Kauzu Privilégium odročili na začiatok septembra

Štepánka M.
Štepánka M. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Rozhodnutie v kauze financovania neziskovej organizácie Privilégium, ktorej šéfovala Štepánka M., padne pravdepodobne v septembri. Senát Okresného súdu Bratislava I odročil hlavné pojednávanie, lebo ešte potrebuje dokumenty z Daňového úradu Bratislava VI, ktorý spravoval dane zo závislej činnosti organizácie Privilégium. Nabudúce vypočuje senát ešte jedného svedka, brata Štepánky M. Dnes senát vypočul jednu svedkyňu, správkyňu dane zo závislej činnosti. Svedkyňa však uviedla, že si nepamätá informácie o daňovej aktivite Privilégia. Na hlavné pojednávanie Štepánka M. prišla.

Vec sa na prvostupňový okresný súd dostala opäť po tom, ako vo februári odvolací Krajský súd Bratislava zrušil oslobodzujúci rozsudok voči Štepánke M. v kauze subvenčného podvodu. Odvolací súd považoval oslobodzujúci rozsudok za predčasný a požadoval doplnenie dokazovania výsluchom obžalovanej a svedkov, ktorých prvostupňový súd vypočul nedostatočne. Senát Okresného súdu Bratislava I ako prvostupňový súd oslobodil 16. júla 2009 bývalú riaditeľku organizácie Privilégium Štepánku M. spod obžaloby zo subvenčného podvodu. Podľa súdu sa nepreukázalo, že by v čase podávania žiadosti o dotáciu pre Privilégium vedela, že organizácia nemá vyrovnané daňové podlžnosti voči štátu. Prokuratúra Štepánku M. žalovala, že sa dopustila subvenčného podvodu.

Podľa vyšetrovateľa Štepánka M. pri žiadosti o dotáciu v čestnom vyhlásení zamlčala dlh, ktorý mala nezisková organizácia voči štátu. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zariadeniu pridelilo dotáciu 66 388 € (2 000 000 Sk). Kontrola rezortu práce v Centre privátnych sociálnych služieb Privilégium potvrdila, že spoločnosť musí dotáciu vrátiť. Ministerstvo odovzdalo výsledky kontroly správe finančnej kontroly rezortu financií, ktorá tieto prostriedky vymáhala. Sporná dotácia sa stala predmetom exekúcie, lebo ju nezisková organizácia nevrátila. Privilégium musí vrátiť 73 027 €. Do tejto sumy sú započítané aj penále z omeškania platby.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom