Kde bol prezident počas osudnej poľovačky je tajné

Robert Kaliňák
Robert Kaliňák Foto: SITA/Marián Peiger
Gasparovic
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Ministerstvo vnútra tvrdí, že nemôže informovať o tom, kde bola počas nešťastnej poľovačky v auguste 2009 prezidentova ochranka, a teda ani samotný prezident.

„Keďže dôvody utajovania požadovaných skutočností nepominuli a stále trvajú, nie je možné požadované informácie o pohybe policajtov úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR odtajniť a poskytnúť verejnosti, teda ani žiadateľovi,“ uviedla pre agentúru SITA rezortná hovorkyňa Lucia Garajová.

Meno prezidenta Ivana Gašparoviča sa objavilo v blogu Juraja Poláčka s názvom Vrahovia medzi nami, kde píše okrem iného aj o poľovačke z prvého augustového víkendu roku 2009 v areáli Lešť na strednom Slovensku, kde prišiel o život pri nešťastnej náhode horár Michal Bobák.

Podľa predpisov rezortu vnútra sú utajované príslušným stupňom utajenia plánovanie, riadenie, organizácia, analytická činnosť, kontrola a dokumentovanie služobných činností na úseku ochrany ústavných

činiteľov a diplomatických misií pri zaisťovaní ochrany určených osôb.

Na druhej strane, zo zákona o ochrane utajovaných skutočností vyplýva, že ak pominula potreba ochrany informácie alebo veci obsahujúcej utajované skutočnosti v určenom stupni utajenia, pôvodca utajovanej skutočnosti rozhodne o zmene stupňa utajenia alebo zrušení utajenia. Podobne možno postupovať pri uplynutí lehoty utajenia, respektíve v prípade, ak má osoba vypovedať v konaní pred štátnym orgánom.

Prezident Ivan Gašparovič podal 8. januára trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za ohováranie. Dôvodom bol spomínaný blog uverejnený 5. januára na stránke blogovisko.sk. Autor pripomína smrť poľovného referenta Michala Bobáka. Prezident blog chápe ako ohováranie, že poľovníka zastrelil on.

Prezident na svoju obranu cez svojho hovorcu odkázal, že počas spomínanej poľovačky bol na dovolenke v Chorvátsku, to však médiá spochybnili. Druhé alibi spočívalo v tom, že deň pred incidentom bol na návšteve futbalového zápasu. Podľa denníka SME sa však deň pred nešťastím futbal v Bratislave nehral. Neskôr prezidentov hovorca Marek Trubač povedal, že sa pomýlil s tým, že prezident bol na futbale až 2. augusta, teda v deň lesníkovej smrti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičMarek TrubačRobert Kaliňák