Aktualizované: Kažimír oficiálne končí na poste ministra financií, prezident Kiska prijal jeho demisiu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peter Kažimír, Peter Pellegrini, Andrej Kiska
Vpravo: Bývalý minister financií Peter Kažimír. Foto: SITA - koláž WBN
  • aktualizované 11. apríla, 15:52

BRATISLAVA 11. apríla (WebNoviny.sk) – Podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír oficiálne končí svoje pôsobenie na rezorte financií. Vo štvrtok podal do rúk prezidenta Andreja Kisku svoju demisiu. Jeho ďalšie kroky budú smerovať do Národnej banky Slovenska, kde od 1. júna nastúpi na post guvernéra.

Ministerstvo financií dočasne povedie predseda vlády Peter Pellegrini, ktorého by mal po Veľkej noci nahradiť nový šéf rezortu financií Ladislav Kamenický.

Nomináciu súčasného šéfa parlamentného finančného výboru na post ministra financií však ešte musí budúci týždeň odobriť predsedníctvo strany Smer-SD, do ktorej portfólia rezort financií patrí.

Prvý vyrovnaný rozpočet

Peter Kažimír odovzdá po siedmich rokoch rezort financií svojim nasledovníkom s historicky najnižším deficitom verejných financií. Ako uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii, Eurostat s vysokou pravdepodobnosťou už o niekoľko dní notifikuje deficit verejných financií za rok 2018 na úrovni 0,7 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je o 0,1 percentuálneho bodu lepší výsledok ako v doteraz najlepšom roku 2017.

Odchádzajúci minister počas svojho pôsobenia na čele rezortu financií pritom pripravil sedem rozpočtov. Rezort preberal v roku 2012 s deficitom na úrovni 4,3 % HDP. Svoje ministrovanie pritom ukončil s rozpočtom, podľa ktorého má Slovensko v tomto roku hospodáriť už bez deficitu.

„Som veľmi hrdý na to, že ten posledný bol prvýkrát v našej histórii vyrovnaný,“ tvrdí. S postupným zlepšovaním hospodárenia verejnej správy súvisí aj znižovanie dlhu verejných financií, ktorý klesol z takmer 55 % HDP v roku 2013 pod 49 % výkonu ekonomiky v roku 2018.

Budúci guvernér centrálnej banky pritom považuje dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu v tomto roku stále za realistické. Koalícia sa totiž podľa neho dohodla, že jej opatrenia sa už tohtoročného rozpočtu nedotknú.

„V roku 2019 sa žiadna dráma z pohľadu politických priorít koaličných strán nemôže udiať. Pokiaľ viem, taký je aj záver poslednej koaličnej rady,“ povedal s tým, že všetky ďalšie zmeny sa tak majú týkať najskôr až roku 2020.

Treba hovoriť pravdu

Komplikáciou môže byť ekonomické spomalenie, ktoré môže podľa Kažimíra spôsobiť, že jeho nástupcovia nebudú môcť počítať s nejakými výraznými nadpríjmami. „Ale to neznamená, že by sa nemohli dosiahnuť výsledky napísané v rozpočte na tento rok,“ dodal.

Čo bude v ďalších rokoch, je už podľa Kažimíra otázkou na jeho nástupcov. Premiér Pellegrini však vo štvrtok naznačil, že kompromisy ohľadom koaličných návrhov tak, aby sa nezdevastovali verejné financie, sú dosiahnuteľné a chce o nich rokovať sám ešte kým na stoličku nenastúpi nový minister. Cestou, ako ochrániť verejné financie, je podľa Kažimíra aj úprimnosť.

„Treba hovoriť pravdu všetkým, ktorí sedia okolo stola, aby vnímali realitu,“ povedal s tým, že pri príprave nových rozpočtov treba zohľadňovať aj otázku ekonomického spomaľovania.

Kritika Hegera z OĽaNO

Spokojnosť s údajmi z pôsobenia odchádzajúceho ministra však nezdieľa opozičné OĽaNO. Poslanec strany Eduard Heger totiž pripomína, že hoci verejný dlh v pomere k HDP klesá, nominálne počas Kažimírovho ministrovania dlh na jedného obyvateľa stúpol z 3 200 eur na zhruba 8 500 eur.

„Túto sekeru budú musieť zaplatiť naše deti,“ tvrdí. Pripomenul tiež, že Peter Kažimír pôsobil vo vládach, ktoré boli spájané s korupčnými kauzami a škandálmi.

Kiska sa obáva najdrahšej volebnej kampane

Prezident Kiska po prijatí demisie Kažimíra žiada od premiéra Pellegriniho, aby bol pri výbere nového ministra financií náročný. Zároveň odchádzajúcemu ministrovi poďakoval za výsledky, ktoré na ministerstve, vrátane vyrovnaného rozpočtu, dosiahol.

Dôležité však podľa neho bude tieto výsledky potvrdiť. „Mám veľkú obavu v súvislosti s blížiacimi sa voľbami, že môžeme byť svedkami najdrahšej predvolebnej kampane,“ vyhlásil prezident.

Vládni predstavitelia by však podľa prezidenta mali byť práve v období, keď pribúdajú signály o možnom zhoršovaní ekonomického prostredia, ostražití.

„Musíme byť opatrní. Apelujem na Vás, aby ste pri výbere nového ministra viedli s ním veľmi hlbokú diskusiu o tom, aby to, čo sa Petrovi Kažimírovi podarilo dosiahnuť, teda vyrovnaný rozpočet, sme neprejedli a neprepili,“ odkázal Andrej Kiska premiérovi.

Pellegrini chce kompromisy

Predseda vlády Peter Pellegrini chce ale koaličné rokovania o návrhoch, ktoré sa môžu výrazne dotýkať rozpočtu, zobrať na seba. Tvrdí, že počas svojho krátkeho pôsobenia na rezorte financií sa pokúsi vyrokovať kompromisy.

„Jedna vec sú návrhy a druhá vec sú parametre tých návrhov a tu si myslím, že existuje aj odborný aj iný priestor na to, aby sme ich vyladili tak, aby boli na prospech a aby to bolo čo najmenej devastačné pre verejné financie,“ povedal vo štvrtok v Prezidentskom paláci.

Udržanie solídnych parametrov verejných financií po tohtoročnom očakávanom vyrovnanom hospodárení aj do budúcnosti je dosiahnuteľné aj podľa odchádzajúceho ministra Petra Kažimíra.

„V rámci mojich rozlúčkových stretnutí tento týždeň aj s Andrejom Dankom, aj s Bélom Bugárom to vidím celkom dobre. Myslím si, že kompromis je dosiahnuteľný,“ dodal budúci guvernér Národnej banky Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej KiskaPeter Kažimír