Kažimír „zubami nechtami“ bráni vyrovnaný štátny rozpočet a nechce v ňom výraznejšie zmeny

Peter Kažimír
Minister financií SR Peter Kažimír Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) – Odchádzajúci minister financií Peter Kažimír nechce, aby sa výraznejšie zasahovalo do príjmovej stránky tohtoročného rozpočtu.

Národniari chcú výrazne znížiť daň z príjmov

Reagoval tak na návrhy vládnej SNS, ktorá chce okrem iného výrazne znížiť podnikom daň z príjmov už aj za rok 2019. Čo sa týka plánov do ďalších rokov, to je podľa neho otázka politických rokovaní.

„Ale to už je agenda, ktorú naozaj bude musieť strážiť predseda vlády a môj nástupca,“ povedal Peter Kažimír v stredu v prezidentskom paláci po svojom vymenovaní do funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska, kam nastupuje od 1. júna tohto roka.

Peter Kažimír zároveň odmieta, že by mal s predsedom Národnej rady SR a predsedom SNS Andrejom Dankom osobný spor. „Súhlasím s jednou vecou, ktorú vyhlásil v nedeľných reláciách, že má iný pohľad na riadenie krajiny a s týmto súhlasím. Máme na to iný pohľad a myslím si, že veľmi dobre vníma, že zubami nechtami sa bijem za schválený rozpočet roku 2019,“ tvrdí.

Vyrovnaný rozpočet

O navrhovaných zmenách sa pritom mali baviť lídri vládnych strán už na stredajšej koaličnej rade. Tá sa však napokon podľa slov premiéra Petra Pellegriniho neuskutoční a stretnutie vládnej trojky sa odkladá na budúci týždeň.

Čo sa týka aktuálneho rozpočtového vývoja je Peter Kažimír zatiaľ optimistický. Výsledky rozpočtu verejnej správy za rok 2018, ktoré by mali byť známe v nasledujúcich týždňoch, by mali byť podľa neho lepšie, ako sa očakávalo.

„A zatiaľ je všetko naštartované tak, aby sme v roku 2019 mohli dosiahnuť prvýkrát v histórii krajiny výsledok hospodárenia nula z pohľadu deficitu. To je podľa mňa fundament, ktorý má svoju obrovskú hodnotu najmä v čase, keď sa blížime možno k nejakému zvratu,“ povedal v stredu Peter Kažimír.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSMER-SD