Ján Figeľ: KDH chce ponúknuť tri úrovne spolupráce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Snem KDH s heslom Rodina. Práca. Spravodlivosť.
Predseda KDH Ján Figeľ počas snemu Kresťanskodemokratického hnutia. Poprad, 11. október 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Predseda KDH Ján Figeľ hodnotí v rozhovore predchádzajúci rok. Zároveň hovorí o spolupráci, ktorú ponúkajú kresťanskí demokrati.

Ako hodnotíte volebný rok 2014 z pohľadu KDH? V prezidentských voľbách to bolo fiasko. V eurovoľbách a komunálnych voľbách obhajoba pozícií.

Rok hodnotím realisticky. Na jednej strane to bolo potvrdenie postavenia, ktoré je východiskom pre budúcnosť. Sme druhá strana po Smere v parlamentných, regionálnych, európskych aj komunálnych voľbách. To pred rokmi nebývalo. Urobíme všetko preto, aby toto východisko bolo základom pre alternatívu zmeny dnešného smerovania. Súťažiť proti presilovke monopolu moci Smeru, v období spájania finančných skupín a médií a pri vzostupe antipolitiky je veľmi náročné. Na druhej strane prezident Andrej Kiska je pozitívna zmena po Ivanovi Gašparovičovi, ktorý opakovane porušoval ústavu.

Nehodnotíte postavenie vlastného kandidáta v prezidentských voľbách ako chybu?

Chybou by bolo nezúčastniť sa súťaže, alebo vzdať sa vopred. Nastavenie súčasných pomerov nie je pre hnutie, ktoré má 25 ročnú históriu a ambíciu ponúkať, súťažiť a riešiť pomery, jednoduché. Nechceme len kritizovať, alebo robiť povrchnú politiku. Roky tu prebieha vlna antipolitiky. Je odmietaním toho, čo bolo, bez reálnej bázy pre niečo lepšie, stabilné a udržateľné. Je tu vlna populizmu. Investovania do politiky ako projektu, teda kombinácie ekonomických, finančných a personálnych záujmov. Postavili sme skúseného kandidáta Pavla Hrušovského, ktorý najviac doplácal na najprv zdržanlivé, nakoniec spochybňujúce správanie sa SDKÚ-DS. To bolo tak premenlivé, až skončilo pri štyroch kandidátoch, ktorých podporovali.

SDKÚ kedysi zakladali bývalí členovia KDH. Teraz je SDKÚ v troskách. Vy ste v minulosti ohlasovali veľký návrat domov. Bude platiť aj pre bývalých členov KDH, ktorí zakladali SDKÚ?

Po vzniku Modrej koalície v roku 1996 bolo zrejmé, že je treba ponúknuť ešte silnejšiu alternatívu. Vtedy sme rozhodli o vzniku volebnej strany SDK. Bez rozhodnutia KDH v roku 1997, že svoju prácu a štruktúry vloží do toho s cieľom zastaviť mečiarizmus a vrátiť Slovensko na cestu, by SDK nebolo vzniklo. Tým pádom by nevznikla ani SDKÚ, ktorú Mikuláš Dzurinda zakladal v roku 2000. KDH bolo aktérom pre dôležité, rozhodujúce, demokratizačné zmeny na Slovensku. Cítim túto zodpovednosť aj dnes. KDH je otvorené hnutie, kde spoluúčasť predpokladá tri podmienky. Rešpektovať stanovy ako vnútorný poriadok spoločenstva. Program, ako jeho zameranie, víziu a ponuku pre ľudí. Po tretie je to dobrá vôľa. Nie špekulácia. Každý je pozvaný. Dvere nie sú zamknuté. Priestor na dialóg a spoluprácu je. Predpokladá vzájomný záujem.

Viete si teda predstaviť, že sa do KDH vrátia ľudia z SDKÚ?

Viem si to predstaviť za predpokladu dobrej vôle a nastavenia na spoluzodpovednosť za ďalší vývoj Slovenska. Kresťanská demokracia je veľmi dôležitým politickým prúdom. Má čo ponúknuť. Znovu dodávam s úsmevom, že „biela je lepšia“. (Pozn. Biela je nosná farba symboliky KDH). Táto doba si vyžaduje hodnotové a programovo zakotvené odpovede. Nie špekulatívne. S týmto zameraním som otvorený pre spoluprácu, či vo verejnom živote, parlamente, samosprávach, alebo európskej politike.

Politika sa z časti preniesla na námestie. Vy ste sa nepostavili na tribúnu.

Aj my by sme boli na námestí, ak by sa už nedalo presadiť v parlamente. Boli roky, kedy sme na ulici organizovali petíciu za slobodu slova, referendum o priamej voľbe prezidenta. V tomto období je naše miesto aj zodpovednosť za mandáty v parlamente. Aj keď naše návrhy väčšinou neprechádzajú, niektoré Smer okopíroval, alebo prevzal. Napríklad zákon o ochrane oznamovateľov korupcie. Princíp jeden plat stačí. Pri korupcii otvárame témy, ako to bolo aj na mimoriadnej schôdzi pri odvolávaní Jána Počiatka. Žiaľ, Smer nepoňal boj s korupciou ako základ pre konsolidáciu verejných financií, ako prioritu Slovenska. Skôr konsoliduje cez žmýkanie živnostníkov a malých podnikateľov. Dôsledný a účinný boj s korupciou je potrebný celoplošne.

Ján Figeľ
Foto: SITA/Ján Slovák

Ľudia prišli na ulicu, pretože nevidia úspešný boj s korupciou.

Prišli, aj neprišli. To nie sú plné námestia, aby sa dalo hovoriť, že väčšina považuje tento spôsob za účinnejší. My sme poukázali rovnakým smerom v parlamente. Predraženia sú dnes žiaľ pravidlom, nie výnimkou. Sú celoplošné, nielen v niektorej oblasti. Sú násobné nielen o nejaké percento. Odhaľovanie konkrétnych káuz a vyvodzovanie vecnej a personálnej zodpovednosti je v záujme Slovenska. Žiaľ, kompetentní nekonajú, preto sme sa politicky snažili o konkrétne vyvodenie zodpovednosti. Naposledy pri Počiatkovi. Ide o vec, ktorá reprezentuje sto piešťanských CT. Piešťanské CT nebolo ani zakúpené a padli štyri kľúčové postavy v kauze, v doprave tečú reálne veľké financie do firiem, ktoré majú schránky na Cypre. Na tom Cypre, o ktorom Robert Fico pred dvomi rokmi pri pôžičke pre kolabujúcu cyperskú ekonomiku povedal, že „chceme zoznam 1500 – 2000 ľudí, o ktorých približne vieme, že sú majiteľmi firiem skrytých za rôznych cyperských riaditeľov a cez nich si organizujú svoj biznis“. Pri pôžičke však tieto slová ostali na papieri. Toto sa dnes deje aj s vedomím premiéra Fica, ktorý na odvolávanie prišiel ráno a potom večer, ale na konci schôdze už ani ruku nepodal ministrovi. Napriek tomu Smer obhajuje neobhájiteľné. Obhajujú kšefty, ktoré okrádajú ľudí a klamú Európsku komisiu. A to si dlhodobo nemôže dovoliť ani Robert Fico.

Mítingy teda nie sú riešením?

Chápem protestujúcich. Ak väčšine občanov záleží na boji s korupciou, na odmietaní populizmu, Slovensko má perspektívu. Dlhodobo nemôže byť odpoveďou len mítingovanie, alebo skandovanie, ale tlak na kompetentných, aby konali. To nie je len vláda, ale to sú aj orgány činné v trestnom konaní. Smer aj na vlastnú škodu, ale hlavne Slovenska, obsadil nielen exekutívnu moc, ale aj kontrolnú. To ho bude postupne ničiť. Ako sa dá lepšie vyjadriť arogancia ako výrokom Pavla Pašku „vyhrajte voľby a môžete všetko“. Tento výrok zostane nielen v dejinách, ale vykreslil aroganciu monopolu vlády jednej strany tak, že zlikvidoval aj jeho autora.

Na poslednom rokovaní Rady KDH ste avizovali, že hnutie príde s alternatívou pod názvom KDH+.

Už v názve je vyjadrený základ. Je ním hnutie, ktoré je nielen skúsené, ale aj posilnené v posledných zápasoch na úrovni komunálnej, regionálnej, európskej, aby bolo vnímané ako to, ktoré môže ponúkať spoluprácu, pretože ju dostalo do vienka vo forme mandátov. Tie sú rozhodujúce na rozdiel od prieskumov, ktoré sa menia a často nevyjadrujú ani dlhodobú tendenciu. KDH je ľudové hnutie, ktoré je ukotvené hodnotovo a orientované programovo nie populisticky. Na tomto východisku, v úsilí o posilnenie hnutia, sme sa odhodlali zostaviť nový základný program. Ponúknuť krajine dlhodobú víziu. KDH je dnes akcieschopná sila. Hnutie ponúka zároveň pozvanie pre tých, ktorí zmýšľajú a konajú podobne. „Plus“ vyjadruje niekoľko rozmerov spolupráce. Jedna dimenzia je pozvanie osobností verejného života, ktoré vlastnou autoritou, ale aj schopnosťou riešiť problémy doby, by mohli byť prínosom pre krajinu a verejný život. Ďalšou je spolupráca s odborníkmi a širokou verejnosťou na úrovni odborného dialógu v oblastiach ako sú zamestnanosť, rómska problematika, školstvo, zdravotníctvo. Treťou rovinou je politická spolupráca s tými, ktorí majú politický mandát. Teda s jednotlivcami, ale aj s politickými subjektmi.

