KDH chce, aby starostovia mali určené minimálne vzdelanie

Figel
Sprava: Predseda KDH Ján Figeľ a predseda ZMOS Jozef Dvonč počas TK po skončení rokovania zástupcov KDH s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Témou rokovania bol návrh rozpočtu verejnej správy 2014, zmena rozpočtových pravidiel a nový volebný kódex. Bratislava, 8. október 2013. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – KDH chce presadiť minimálny kvalifikačný vzdelanostný predpoklad pre starostov obcí a primátorov miest.

Ako povedal v utorok po stretnutí s predsedom Združenia miest a obcí Slovenska Jozefom Dvončom predseda KDH Ján Figeľ novinárom, návrh kresťanských demokratov má zabrániť škandálom, keď negramotní ľudia rozhodujú o rôznych záveroch na úrovni samospráv a tým poškodzujú verejný záujem a poškodzujú demokraciu.

My nechceme byť len lamentátorom, že v niektorých regiónoch sa situácia stáva neudržateľnou. Mnohé obce volajú po riešení alebo rozdelení,“ vyhlásil. Ústava hovorí podľa Figeľa o rovnosti v prístupe k volebnému právu, ale to je ďalej regulované právnymi normami. „Osobitne do exekutívnych funkcií ako je starosta a predseda kraja je logické očakávať určité kvalifikačné predpoklady,“ povedal s tým, že hovoriť o určitom stredoškolskom vzdelaní je logické, racionálne a patričné.

Samospráva je podľa Figeľa dôležitý pilier demokracie na Slovensku. „Samosprávy totiž ukazujú, že sa dá hospodáriť efektívne, transparentne a zodpovedne. Sú síce aj výnimky, ale je nesprávne nezohľadňovať, že samosprávy majú prebytok a uplatňovať pravidlá, ktoré ich obmedzujú pri správe vlastných financií,“ povedal Figeľ s tým, že obce by mali rozhodovať o svojich rezervách. „Tam, kde obce sú v prebytku, je rozumné využiť rezervný fond na investície, a kde sú v deficite, majú rezervy využiť na znižovanie zadlženosti,“ konštatoval.

Dvonč zdôraznil, že samospráva od roku 2008 dlhodobo šetrí a sú pripravené opatrenia, ktoré by mohli pomôcť, že situácia v mestách a obciach bude lepšia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Figeľ
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie