Kazárov štart v Soči komplikuje hmla, preteky posunili

Slovenskí biatlonisti neodchádzali zo šprintu spokojní
Slovenský reprezentant v biatlone Matej Kazar počas biatlonových pretekov šprint na 10 km na ZOH 2014 v Soči. Rusko, Soči, 8. február 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

ČERVENÁ POĽANA 17. februára (WEBNOVINY) – Mužské biatlonové preteky s hromadným štartom na 15 km na zimných olympijských hrách v Soči aktuálne preložili v pondelok na 12.30 h SEČ. Pre hustú hmlu sa táto atraktívna súťaž nemohla začať v pôvodne plánovanom nedeľňajšom termíne, ani v nedeľu ráno o 7.00 h SEČ.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

V pondelok sa okrem mužských pretekov s hromadným štartom majú uskutočniť aj ženské, tie by sa mali začať podľa pôvodného programu o 19.00 h miestneho času (16.00 SEČ). Hmla bola v pondelok predpoludním na svahoch Červenej Poľany v nadmorskej výške nad 700 m. Biatlonový komplex Laura sa nachádza vo výške 1450 metrov.

Odklad pretekov nie je dobrý

Podľa predpovede počasia by sa malo popoludní vyjasniť a hmla ustúpiť. Pre športovcov nie je dobré, ak sa preteky odkladajú. Najskôr boli nastavení na včerajšie večerné preteky, potom na dnešné ranné o desiatej a teraz pôjdu pred ženami. Museli si nastaviť nový biorytmus, pretože doteraz súťažili až vo večerných hodinách,“ uviedol vedúci biatlonovej časti slovenskej výpravy Pavel Kobela.

Na štart mužských pretekov sa má postaviť aj Matej Kazár. V pondelok sa od rána pripravoval na súťaž od 8.45 h miestneho času (5.45 SEČ). Po skorom budíčku sa presunul z vytrvalostnej dediny do areálu Laura. Servismani mu už od skorých ranných hodín pripravovali lyže.

Kazár je na nohách od piatej ráno

Hore sme boli od piatej a videli sme, že to s pretekmi nevyzerá ružovo. Kým však jury nerozhodla o presune, tak sme sa museli pripravovať, lebo sme nechceli premárniť šancu. Matej sa teraz skôr ako o jednej do areálu nevráti. Verím, že do tretice to už vyjde a preteky odštartujú,“ doplnil Pavel Kobela.

V porovnaní s nedeľou sa zmenila štruktúra snehu v komplexe Laura, čo robí problémy servismenom pri výbere lyží. Trať je mäkká a rozbitá.

„Pretekári prispôsobili celý deň pretekom. Nie je to pre nich dobré, že už dva dni napriek ich príprave nesúťažili. Uvidíme, čo bude zajtra. Boli sme, našťastie, zavčasu informovaní o zmene a Matej Kazár nemusel popoludní prísť druhýkrát do areálu. Ráno absolvoval namiesto pretekov ľahký tréning a potom sa vrátil do izby v olympijskej dedine. Popoludní chcel ísť na lyže, ale trate sú momentálne v zlom stave a je náročné na nich behať. Nechceli sme, aby sa zbytočne unavil, preto sme zvolili tréningovú jednotku v posilňovni,“ popísal program Kobela a dodal: „Hore sme boli od piatej a videli sme, že to s pretekmi nevyzerá ružovo. Kým však jury nerozhodla o presune, tak sme sa museli pripravovať, lebo sme nechceli premárniť šancu.“

Psychicky i fyzicky vyčerpávajúce sú odklady najmä pre servismenov. Od rána pripravujú pretekárom lyže a musia sa neustále prispôsobovať aktuálnym podmienkam. „Ich práca napriek veľkej snahe pripraviť lyže vyšla navnivoč. Navyše nebudú mať zaslúžený deň voľna, keďže v ďalšom priebehu ZOH sú na programe štafety,“ uviedol Kobela.

Odklad biatlonových pretekov na vrcholných podujatiach nie je častým javom. Pre pretekárov je lepšie, ak sa preteky zrušia ešte pred ich odštartovaním. V minulosti museli zísť z trate počas nich a nebolo to pre súťažiacich nič príjemné. „Verili sme, že hmla ustúpi a preteky sa uskutočnia. V zlom počasí vedia minúť aj najlepší strelci a bolo by to veľmi zaujímavé. Odklad je však pre objektívnosť pretekov lepší ako ich zrušenie po odštartovaní,“ tvrdí Pavel Kobela.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej KazárPavel Kobela