To znamená, že chcete do politiky vtiahnuť verejne známych odborníkov?

Chcem ponúknuť tieto tri úrovne spolupráce tak, aby boli priestorom nielen dialógu a základnej zhody a rozhodovania pre tvorbu politiky, ale pre tvorbu alternatívy. Táto alternatíva potrebuje program a nositeľov. Politika je o dôvere, aby sa základná zhoda preniesla do ďalších krokov. Budovanie dôvery je výzvou pre obdobie do volieb. Na jej základe budeme definovať samotnú volebnú stratégiu. Nie každý je zameraný na politickú angažovanosť. Rozmýšľam už aj o voľbách a budúcom vývoji. Predpokladom pre zmenu na Slovensku je postupná zmena politickej mapy. Som presvedčený, že do roka sa zmeniť dá a má. Cieľom KDH je vo voľbách ukončiť vládu jednej strany, zmeniť ľavicové smerovanie Slovenska a presadiť priority programu KDH do programu vlády. Tento rok sme predsa z opozície dokázali začať proces deharabinizácie justície, čo je dobré pre ľudí. Mali sme odvahu ako jediný z opozície ísť do zmien v ústave a výsledok je, že Harabin na čele justície je dnes minulosť. To, že je dnes manželstvo chránené a podporované v ústave, je našim programom deväť rokov. Je to základ pre prorodinnú politiku na Slovensku. Napriek atakom a spochybňovaniu našich krokov od niektorých politikov a organizácií, toto dáva predpoklad pre solidárnejšiu spoločnosť a spravodlivejší štát. Bez KDH by to nešlo, zmena ústavy jednoznačne pomohla pri deharabinizácii justície Slovenska. Je to súčasť priorít, na ktorých nám záleží nie kvôli sebe, ale ľuďom. Rodina, spravodlivosť a práca boli definované ako tri kľúčové piliere nášho programu. Chlebová agenda je dnes výrazne oslabovaná tým, čo robí Smer, ktorý neprimerane zaťažuje slabších v podnikaní, ale mecenášom dáva úľavy a stimuly. Nezamestnanosť máme oveľa vyššiu ako Poľsko, Maďarsko a Česko. Vláda si však robí kampaň cez sociálne balíčky. Z hľadiska ozdravovania pomerov to nie je dobré smerovanie. Preto ho treba zmeniť.

V programe KDH+ spomínate aj politických partnerov. Dnes sa vám ich počet asi znížil.

V parlamente spolupracujeme s Most-Híd a s niektorými jednotlivcami, ktorí pribúdajú ako nezaradení poslanci. Pri odvolávaní Počiatka môžem podčiarknuť úlohu Jozefa Mikuša. Pri boji s úžerou Alojza Hlinu. Pri hodnotových témach komunikujeme s Richardom Vašečkom. Pre nás spolupráca nie je problém, ale pravidlo. Uchádzame sa však o spoluprácu, ktorá je konštruktívna na základe hodnôt a programu. Slovensko potrebuje stabilnú a zodpovednú politiku. Žiaľ dnes má naplnené len to prvé. A to je málo. KDH je stabilná a akcieschopná strana, to Slovensko potrebuje. Po rozpade Radičovej vlády a predčasných voľbách sme ponúkli spoluprácu najbližším partnerom vo forme Ľudovej platformy. Čas potvrdil, že tandem KDH – Most fungoval. Tretí, SDKÚ, sa mal problém dohodnúť sám so sebou. Tým rástol aj problém Ľudovej platformy. KDH ako parlamentná strana je odhodlaná ešte viac pracovať na alternatíve pre Slovensko.

Ján Figeľ
Foto: SITA

V čom je lepšia stranícka politika ako túžba ľudí po nezávislých kandidátoch? Prečo by sa mali ľudia rozhodnúť pre strany?

