KDH a Smer podľa SaS nebezpečne kupčia, dala im návrh

Hrušovský, sulík, fico
Sprava: Predseda NR SR Richard Sulík, podpredseda NR SR Pavol Hrušovský a podpredseda NR SR Robert Fico. Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) – Opozičná Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva strany Smer-SD a KDH, aby svoje návrhy ústavných zmien o justícii a ochrane manželstva predkladali do parlamentu oddelene a hľadali pre ne podporu samostatne.

„Spájanie ústavného ukotvenia manželstva ako zväzku muža a ženy so zásadnými zmenami v justícii, teda dvoch nesúrodých tém, je podľa nás nebezpečným kupčením medzi KDH a stranou Smer a prípravou na budúcu vládnu koalíciu. Preto dávame do pozornosti strane Smer, že poslanci za SaS sú pripravení podporiť očistu justície a v rámci tohto ušľachtilého cieľa aj každý rozumný návrh na zmenu ústavy alebo zákona, ktorý k nemu vedie,“ uviedol líder liberálov Richard Sulík.

Občania čakajú na právny štát

Šéf SaS verí, že sa v parlamente nájde minimálne ešte jeden poslanec k získaniu ústavnej väčšiny, ktorý sa k tejto iniciatíve pridá bez kupčenia, len v záujme presadenia právneho štátu. „Občania naň dlhé roky márne čakajú,“ dodáva Sulík.

SaS je podľa jeho slov presvedčená o potrebe zásadných reforiem v justícii a uznáva, že tieto zmeny vyžadujú aj zmenu Ústavy SR. Liberáli zároveň vítajú iniciatívu Smeru-SD za očistu justície bez ohľadu na to, že je výsledkom predvolebných kalkulácií prezidentského kandidáta Roberta Fica.

„Naopak, máme vážne výhrady k tomu, aby sa do Ústavy SR zakotvila ochrana manželstva ako zväzku muža a ženy. Neexistuje žiadna právna ani spoločensky naliehavá potreba, ktorá by takúto zmenu vyžadovala. Navyše, skúsenosti z iných krajín dokazujú, že takáto deklarácia nemá na každodenný život rodín žiaden dosah. Okrem toho je diskriminačná, keďže na rovnakú ochranu majú nárok napríklad aj všetci nezosobášení partneri, ktorí spolu žijú, vdovy, rozvedení muži a ženy, slobodné matky,“ argumentuje Sulík.

Fico chce jednu právnu normu

Manželstvo v jeho tradičnej podobe podľa jeho slov chráni zákon o rodine a podľa ústavného článku 41 „manželstvo, rodičovstvo a rodina sú pod ochranou zákona“. Súčasnú právnu úpravu preto liberáli pokladajú za dostatočnú.

O ústavných zmenách v justícii a ochrane manželstva v ostatných dňoch rokuje Smer-SD a KDH. Poslanci návrhy v prvom čítaní prerokujú na marcovej schôdzi. Premiér Robert Fico podmienil podporu ochrany manželstva, ktorú navrhuje KDH, podporou ním predložených zmien v justícii. Fico chce rovnako spojiť oba ústavné návrhy do jednej právnej normy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSMER-SD