Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parlament
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza
22. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

KDH chce zakázať poslancom, aby boli starostami a županmi

BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) – Kresťanskí demokrati (KDH) chcú zakázať, aby starostovia, primátori a predsedovia samosprávnych krajov mohli byť poslancami Národnej rady SR alebo Európskeho parlamentu.

Do parlamentu preto predložili novelu ústavného zákona, ktorá bude presadzovať pravidlo jeden mandát stačí. Poslanci národnej rady a Európskeho parlamentu by podľa návrhu nemali zároveň zastávať pozície primátorov, starostov a predsedov vyšších územných celkov. NR SR bude rokovať o návrhu KDH v septembri.

Slováci vraj vnímajú nespravodlivosť

Predkladatelia návrhu sú presvedčení, že tak funkcie v samosprávnych orgánoch, ako aj funkcia poslanca parlamentu a EP sú mimoriadne náročné a nie je možné ich vykonávať súbežne bez ujmy na profesionálnej úrovni.

Podľa KDH pre mnohých občanov SR sa zdá nespravodlivé, ak poslanec národného parlamentu pôsobí vo viacerých verejných funkciách, a je pritom prirodzené, že ich súbeh je časovo aj obsahovo odlišný a nezvládnuteľný. “Toto verejnosť demotivuje k účasti na voľbách a zvyšuje negatívne nálady voči verejnej službe a politikom,” zdôrazňujú poslanci KDH.

KDH porovnáva situáciu so zahraničím

KDH argumentuje pri podaní návrhu aj situáciou v zahraničí. V Slovinsku je podľa KDH stanovené, že poslanec nesmie zastávať funkciu v miestnych orgánoch na profesionálnej úrovni a podobne je to aj v Írsku. Poslancami národného parlamentu a súčasne regionálnych zhromaždení nemôžu byť v Taliansku, Španielsku a s výnimkou 21 senátorov ani v Belgicku.

V Maďarsku nemôžu poslanci zastávať verejné posty, úrady, vedúce pozície buď v štátom vlastnených spoločnostiach, vo verejnom sektore či v spoločnostiach vlastnených obcami alebo v podnikateľských organizáciách, v ktorých má podiel štát alebo obec. V Rumunsku je poslanecký mandát nezlučiteľný s výkonom akejkoľvek verejnej funkcie s výnimkou člena vlády.

Odporúčané články

Po KDH doručil do parlamentu návrh o lobingu aj Lipšic KDH chce, aby bol lobing na Slovensku upravený zákonom

Témy

Diskusia

majster klasik Orlik franta-13.46 ty Ferko naš doblazneny ty sa nejako bojiš zakazov a prikazov .Ty asi nemas rad sado mas. Na case To uz by davno malo byt zakazane aby si nikto zo Slovenskej republiky spravil penazanku. Tu sa jedna o konflikt ked niektora osoba zastava viacere funkcie to je momentalne protizakonne len to nikdo nerespektuje. Sedenie na dvoch stolickach je problem... KDH KDH je ozaj ako sedem statočných, nech im Pán Boh žehná. Orlik franta Fujha.KDH zakazuje,prikazuje. Vážený komunisti KDH! Na ustanovujúcom zjazde strany si schválte zakazy a prikazy. Ja navrhujem zákonom zakázať boľševicku stranu KDH. Členom dať pokutu za propagáciu kresťanského fašizmu až do výšky nahrabaného majetku v mene božom,kradni a spovedaj sa,hriechy budú... Kresťan KDH je dnes už v takej politickej situácii,že už NIČ nezakáže ani NIČ nenariadi......Malo na tieto primitívne, politické a populistické tančeky takmer 25 rokov ........Výsledok - KONTRAPRODUKTIVITA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...