Kazaši si protiislamský film pozrieť nemôžu, súd ho zakázal

Antiislamisticky film
Foto: SITA/AP

ASTANA 4. októbra (WEBNOVINY) – Súd v kazašskej metropole Astana vo štvrtok zakázal vysielanie alebo šírenie filmu Nevinnosť moslimov, ktorý v uplynulých týždňoch vyvolal nepokoje v moslimskom svete.

Stalo sa tak napriek tomu, že v Kazachstane, kde moslimovia tvoria 70 percent obyvateľstva, zatiaľ nedošlo k žiadnym väčším protestom.

Podľa vyhlásenia nemenovaného predstaviteľa okresného súdu bolo rozhodnutie vydané na základe požiadavky generálneho prokurátora.

Snímke americkej produkcie, ktorá sa už dávnejšie objavila na internete, dali sudcovia prívlastok „extrémistická“ a zakázali jej „dovoz, publikáciu a distribúciu na celom území Kazachstanu“.

Ešte minulý týždeň vydal podobné rozhodnutie aj súd v prevažne moslimskej ruskej republike Čečensko a v pondelok jeho príklad nasledoval súd v Moskve.

Trinásťminútová amatérska snímka vytvorená v Kalifornii označuje islam za „rakovinu“ a proroka Mohameda vykresľuje ako blázna a sexuálneho zvrhlíka. Vyvolané nepokoje si v moslimskom svete vyžiadali životy niekoľkých desiatok ľudí.

Video: Film Nevinnosť moslimov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom