Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rodina potrat manzelstvo
ilustračné foto Foto: SITA/AP
2. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

KDH chce s Anglickom podpísať memorandum na ochranu detí

BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Kresťanskodemokratické hnutie žiada ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera, aby čo najskôr podpísal memorandum s Veľkou Britániou, ktoré by zabezpečilo ochranu slovenských detí žijúcich v Anglicku.

Ochrana detí až za hranice

Ako povedala v pondelok pre agentúru SITA podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová, minister avizoval podpis takéhoto memoranda už pred rokom, ale dodnes nie je podpísané.

Memorandum by podľa nej zabezpečilo ochranu slovenských detí vo Veľkej Británii. „Angličania by nemohli rozhodnúť o adopcií takýchto detí bez konzultácií so SR,“ povedala s tým, že mali by sme sa usilovať, aby také deti neboli adoptované v Anglicku, ale prišli na Slovensko. Podľa nej musíme trvať na dobre dieťaťa a ak ho skutočne nemôže vychovávať vlastná mama a otec, treba hľadať priestor pre zverenie dieťaťa v jeho širšej rodine, teda u príbuzných.

Deti v Británii častejšie odoberajú rodičom

„Rovnako musíme trvať na návrate dieťaťa, občana Slovenskej republiky, na Slovensko,“ zdôraznila Szitová. Zároveň upozornila, že takýto postup ustanovuje článok 56 Nariadenia Rady Európy, podľa ktorého pred umiestnením dieťaťa v inom členskom štáte, je nutné najskôr vyvolať rokovanie s členským štátom, ktorého je dieťa občanom.

Podľa podpredsedníčky KDH počet odoberaných detí vo Veľkej Británii každý rok narastá. „V roku 2012 to bolo 2420 a v roku 2013 dokonca 3090 detí z východnej Európy,“ konštatovala. Podľa nej absurdnosť britských zákonov a postup sociálnych úradov vo Veľkej Británii sú nezlučiteľné s legislatívou Slovenskej republiky a európskymi štandardami, týkajúcimi sa ľudských práv.

Podľa Szitovej sa vo Veľkej Británii deje legálny obchod s deťmi, ktorý treba zastaviť. Upozornila, že o deťoch vo Veľkej Británii rozhodujú rodinné súdy, ktoré často prihliadajú iba na názor sociálnych pracovníkov, bez skutočného dokazovania a prítomnosti rodičov. „Slovenská republika je povinná chrániť svojich občanov, najmä tých najslabších, ktorí sa sami brániť nedokážu. Každé dieťa má právo vyrastať so svojou mamou a otcom a štát má na to vytvárať vhodné podmienky,“ zdôraznila.

Odporúčané články

Deti Rómov budú vychovávať gejovia, rozhodol britský súd Amnesty International kritizuje dohodu Smeru a KDH o ústave

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...