaní sa voči súdnemu verdiktu odvolali. Rok po prvostupňovom verdikte 26. februára 2010 senát Najvyššieho súdu SR na neverejnom zasadnutí pôvodný rozsudok zrušil. Prípad vrátili Špecializovanému trestnému súdu v Pezinku na nové prejednanie a rozhodnutie. Zároveň mu nariadil, aby kauzu opäť spojil, čo aj vzápätí urobil. Na lavici obžalovaných by tak malo opäť sedieť všetkých 16 obžalovaných.

Mafiánske gangy si konkurovali

Viacerí obžalovaní v tejto kauze zažili počas riešenia prípadu branie do väzby aj prepúšťanie z väzby. Róbert Okoličány, Róbert Nigut a Jozef Leško boli pôvodne stíhaní väzobne. Na slobodu sa dostali v roku 2008 pre procesnú chybu pri rozhodovaní o predĺžení ich väzby, podľa ktorej boli vo väzbe istý čas bez rozhodnutia súdu. Postupne sa však do väzby vrátili.

V prípade Róberta Okoličányho sa tak stalo v polovici októbra 2008 pre konflikt na diskotéke po takmer piatich mesiacoch pobytu na slobode. Do väzby znova putovali v apríli 2009 aj dvaja údajní členovia skupiny Róbert Nigut a Jozef Leško na základe nového policajného obvinenia, podľa ktorého dvojica pripravovala vraždu 34-ročného Štefana M. Tento muž je bratrancom Jozefa Eštóka, údajného konkurenta gangu Róberta Okoličányho, ktorého vraždu pripisuje prokuratúra práve tejto skupine. Koncom októbra ich však z väzby prepustili, lebo prokuratúra stíhanie zastavila.

Z väzby sa dostal v apríli 2010 aj Róbert Okoličány, pretože bol potvrdený oslobodzujúci rozsudok v kauze za bitku na diskotéke v októbri 2008. Z väzby sa dostal aj Jaroslav Potuček, pretože na najvyššom súde premeškali lehotu, v ktorej mali rozhodnúť o prípadnom predĺžení jeho väzby. Neskôr bolo rušno okolo Róberta Nigut, ktorý 7. februára 2010 putoval do väzby za nedovolené ozbrojovanie po tom, ako policajti našli arzenál zbraní v jeho košickej pivnici. Spoza mreží ho pustili 10. júla 2012, keď mu uplynula maximálna lehota väzby. Momentálne je však na úteku po tom, ako 9. augusta 2013 údajne strieľal z auta na auto jedného Gelničana na ceste z rekreačného strediska Jahodná do Košíc.

Druhé kolo pojednávaní pred prvostupňovým súdom sprevádzali časté odročenia. Spočiatku niektorí obžalovaní nemali zvolených obhajcov, viacerí neprišli na súd a nedali ani súhlas na pojednávanie v neprítomnosti. Róbert Okoličány neskôr na súd nechodil so zdôvodnením, že na cestu z východného Slovenska do Pezinka nemá peniaze.

Odporúčané články

Piťov advokát na súde nevypovedal, nezbavili ho mlčanlivosti Daňová kobra opäť boduje, lapili posledného člena takáčovcov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...