Je, aj nie je lepšia. Skúsenosť z Prešovského kraja, kde Smer pred rokmi valcoval, je čerstvá a pozitívna. Tam uspeli vo viacerých mestách naši kandidáti. Toto je skúsenosť, ktorá môže byť základom aj pre vývoj na celoštátnej úrovni. Politika potrebuje usporiadanosť. Nemôže to byť chaos, alebo predstieraná nezávislosť. Všetci sme pozvaní k zodpovednosti. Demokracia potrebuje hodnoty a ich nositeľov – demokraticky zmýšľajúcich občanov. Inak sa stane totalitou väčšiny. KDH je príbeh o kresťanskej demokracii, ktorý patrí k Európe a Slovensku. KDH je originálne a autentické, pretože je ukotvené v kultúre, tradícii a presvedčení národa, a vyrástlo v zápase proti komunizmu, za slobodu a demokraciu, základné práva a spravodlivosť, a za európsku perspektívu. Kto volí KDH, vie aký je náš pohľad na ekonomiku, sociálne veci alebo právny štát. V OĽaNO máte na jednej kandidátke liberálov aj konzervatívcov, pravičiarov aj ľavičiarov, Ficovho parlamentného odvolávača i vládneho splnomocnenca súčasne. Je to skupina ľudí, ktorí nemajú rovnaké smerovanie a často hlasujú každý inak. Sú tu aj strany, ktoré sú politicko-finančnými projektmi s istým cieľom. Keď splnia zadanie, zanikajú. Politika chápaná ako služba spoločnému dobru je veľkou výzvou a je veľmi potrebná. Politika ako kšeft, boj o moc pre moc, neslúži pravde, ale osobným a skupinovým záujmom v rozpore so spoločným dobrom. Treba rozlišovať; politici, podnikatelia, sudcovia, prokurátori nie sú všetci rovnakí. KDH pôsobí ako konštruktívna a dôsledná opozícia, a to potrebuje krajina. Keby sme takto nepôsobili, nedosiahneme deharabinizáciu súdnictva. Po mečiarizme zostali aj ďalšie neblahé súvislosti. Zostalo zakrývanie štátnych zločinov, ktoré sa týkali únosu a vraždy. To sú Mečiarove amnestie. Nezastupiteľnou úlohou štátu pritom je spravodlivosť a bezpečnosť občanov. Ďalším pozostatkom je jeden volebný obvod, keď všetci mali na kandidátke vodcu, aby ho mohli potvrdiť ako toho, kto prinesie istoty. Toho, ktorý to garantuje a vyrieši. V nastávajúcom období aj tieto pozostatky po mečiarizme je treba napraviť a vrátiť vývoj do normálu. Politiku treba vrátiť bližšie k ľuďom a k regiónom.

Snahu o voľbu predsedu NKÚ ste vzdali?

Nie. NKÚ je dnes v rukách nominantov Smeru a HZDS. Ak Robert Fico sa chce dištancovať od minulosti, ktorú štyri roky s HZDS rozvíjal, tak nielen zmena ústavy, ale aj zmena na čele NKÚ, je veľmi potrebná. Šéfa NKÚ má v rukách Smer. Ak ho nechce zvoliť, na Slovensku nebude účinná kontrola na škodu krajiny i samotného Smeru. K mnohým kauzám by nedochádzalo, keby NKÚ nasvecovalo viac svetla v záujme kontroly. Ešte viac to platí o ÚVO, ktorý bol po nástupe obsadený vládou. Dnes, žiaľ, spravidla ide pri verejnom obstarávaní o problém s predražovaním. V obstarávaní je hmla, v ktorej sa darí podvodníkom. Nespokojnosť následne vyháňa ľudí na ulice, alebo vedie k pasivite.

Hovorili ste s novým predsedom NR SR o vypísaní voľby šéfa NKÚ?

Peter Pellegrini priniesol do parlamentu upokojenie. To, čo reprezentovala predchádzajúca arogancia, nebolo teraz počas decembrového rokovania prítomné. Prajem mu, aby mu to odhodlanie vydržalo a prinieslo aj ďalšie dobré rozhodnutia. Napríklad pri zmenách v rokovacom poriadku, ale aj pri preobsadení výborov po tom, čo sa zmenili pomery rozpadom klubu SDKÚ-DS, a pri voľbe nového predsedu NKÚ. Podľa zákona by mal v krátkej dobe vypísať voľby. Pellegrini avizoval, že sa k tejto téme vráti po Novom roku.

Má KDH ambíciu obsadiť pozíciu predsedu na niektorom z výborov parlamentu, ktoré sa uvoľnili?

KDH je najsilnejším parlamentným subjektom po Smere. Máme na to prirodzený nárok z hľadiska počtov. Budeme sa primerane uchádzať o tieto posty. Predseda parlamentu by mal prísť s ponukou, o ktorej budeme rokovať. V NR SR fungujú už len štyri kluby. Nejde o preteky, ale o prevzatie oprávnenej zodpovednosti a naštartovanie činnosti výborov po politických zmenách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej KiskaJán FigeľMikuláš DzurindaPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie