'Kde je dieťa?' Vedci radia, ako ho nezabudnúť v aute

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kde je dieťa? Ako ho nezabudnúť v aute
Teplota v aute môže v priebehu 10 minút stúpnuť až o 20 stupňov Celzia a rozbitie okna nemusí pomôcť. Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 24. júla 2015 (WEBNOVINY) – Slovenskom tento týždeň otriasla správa, keď otec zabudol v horúci letný deň svoju len dvojročnú dcérku v aute. Spomenul si na ňu až o niekoľko hodín, avšak na záchranu jej života už bolo neskoro. Dvojročná Kristínka zomrela pravdepodobne na prehriatie organizmu.VIAC SA DOČÍTATE TU. V súvislosti s týmto tragickým príbehom vám prinášame americkú štúdiu zameranú práve na opustené deti v rozhorúčených autách.

Americký výskumníci zverejnil štúdiu, v ktorej sa až 14 percent rodičov priznáva k tomu, že nechali svoje dieťa samo v zaparkovanom aute i napriek hrozbe úpalu. Výskum taktiež dokazuje, že svoje deti nechávajú v autách viac oteckovia ako mamičky, a to až trikrát častejšie. Pre porovnanie, u otcov je to 23 percent, zatiaľ čo u matiek len osem percent. Výskum aplikovali na tisícke rodičov a opatrovateľov, ktorí dennodenne prevážajú v autách šesťročné a mladšie deti.

„Mnohí ľudia zostali šokovaní, keď sa dozvedeli, že teplota v aute môže v priebehu 10 minút stúpnuť až o 20 stupňov Celzia a rozbitie okna nepomôže,“ vyhlásila prezidentka organizácie Safe Kids Worldwide Kate Carrová. „Úpaly v autách a ich tragické následky sa stávajú až príliš často. Je to srdcervúce a tento výskum je pripomienkou toho, že musíme pokračovať vo zvyšovaní povedomia, a to najmä pre oteckov a rodičov s deťmi do troch rokov, aby nikdy nenechávali svoje dieťa v aute samo, a to ani na minútu,“ doplnila Carrová.

Rodičia najčastejšie zabúdajú na deti mladšie než tri roky

Prieskum verejnej mienky, ktorý vedci robili v USA ukazuje, že rodičia najčastejšie zabúdajú vo vozidlách svoje trojročné a mladšie deti. Čísla rodičov, ktorí sa k takémuto činu priznali, sú podľa výsledkov prieskumu alarmujúce. Takmer 7 z 10 rodičov (69 percent) vie o rizikách úpalu, ale i napriek tomu nechá svoje dieťa vo vozidle. Štrnásť percent amerických rodičov (takmer dva milióny dospelých, ktorí prevážajú spolu viac než 3,3 milióna detí) tvrdí, že svoje dojča, batoľa i škôlkara nechali v zaparkovanom aute úmyselne. Pri rodičoch detí, ktoré sú mladšie ako tri roky, toto číslo vzrástlo až na alarmujúcich 23 percent.

Ďalších jedenásť percent rodičov sa priznalo, že svoje dieťa v aute zabudli. V prípade detí mladších ako tri roky je to jeden zo štyroch prípadov. Okrem toho šesť percent rodičov nechá svojich malých potomkov v zaparkovanom a zamknutom aute dlhšie než 15 minút.

Organizácia radí, ako nezabudnúť na dieťa

„Nechať dieťa bez dozoru v horúcom automobile môže vyústiť k rýchlym, devastujúcim a tragickým následkom,“ povedal David Friedman, úradujúci správca z National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), a dodal: „Apelujeme na rodičov a ošetrovateľov, aby sa zamysleli nad myšlienkou kampane: Kde je dieťa? Pozri sa skôr než zamkneš!“, ktorou chcú predchádzať skratovým konaniam mnohých rodičov.

Organizácia Safe Kids Worldwide vo zverejnenej štúdii odporúča rodičom, aby svoje dieťa nenechávali v aute ani na minútu samo. V prípade odparkovaného automobilu by sa mali uistiť, že je zamknuté, aby sa doň dieťa nemohlo dostať svojvoľne.

Rodičom by tiež mohlo pomôcť, aby si vedľa dieťaťa uložili na zadné sedadlo dôležitú vec, ktorá by im v práci určite chýbala. Organizácia ako príklad uvádza aktovku, kabelku či mobilný telefón. Veci, bez ktorých sa ľudia v dnešnej dobe už takmer vôbec nezaobídu. A to platí najmä pre rodičov a opatrovateľov, u ktorých nie je bežnou rutinou voziť deti.

VIAC SA DOČÍTATE TU.

V rozhorúčených autách zomreli stovky detí

Od roku 1998 zomrelo v USA na následky úpalu, ktoré dieťa dostalo v zaparkovanom rozhorúčenom vozidle, najmenej 606 detí. Každých desať dní zomiera teda takýmto krutým spôsobom jedno dieťa. Takmer 90 percent boli deti mladšie ako tri roky. V roku 2013 zomrelo takto v USA 44 detí, čo je jeden z najhorších rekordov.

Úpal nastáva, keď telo nie je schopné dostatočne rýchlo samo sa ochladzovať a telesná teplota nebezpečne stúpa. Malé dieťa je obzvlášť ohrozené, pretože jeho telo sa ohrieva tri až päťkrát rýchlejšie než telo dospelého človeka. A keď teplota detského organizmu dosiahne 107 stupňov, dieťa môže zomrieť.

„Či už ste rodič alebo opatrovateľ alebo len náhodný divák, každý z vás môže pomôcť zachrániť život,“ apeluje na ľudí Carrová. Život dieťaťu dokáže zachrániť aj jeden telefonát alebo rozhovor, uvádza sa v štúdii. Záchranári vždy radšej vybehnú k falošnému poplachu, než keď sa musia pozerať na fatálne následky horúčav.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať